Informacje

07.04.2012 20:00 nabożeństwa w kościołach

Z mroku do jasności: Liturgie Wigilii Paschalnej

W warszawskich kościołach po zmroku rozpoczęły się liturgie Wigilii Paschalnej.

W myśl przepisów liturgicznych ta ceremonia należy już do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Kończy się adoracja przy Grobie Pańskim. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do tabernakulum, a umieszczaną w niektórych grobach figurę Chrystusa zdjętego z krzyża należy przykryć białym płótnem. Obok pojawia się posąg Chrystusa zmartwychwstałego.

Od śmierci do życia

W kościele gasną światła, bo wigilia jest oczekiwaniem na zmartwychwstanie Chrystusa. Bogata liturgia Wigilii Paschalnej, stanowiącej centralny fragment Triduum, składa się z czterech części. Obchody zmartwychwstania Jezusa Chrystusa rozpoczynają się po zapadnięciu zmroku. Przed kościołem rozpala się ognisko, którego płomienie zostają poświęcone przez kapłana, ubranego w białe szaty. Następnie od poświęconego ognia zapala się dużą świecę, zwaną paschałem. Symbolizuje ona Chrystusa, czyli Światłość świata, co ma uzmysławiać, że dokonała się Pascha - przejście z mroku do jasności, ze śmierci do życia.

W uroczystej procesji paschał zostaje wniesiony do świątyni i umieszczony w ozdobnym świeczniku. Po trzykrotnym śpiewie kapłana: "Światło Chrystusa" i odpowiedzi wiernych: "Bogu niech będą dzięki" zgromadzeni mogą zapalić swoje świece. Liturgia światła kończy się odśpiewaniem tzw. Orędzia Paschalnego, czyli modlitwy dziękczynno-uwielbiającej, która wysławia łaskę zbawienia.

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych

Liturgia słowa Wigilii Paschalnej jest wyjątkowo rozbudowana. W pełnej wersji składa się ona z dziewięciu czytań, przeplatanych psalmami i modlitwą. Cykl czytań starotestamentowych kończy się bożą obietnicą oczyszczenia i przemiany człowieka.

W tym momencie zapala się światła na ołtarzu, uderza się w dzwony, intonowany jest hymn "Chwała na wysokości Bogu". Po nim następuje czytanie z Listu św. Pawła do Rzymian, który mówi o tym, że chrzest zapewnia wiernym uczestnictwo w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Po radosnym Alleluja - odśpiewanym po raz pierwszy od 40 dni - czytany jest tekst Ewangelii o pustym grobie. Liturgię słowa zamyka homilia.

Kolejna, trzecia część uroczystości Wigilii Paschalnej, poświęcona jest tajemnicy sakramentu chrztu.

Uroczystości Wigilii Paschalnej kończą się komunią świętą i uroczystym błogosławieństwem.

W warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela uroczystej Wigilii Paschalnej (od godz. 20.00) będzie przewodniczyć metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

tvn24.pl/PAP//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Januszst

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2012 01:54 ~Januszst

  Bylismy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Bylo bardzo przyjemnie i swiatecznie. Msza wieczorna w tej Katedrze przeradza sie w pewnym momecie w ranna Wielkanocna msze św. Rezulekcyjną. Konczy sie procesja ulicami starowki. Oprawa mszy św. Przepiekna. Procesja poza blogoslawienstwem konczy sie wspanialym pokazem fajerwerkow i parada Kompani Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz marszem siostr zakonnych, chociaz niespodziewanie w tym roku nie paradowaly. Bylo naprawde bardzo milo i sypatycznie i światecznie. I w tym nastroju czekam juz do nastepnych Świat.

 • tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2012 00:13 ~tomek

  hahaha! odpalana jest Pasha... Pani nieźle odpaliło!

 • szczur46

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2012 23:38 ~szczur46

  Ogłupiona przez czarnych tłuszcza nie potrafi żyć bez czarów.
  Nic dziwnego, że ten kraj chodzi na pasku agentów watykańskich.
  23.38

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »