Informacje

15.03.2013 13:18 pojazdy nie muszą być nowe

Z ulic miasta zniknie
100 autobusów

SERWISY:

Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił dwa przetargi na przewóz pasażerów autobusami miejskimi. Po ich rozstrzygnięciu na ulice Warszawy wyjedzie 40 pojazdów, które, przynajmniej częściowo, zastąpią wycofywane z ruchu autobusy Mobilisu oraz ITS Michalczewski. Obu przewoźnikom kończy się część zawartych z ZTM kontraktów.

Zastępstwo za wycofywane autobusy będzie potrzebne tylko do czasu uruchomienia II linii metra oraz linii tramwajowej na Tarchomin, nie ma więc potrzeby zamawiania na tak krótki okres nowych pojazdów. Ich zakup spowodowałby znaczny wzrost kosztów.

Zniknie 100 autobusów

Kontrakty z przewoźnikami prywatnymi wygasają 31 maja. Wtedy z ulic zniknie 100 krótkich autobusów niskopodłogowych.

Przetargi na nowe autobusy nie byłyby konieczne, gdyby udało się ukończyć dwie inwestycje komunikacyjne: centralny odcinek II linia metra oraz linię tramwajową na Tarchomin. Dzięki metru oraz tramwajom, kursującym przynajmniej do pętli przy ul. Mehoffera, w ruchu potrzebnych byłoby ich mniej. Niestety, oddanie do użytku tych inwestycji  przesunęło się w czasie –wyjaśnia ZTM

Uwzględniając możliwości finansowe miasta Zarząd podjął decyzję o ogłoszeniu nowych przetargów na obsługę linii, aby wycofanie 100 autobusów nie było aż tak uciążliwe dla mieszkańców.

Nie muszą być nowe

Wybrany zostanie przewoźnik (lub przewoźnicy), który skieruje do ruchu 40 krótkich autobusów. 20 z nich będzie miało długość 10 metrów, a pozostałe 12 metrów. W niedalekiej przyszłości ZTM zamierza ogłosić również trzeci przetarg, na kolejne 20 krótkich autobusów.

Z powodu krótkiego okresu umowy oraz w celu obniżenia kosztów usług, ZTM zdecydował, że przewoźnicy będą mogli wprowadzić do ruchu pojazdy używane, lecz nie starsze niż 10-letnie. Wszystkie będą musiały być w pełni sprawne technicznie i bezpieczne dla pasażerów – zastrzega ZTM.

Będą to autobusy używane, z uboższym wyposażeniem, np. podłoga będzie mogła być obniżona tylko w części pojazdu. Nie będą także wymagane: głosowe zapowiedzi przystanków, biletomaty, wyświetlacze LCD,  klimatyzacja. Jedynym wymaganym dodatkowym wyposażeniem, poza oczywiście kasownikami, będzie monitoring wizyjny.

Autobusy będą skierowane do obsługi mniej obciążonych linii.

wp//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Magda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2013 17:47 ~Magda

  Miło, że chcą skrócić trasę jedynego autobusu, który łączy Wawer z Centrum.

 • robotnick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2013 08:44 ~robotnick

  Daniel
  nie wycofują sto nowych, tylko kończy się 7-letnia umowa z ajentami na 100 obecnie jeżdżących autobusów. W zamian 40 tych samych autobusów będzie jeździć dalej jeszcze rok/dwa, aż ruszy metro.
  Trzeba czytać ze zrozumieniem

 • widz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2013 06:43 ~widz

  Zlikwidują wszystkie oprócz Mobilisa gdyż tam ma udział mąż HGW

 • pidiK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2013 00:12 ~pidiK

  Jeszcze więcej kartek zamiast tablic?

 • Vitay

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2013 10:57 ~Vitay

  16.03.2013 23:12 ~dron

  No i dobrze. Powinny wszystkie zniknąć razem z buspasami. Tylko przejazd blokują.

  Oj tak masz 100% racje zlikwidować całą komunikacje miejską Autobusy tramwaje metro i pociągi Skm niech wszyscy przesiądą sie do samochodów wtedy napewno unikniemy korków bo przecież autobus nie zablokuje skrzyżowania a tramwaj się nie rozkraczy a dla ludków z poza Warszawy którzy prawka nie posiadają miasto po rowerze powinno kupić by dojechali do roboty..

 • DanielWarszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2013 00:51 ~DanielWarszawski

  Konia z rzedem dla tego kto mi wyjasni jaka jest logika poza zwyklym okradaniem obywateli z pieniedzy, gdy podnosi sie ceny biletow, wycofuje 100 nowych autobusow, a w ich miejsce wpuszcza sie 40 starych? Bilans jest ujemny i finansowo, i technologicznie. A moze jakis prokurator by sie temu przyjrzal i tego co sie z zaoszczedzonymi pieniedzmi dzieje?

 • dron

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2013 23:12 ~dron

  No i dobrze. Powinny wszystkie zniknąć razem z buspasami. Tylko przejazd blokują.

 • azd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2013 21:03 ~azd

  Podwyżka za podwyżką a ZTM kasuje 100 autobusów, ludzie tak dalej być nie może!!!!!!!!!!

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2013 11:57 ~nick

  Żadnej społki nie zlikwidują. Powołają jeszcze taką od nieruchomości. To właśnie jest w projekcie reprywatyzacjidla Warszawy. Pod pretekstem załatwienia sprawy dekretu Bieruta, chcą załatwic swoją sprawę. Autorowi projektu za mało jest dyrektorowania biurem. On chce być prezesem spółki. Będzie tam duża i i pewna pensjia z ogromną odprawą. Będzie można kupczyć nieruchomosciami, które już nie będą miejskie i nie bedzie nikogo kto by to mogł skontrolować. Chcą zrobic takie cos jak dawny MAX -FILM. Tylko, że to ma być o wiele większe. A to wszystko pod płaszczykiem współczucia dla mieszkańców przejmowanych kamienic.
  Warszawiacy, którzy tłoczą się w drogich i śmierdzących środkach komunikacji, nie powinni pozwolić na ten szwindel. Kto sobie pokupował roszczenia? Kto miał wiedzę na temat poprzednich właścicieli? Kto teraz chce przejąć warszawskie nieruchomości w zamian za skupione roszczenia? Spółka przeżre i roztrwoni te nieruchomości. Przecież będzie zainteresowana trwaniem i apanażami.

 • zze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2013 11:24 ~zze

  A miasto kupuje MZA nowe autobusy 20 pojazdów solbus i 16 przegubowych solaridów za kwote blisko 40 mil zł. Podkreslam miast nie MZA za podatki mieszkanców warszawy . Miasto kupiło w sumie w ciągu ostatnich 6 lat blisko 774 autobusy .

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »