Informacje

31.03.2011 07:31 Warsztat, Witryna, Wolontariat

Z paździerzową płytą
po europejski tytuł

SERWISY:

Walka o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 na ostatniej prostej. Warszawa dopisuje ostatnie zdania w swojej aplikacji, chwali się dotychczasowymi osiągnięciami i zaprasza do nowego kulturalnego Warsztatu przy pl. Konstytucji.

- To spotkanie służy temu, żeby państwo przekonali się, że Warszawa jest placem budowy, z którego coś wynika - rozpoczęła spotkanie z dziennikarzami Ewa Czeszejko-Sochacka, pełnomocnik prezydent Warszawy ds. ESK. Odbyło się ono w przebudowywanych właśnie wnętrzach dawnej InfoQultury, dlatego wypowiedź urzędniczki, nawet potraktowana dosłownie, brzmiała wiarygodnie. 

Warsztat w budowie

Przygotowania do otwarcia Warsztatu muszą zakończyć się do piątku - wtedy , nastąpi otwarcie nowej przestrzeni. Dlaczego akurat Warsztat? - Nazwa ma symbolizować roboczy i otwarty charakter tego miejsca. Będzie ono służyć spotkaniom, debatom i pracy twórczej - tłumaczyła Gosia Lipińska ze Studia Rygalik, które zaprojektowało wnętrze.

Jest to również oczywiste nawiązanie do festiwalu Warszawa W Budowie i próba odcięcia się od dotychczasowej InfoQultury - punktu informacyjnego, który w założeniach miał tętnić życiem, a okazał się symbolem urzędniczej niemocy i straconych szans.

W nowej aranżacji dominują materiały drewnopochodne. Tania i ekologiczna płyta paździerzowa ma podzielić, ocieplić i nieco uintymnić przestrzeń, w której dotychczas można było spotkać jedynie echo.

W Witrynie otwarcie

Adres Plac Konstytucji 4 wraca także na mapę warszawskich galerii, ponieważ reaktywowała się lubiana przez warszawiaków i ceniona przez krytyków Witryna. Ta funkcjonująca przez całą dobę galeria ma zaledwie sześć metrów kwadratowych. W czwartek wieczorem w dużym oknie odbędzie się wernisaż wystawy Michała Frydrycha "Bluszcz". - To będzie kilometr wijących się kabli i przedłużaczy - opisuje kuratorka galerii Agnieszka Sural i zdradza, że pod koniec roku swoją pracę zaprezentuje tu jeden z najgłośniejszych artystów polskich ostatnich lat, Mirosław Bałka.

Dziennikarze dopytywali, co stanie się z lokalem, gdy Warszawa rywalizację o ESK przegra. - Mam nadzieję, że Biuro Kultury będzie kontynuować tutaj działalność - mówiła Czeszejko-Sochacka i przytoczyła żartobliwie hasło reklamowe Essen, które ogłosiło się stolicą kultury aż do 3000 roku.

Wolontariusze ożywią plac

Warsztat i Witryna mają promieniować na cały plac Konstytucji także dzięki programowi grupy Tłocznia. Poprzez akcje społeczne i happeningi młodzi wolontariusze mają ożywiać przestrzeń miejską i wchodzić w dialog z mieszkańcami. - Finał działań będzie miał miejsce podczas Nocy Muzeów. Młodzież ma udowodnić, że plac Konstytucji może być przestrzenią, która nie śpi - przekonywał Kuba Supera z Tłoczni.

W staraniach o tytuł ESK włączyli się też twórcy Projektu Warszawiak, którzy przygotują klip do utworu "Tango Apaszowskie". - Postanowiłem, że nasz drugi teledysk będzie wspierał działania o tytuł ESK 2016. Odwołamy się w nim do lat 50. i 60. To będzie połączenie przeszłości i teraźniejszości, pokażemy, że wchodzą one w twórczy rezonans – tłumaczył Jacek Jędrasik z Projektu Warszawiak.

Zdjęcia do teledysku już się zakończyły. Premiera za około miesiąc.

Klubowe szaleństwo

Muzycznym argumentem w staraniach o kulturalny tytuł będzie majowy Warsaw Music Week, imprezy mającej pokazać Europie bogactwo warszawskiej kultury klubowej. Między 6 a 14 maja w klubach 1500m2 do wynajęcia, Hydrozagadka, Powiększenie, Cafe Kulturalna, Kamieniołomy i Palladium odbędzie się ponad 40 imprez i koncertów. Pojawi się m.in. zespół Hooverphonic. Jak zapewniają organizatorzy koncerty Belgów zafascynowanych trip-hopem, muzyką filmową lat 50., i brzmieniem Dead Can Dance, to prawdziwe muzyczne spektakle.

W Warszawie wystąpi również DJ Mahdi, nazywany najlepszym didżejem francuskiej wytwórni Ed Banger. Jego produkcje to parkietowe bomby, łączące w sobie taneczne rytmy, basy i rap.

Oszołomieni odzewem

Ostateczny termin złożenia aplikacji mija 11 kwietnia. Zespół ESK pod kierownictwem Grzegorza Piątka kończy pracę nad warszawską propozycją. - Nabór projektów okazał się oszałamiającym sukcesem. Przyszło aż 350 wniosków, a zakładaliśmy, że będzie ich maksymalnie 100. Więcej nie mogę powiedzieć, ponieważ każda informacja mogłaby osłabić nasze szanse - stwierdził Tomoho Umeda, współpracownik Piątka.

- Warszawa ma bardzo duże szanse. Przed nami najważniejszy etap walki o tytuł - podsumowała Ewa Czeszejko-Sochacka.

Czy Warszawa będzie Europejską Stolica Kultury, dowiemy się już 21 czerwca.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kóltura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2011 16:07 ~kóltura

  Piask-my mamy najbardziej nowoczesne, ekologiczne toalety publiczne w dosłownym tego słowa znaczeniu. Mamy się czym chwalić.

 • Piask

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2011 14:42 ~Piask

  Moim zdaniem o kulturze świadczy ilość i stan publicznych toalet .Czy o tym też coś jest w "raporcie"?

 • kulturalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2011 14:30 ~kulturalny

  ~ja
  Jeżeli do teatru i do kina nie chodzisz, to po co się w ogóle wypowiadasz, wydarzneia kulturalne widac na każdym kroku w Warszawie.

 • jerry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2011 11:31 ~jerry

  No ciekawe co z tego wyjdzie. Na razie to miejsce mogło się pochwalić wyłącznie dobrą lokalizacją. Gorzej na pewno nie będzie. A jakaś kawka tam będzie?

 • ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2011 10:46 ~ja

  1 kwietnia dopiero jutro. Kultura? ługi i armie urzędników - taka jest Warszawa. Może zostać stolicą picu, lansu i biurokracji. Kultury/ A gdzie tu widzicie kulturę?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »