Informacje

13.10.2015 19:55 Chcą wybudować trasę w pięć lat

Z Woli do Wilanowa tramwajem.
Rozstrzygnięto przetarg

SERWISY:

Prawie 3,6 mln złotych – tyle Tramwaje Warszawskie zapłacą za wykonanie opracowania nowej trasy tramwajowej z Woli do Wilanowa. Wykonawcą dokumentacji będzie konsorcjum firm Safege S.A.S. oraz Schuessler - Plan Inżynierzy Sp. z o.o. Tramwajarze chcą, aby trasa powstała w ciągu najbliższych pięciu lat.

Według tramwajarzy, francusko-niemieckie konsorcjum złożyło najkorzystniejszą ofertę w ogłoszonym w sierpniu przetargu. W sumie "wykonania wielobranżowej koncepcji budowy trasy tramwaju szybkiego od ul. Kasprzaka do Wilanowa w Warszawie wraz z materiałami dodatkowymi" chciało podjąć się jeszcze sześć innych firm.

Teraz wykonawca będzie mieć sześć miesięcy od dnia podpisania umowy na przygotowanie pierwszego etapu opracowania. Obejmie ona inwentaryzację terenu, opracowanie koncepcji układu geometrycznego trasy, określenie zakresu inwestycji poprzez wskazanie numerów działek i obrębów oraz przeprowadzi analizę ich stanu własności. Do jego zadań będzie należeć także przedstawienie potencjalnych kolizji z istniejącą i planowaną infrastrukturą oraz szacunkowe koszty całej inwestycji.

Kolejny etap prac ma potrwać dziewięć miesięcy i będzie polegał na przygotowaniu materiałów niezbędnych do uzyskania decyzji środowiskowej dla inwestycji.

Ostatni, trzeci etap, obejmie zaś wykonanie ostatecznej wersji opracowania dla wariantu wskazanego w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zgodnie z zakresem koncepcji. Wykonawca będzie musiał także uzyskać zatwierdzenie projektu stałej organizacji ruchu przez stołecznego inżyniera ruchu.

Jak podkreślają tramwajarze, wykonanie koncepcji to ważny krok w kierunku wybudowania tramwaju do Wilanowa. - Dzięki niej uzyskana zostanie decyzja środowiskowa, czyli kluczowy dokument dla realizacji każdej inwestycji infrastrukturalnej, niezbędny do opracowania dokumentacji projektowej oraz uzyskania pozwolenia na budowę - tłumaczą.

4 odcinki, 13 km nowej trasy

Jak zapowiadali w kwietniu tramwajarze, nowa trasa będzie mieć 13 kilometrów i poprowadzi od ul. Kasprzaka do Dworca Zachodniego i dalej: Alejami Jerozolimskimi - Bitwy Warszawskiej – Banacha – Rostafińskich – Boboli – Rakowiecką – Puławską – Goworka – Spacerową – Belwederską – Sobieskiego do al. Rzeczypospolitej.  Została ona podzielona na cztery odcinki:

-  od ul. Kasprzaka do Dworca Zachodniego;

- od Dworca Zachodniego do węzła Bitwy Warszawskiej 1920 r./ Grójecka;- od ul. Banacha do ul. Rakowieckiej przez ulice: Żwirki i Wigury, Rostafińskich (na obrzeżach Pola Mokotowskiego) i Boboli;

- od stacji metra Pole Mokotowskie do ul. św. Bonifacego przez ulice: Rakowiecką, Puławską, Goworka, Spacerową, Belwederską, Sobieskiego z rozgałęzieniami w ul. Gagarina, i w ul. św. Bonifacego (do obecnej pętli autobusowej Stegny);

- od ul. św. Bonifacego do Południowej Obwodnicy Warszawy przez ul. Sobieskiego i al. Rzeczpospolitej z odnogą w ul. Branickiego.

Wykonawca koncepcji będzie musiał przedstawić także plan budowy torów odstawczych lub pętli klasycznej w rejonie stacji metra Ratusz-Arsenał.

Tramwaj do Wilanowa za pięć lat?

Kiedy na nową trasę wyjadą pierwsze tabory? W kwietniu rzecznik TW, Michał Powałka, zaznaczał, że tramwajarze chcą, aby nowa trasa powstała w ciągu najbliższych pięciu lat.

Ratusz zapowiedział budowę nowych tras już w czerwcu:


jk/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • PBG

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2015 12:04 ~PBG

  sey ~sey

  mieszkam na wilanowie (nie jestem słoikiem) i szczerze się zastanawiam po co tam tramwaj. Większość mieszkańców jeździ samochodami a autobusem garstka pracowników asseco i kilku mniejszych biur. Pieniądzw wyrzucane w błoto.

 • sey

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2015 15:35 ~sey

  mieszkam na wilanowie (nie jestem słoikiem) i szczerze się zastanawiam po co tam tramwaj. Większość mieszkańców jeździ samochodami a autobusem garstka pracowników asseco i kilku mniejszych biur. Pieniądzw wyrzucane w błoto.

 • tramwajarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2015 20:00 ~tramwajarz

  ZAnim zrobią te trasę to wymrą ze dwa pokolenia ludzi. Zlikwidowali barany linie do Wilanowa za Niejakiego Gierka a później przez ponad 30 lat pierd....olą o tej inmwestycji z Woli przez zachodni pola mokotowskie. Sto lat upłynie i nic z tego nie będzie.

 • Kabukicho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2015 18:49 ~Kabukicho

  Dużo łatwiej i dużo taniej z Dworca Południowego Al Wilanowską na Wilanów! spacerowa i Goworka już teraz są nieprzejezdne. Autobusy na Sobieskiego w kierunku Centrum doskonale sobie radzą!

 • Armagedon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2015 18:03 ~Armagedon

  Rysio~Rysio

  No właśnie nie.... wszystkie osiedla wiejsko-plebejskie maja "na"
  na Jelonki, na Ursynów, a nawet a Pragę,

  . Wyjątkiem są osiedla "królewskie" i miejskie - do Sródmieścia, do Wilanowa, a także do Ursusa, do Rembertowa


  Na Wolę, na Ochotę, na Mokotów, na Żoliborz... Tak, to typowe wiejskie dzielnice...

 • lupus71

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2015 18:02 ~lupus71

  inżynierek~inżynierek

  To wcale nie jest takie głupie. Tylko od Spacerowej w stronę Bartyckiej, mostem na Fieldorfa, Nowaka-Jeziorańskiego i na pętlę na Gocławku. Nie kombinować Gocław - Waszyngtona, bo to bez sensu.

  E L E M E N T A R N E

 • nemesis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2015 18:01 ~nemesis


  stef~stef

  "Na Wilanów"? I ten człowiek jest wiceprezydentem Warszawy?! Chyba ds. słoików...
  fikus~fikus

  Czy możesz powiedzieć o co Ci chodzi a jak nie to wracaj "do Ochoty, do Mokotowa, do Woli:..." ;)
  Czy WY Warszawiacy musicie zawszer psuć nastrój nawet na forum?

  Uzus językowy. Nie wiesz co to, to się nie wtrącaj w rozmowy dorosłych. Jest jeszcze historia i tradycja

 • lupus71

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2015 17:59 ~lupus71

  stef~stef

  "Na Wilanów"? I ten człowiek jest wiceprezydentem Warszawy?! Chyba ds. słoików...

  ono jest z jakiegoś Raciborza, więc się nie dziw

 • nietramwajom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2015 17:57 ~nietramwajom

  Ze Stegien do centrum jade 20 minut autobusem. Zrobia tramwaj to zlikwiduja autobusy. Bede jechal 40 minut

 • redaktorekPM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2015 15:32 redaktorekPM

  artkro~artkro

  Może trochę mniej ambitnie? Z wilanowa do stacji metra Wilanowska i od Kasprzaka do Banacha lub Boboli? Tramwaj na Goworka - śmiem wątpić...


  Ci co wychowali się w tych okolicach pamiętają jeszcze tory tramwajowe biegnące w górę Goworka i Spacerowej - jeszcze w latach 70. dryndy jeździły Gagarina, piszcząc hamulcami. Nihil novi...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »