Informacje

31.03.2012 07:26 Znany teatr w Koneserze

Z prochowni do fabryki wódek. Przenosiny Konsekwentnego

SERWISY:


Postindustrialne przestrzenie dawnej Fabryki Wódek Koneser będą nową siedzibą Teatru Konsekwentnego. Na razie twórcy jednego z najciekawszych warszawskich teatrów zaprezentowali ją dziennikarzom. Pierwsze spektakle mają odbyć się tu w maju.

Teatr dostał do dyspozycji ogromną pofabryczną halę, w której znajdą się dwie sceny: teatralna i teatralno-muzyczna, obszerne foyer oraz duży magazyn. Miejsce zostało wynajęte od prywatnej firmy BBI Development, która dawną fabrykę przekształca w kompleks mieszkaniowo-usługowy.

- Najłatwiej prowadzić budowę, kiedy nie są wykonywane inne funkcje, ale chcemy prowadzić tu działalność kulturalną – powiedział na konferencji prasowej Rafał Szczepański, wiceprezes BBI Development.

Na razie na betonie

Teatralne wnętrza jeszcze dzień wcześniej też wyglądały jak plac budowy. Nadal nie ma sceny. – Na razie jest tylko narysowana. Dlatego jesteśmy teatrem na betonie – żartowała Aldona Machnowska-Góra, wicedyrektor teatru.

– Liczę, że wasze serca ogrzeją to miejsce, bo na razie ciepło nie jest – wtórował jej Marek Kraszewski, dyrektor biura kultury. Na razie gorącą atmosferę czuć w sali, w której tymczasowo zaaranżowano plażę. Są leżaki, piasek i wystawa zdjęć ze spektakli.

Ale ekipa Konsekwentnego musi się uwijać z dostosowaniem wnętrza, bo już na 12 maja zaplanowano pierwsze spektakle. Będzie to 10. edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego. Warszawska publiczność zobaczy 10 najciekawszych monodramów z całej Polski. Będzie je oceniać jury pod przewodnictwem Joanny Szczepkowskiej. Koncerty zagrają Katarzyna Groniec i Gadająca Tykwa.

Premiery i wznowienia

Na przełomie maja i czerwca odbędzie się natomiast pierwsza premiera w nowej przestrzeni - "Gra". Spektakl w reżyserii Adama Sajnuka to historia oparta na opowiadaniach amerykańskiej pisarki Dorothy Parker.

Kolejną premierą będzie przedstawienie "Święci", które wyreżyseruje Michał Walczak. – Chcę zderzyć biografię polskich świętych z grą młodych aktorów, zapytać: w co wierzą młodzi warszawiacy? – zapowiedział reżyser.

Na afisz wrócą także starsze spektakle Konsekwentnego. W nowym sezonie pokazywanych będzie łącznie 11 sztuk. – Na Pradze będziemy teatralną wyspą. Poza Teatrem Powszechnym brakuje tu takich miejsc. Liczymy, że w działania teatru uda się włączyć miejscową społeczność, zwłaszcza młodzież – mówił Adam Sajnuk, reżyser i dyrektor artystyczny teatru.

Ze Starego Miasta na Pragę

Dotychczas Konsekwentny funkcjonował w staromiejskiej Starej Prochowni. Jednak Biuro Edukacji, które zarządza lokalem, ma wobec niego inne plany. – Zdecydowano, że będzie tam dom kultury bez teatru. Warunki, które nam zaproponowano, były nie do przyjęcia – stwierdził Sajnuk.

Początkowo Konsekwentny chciał przeprowadzić się do dawnego kina Wars. Kiedy ta lokalizacja okazała się niemożliwa, dyrektor Kraszewski zaproponował nawiązanie współpracy z Koneserem. Negocjacje okazały się owocne.

Kulturalne plany dewelopera nie kończą się na teatrze. Planowane jest utworzenie Muzeum Designu.

Piotr Bakalarski//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2012 20:07 ~stonka

  Gratulacje i super! Zawsze jednak trafi sie ktoś kto narzeka:( miasto żyje, a jak komuś za głośno niech na wieś się przeprowadzi! Pozdrawiam.

 • mysza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2012 15:17 ~mysza

  Szkoda tylko, że wczorajsza huczna inauguracja działalności teatru musiała tak bardzo dać się we znaki okolicznym mieszkańcom... Oby kolejne przedsięwzięcia uwzględniały usytuowanie tego miejsca...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »