Informacje

09.05.2016 11:30 Rusza jadłodzielnia - punkt z darmową żwywnością

Z tej lodówki każdy
może jeść za darmo

SERWISY:


W Warszawie powstało pierwsze miejsce, gdzie za darmo będzie można poczęstować się jedzeniem. - Dzielenie się z innymi powinno być nawykiem, codziennością, a nie aktem poświęcenia - mówi Agnieszka Bielska, jedna z organizatorek akcji.

To pierwszy punkt, w którym każdy będzie się mógł podzielić jedzeniem, bo np. wyjeżdża i nie zdąży już zjeść tego, co ma, albo kupił za dużo produktów lub jakiś mu nie smakuje. Wszystko to może zostawić w jadłodzielni zlokalizowanej na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Stawki.

Pomysł przyszedł z Niemiec

Jak wyjaśnia Agnieszka Bielska z Foodsharing Warszawa, jadłodzielnia to używana lodówka i szafka kuchenna, którą twórcy projektu otrzymali za darmo. - Od dzisiaj będzie można ją zapełniać, a potem częstować się tym, co w niej jest - mówi.

Organizatorzy akcji przekonują, że pochodząca z Niemiec idea dzielenia się żywnością doskonale się tam sprawdza i nie ma przeszkód, aby pomysł przenieść na lokalny grunt. - Chodzi o to, by ludziom, u których jedzenie się marnuje, dać możliwość podzielenia się nim; by osoby, które w danym momencie nie mają dostępu do jedzenia, mogli z tego skorzystać - dodaje Bielska.

Do jadłodzielni przy ulicy Stawki można przynosić jedzenie z ważnym terminem przydatności do spożycia lub trochę po tej dacie. Może to być także żywność własnego wyrobu, ale pod warunkiem, że nie zawiera surowego mięsa czy jaj - ze względów bezpieczeństwa. Produkty powinny być opisane i zabezpieczone.

- W jadłodzielni będzie informacja, że korzysta się z niej na własne życzenie - zaznacza Bielska. - Jednak każdy punkt będzie miał opiekuna. On sprawdzi, co kilka dni, w jakim stanie jest lodówka i zawarta w niej żywność; będzie też dbał o czystość w jadłodzielni - dodaje.

Będą kolejne punkty

Bielska wyjaśniła, że pierwsza jadłodzielnia powstaje na uniwersytecie, ponieważ studenci są grupą szczególnie narażoną na niedożywienie, często brakuje im pieniędzy i oszczędzają na jedzeniu. - Chcemy, by korzystali z niej i nie wstydzili się tego. Z lodówki i szafki mogą też korzystać inne osoby, które są głodne. Nikt nie będzie pilnował i sprawdzał, jak i w jakim zakresie korzysta z jadłodzielni - tłumaczy.

Jeszcze w tym miesiącu mają powstać dwa kolejne punkty Foodsharing Warszawa. - Jeden z nich na Osiedlu Jazdów w rejonie domków fińskich, natomiast drugi w Śródmieściu przy jednym z lokali gastronomicznych. Trwają jeszcze uzgodnienia. Ogólnie celujemy w bazary, akademiki, punkty dla osób bezdomnych - zapowiada Agnieszka Bielska.

Jak podaje PAP, według Federacji Polskich Banków Żywności, w polskich domach rocznie marnuje się blisko 2 mln ton żywności. Najwięcej wyrzuca się pieczywa, owoców, wędlin, warzyw oraz jogurtów.

CZYTAJ TEŻ O WALCE Z MARNOWANIEM ŻYWNOŚCI

PAP/skw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • dfdf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2016 13:34 ~dfdf

  Aaaa... jak "fuuudszaring", to od razu lepiej brzmi. jesteśmy w Ełropie:)

 • MaciejKozłowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2016 08:49 ~MaciejKozłowski

  Pomysł super. Trochę mi kojarzy się z założeniami komunizmu. Szlachetne, piękne ale nie uwzględniały ludzkich słabości i ludzkiej natury. Podjadą dziś i podrzucę co nieco bu jestem ciekawy jak będzie sprawa się rozwijać. Obawiam się, że to klapa, ale spróbować warto.

 • Znawca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2016 07:21 ~Znawca

  A jaki smród będzie w tej lodóece.. fuu!

 • wer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 22:59 ~wer

  Jazdowa będzie się teraz unikać, bo będzie tam "zagrycha". To nie dla nas ten pomysł.

 • draka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 22:39 ~draka

  Niestety, czarno to widzę. Wystarczy przyjrzeć się wszelkiego rodzaju promocjom, poczęstunkom itp. "Starowni" obywatele od razu ładują całe reklamówy. To nic, że potem wyrzucą, ale jest ZA DARMO, to trzeba brać tyle, ile da się udźwignąć.
  Polactwo ze swoją zakiździajską mentalnością.

 • monia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 21:12 ~monia

  Zaraz naliczą podatek od darowizny, albo karę, a po wydziale będą chodzić żule. Idea cudowna, ale praktyka będzie raczej mało zgodna z faktycznym celem.

 • heh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 20:55 ~heh

  Chytra baba z Radomia jest już W drodze

 • Alisza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 20:03 ~Alisza

  Uważam że pomysł jest bardzo dobry. Mam tylko wątpliwości, czy sprawdzi się w Polsce. Chodzi o kulturę społeczeństwa. U nas jest za dużo cwaniactwa i obawiam się czy skorzystają z tego najbardziej potrzebujący.

 • Pozdro Z Dubaju

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 18:00 ~Pozdro Z Dubaju

  Zaraz będzie nowy temat - ktoś okradł lodówkę :) lub wyniósł :) wszystko razem z lodówką - w końcu można :)

 • asdfg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 16:11 ~asdfg

  Pomysł wielokilometrowych podróży w celu nie wyrzucania jedzenia jest tak absurdalny w punktu widzenia ekonomii (oraz ekologii), że tylko bezmózgi lewak mógł na niego wpaść.

  Przecież to totalnie nieopłacalne by taskać ze sobą kawałek mięsa czy jabłko i wydać wielokrotnie więcej pieniędzy na transport tego czegoś (paliwo, bilet, czas).

  Wyrzucając rzeczy nieprzydatne radzę nie sugerować się emocjami tylko wartością danej rzeczy.
  Jedzenie jest tanie dlatego jak się ma go za dużo to się je wyrzuca. To naprawdę wychodzi wtedy lepiej dla środowiska,.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »