Informacje

08.06.2016 07:40 "czarno na białym"

"Z mopem na klienta lecą". Uczą się na ulicy, bo szkolenia to fikcja?

SERWISY:


Policyjna interwencja, jak ta przy Noakowskiego, gdzie funkcjonariusze użyli mopa, by obezwładnić agresywnego mężczyznę, odsłania poważny problem - brak odpowiedniego wyszkolenia. Policjanci w rozmowie z reporterem magazynu "Czarno na białym" przyznają, że szkolenia to fikcja. Potrafią tyle, ile nauczą się na ulicy, w czasie akcji, od bardziej doświadczonych funkcjonariuszy.

Polskich policjantów podzieliła ostatnia kontrowersyjna interwencja w Warszawie. Doszło do niej 28 maja nad ranem na podwórzu kamienicy przy ulicy Noakowskiego 8. Z zawiadomienia, które dotarło do policji, wynikało, że z okna mieszkania wypadł mężczyzna i potrzebuje pomocy lekarskiej, ale nie udaje się jej udzielić, ponieważ jest agresywny - ma nóż, którym grozi podchodzącym do niego osobom.

Policjanci na różne sposoby próbowali obezwładnić agresywnego nożownika, który ranił dwóch funkcjonariuszy. W użyciu były gaz i pałki, ale także rower i mop.

Zdaniem Macieja Cepina, byłego policjanta, który spędził w służbie 10 lat interwencja poszła bardzo źle.

- Bardzo nie po ich myśli. Rzuca się od początku to, że nie mają właściwego sprzętu. Wybiegli chłopaki z radiowozu. Nie mają czapek, nie mają gazu, nie mają nawet pałek. Ale interweniują, próbują, improwizują - ocenia.

Jak mówi Robert Sysik, były policyjny antyterrorysta, obrazek nie wygląda ciekawie i profesjonalnie. - I każdy, kto zobaczy ten kawałek powie, że nie są wyszkoleni i w ogóle co oni robią, z mopem na klienta lecą. Ale prawda jest taka, że trzeba widzieć całość. Liczy się skutek. Jak ja szkoliłem policjantów tak samo mówiłem: najważniejszy jest skutek - uważa.

Kom. Andrzej Browarek tłumaczy, że policjanci starali się przede wszystkim uratować życie swojego kolegi i to był główny cel. - Środki jakie wykorzystywali do tego pozostawiam już ocenie innym osobom - dodaje.

"Doświadczonych policjantów jest bardzo mało"

Interwencja, którą bada specjalna komisja zrodziła pytania o policyjne szkolenia. Przyjrzał się im reporter "Czarno na białym".

Sierż. sztab. Jacek Wykrętowicz mający 22 lata doświadczenia w służbie i sierż. Agnieszka Cichoń będąca w policji od 4 lat i niemal od początku ucząca się pracy od bardziej doświadczonego kolegi - tak wygląda podręcznikowy policyjny patrol.

Jednak według policjantów, z którymi rozmawiał reporter, takie wzorcowe patrole to teraz rzadkość.

- Średnia stażu pracy to jest około czterech, może pięciu lat. Myślę, że czterech. Doświadczonych policjantów jest bardzo mało. Teraz mamy taką sytuację, że policjant z 3- letnim stażem uczy policjanta, który ukończył kurs podstawowy. Niestety, ale trzy lata pracy w komórkach patrolowo-interwencyjnych to jeszcze jest doświadczenie nikłe - mówi Krzysztof, policjant od 17 lat w służbie.

- Siedziałem z tyłu i słuchałem jak oni rozmawiają na interwencji, jak się zachowują. Prosty przykład: ktoś upuścił długopis czy dowód osobisty. Ja odruchowo już chciałem się schylić. Policjant powiedział: nie schylaj się. Nie chodzi o to, że jestem niekulturalny, tylko chodzi o to, że mogę zostać zaatakowany. Takie proste rzeczy, których człowiek musi się nauczyć. I tego nie nauczyłem się na szkole. Nauczyłem się od policjantów, z którymi jeździłem na załodze - tłumaczy Robert Sysik, były policyjny antyterrorysta.

Dodatkowe szkolenia nie istnieją?

W miejscu, gdzie policjanci odbywają kurs mający ich przygotować do zasadniczej służby, uczą się strzelać, obezwładniać, radzić sobie ze stresem i kodeksem karnym. To wszystko muszą opanować w zaledwie sześć miesięcy. Jeszcze kilka lat temu kurs trwał trzy miesiące dłużej. Prawdziwy problem zaczyna się jednak po kursie. Zdaniem policjantów, z którymi rozmawiał reporter dodatkowe szkolenia właściwie nie istnieją.

- Po zakończeniu szkoły w żadnym wypadku nie potrafiłem wykonywać pracy policjanta. W okresie mojej 5-letniej przygody w pracy policyjnej, szkoleń z zakresu taktyki interwencji policyjnych niestety nie miałem żadnych od skończenia szkoły - mówi Michał, od 5 lat w służbie.

- Nie ma na to pieniędzy, bo są oszczędności. Bo nie ma policjantów, którzy zostaną w pracy, bo za dużo mamy wakatów. Także szkolenia przestały istnieć, są tak naprawdę na papierze - dodaje Dariusz, policjant od 15 lat w służbie.

Kom. Andrzej Browarek twierdzi natomiast, że szkoleń w policji jest bardzo dużo. Sam - jak mówi - odbył kilkadziesiąt szkoleń. - Żaden przełożony nie może sobie pozwolić na to, żeby wysłać policjanta na kurs, pomimo że takie kursy są organizowane. Ale wydział nie może sobie pozwolić na to, żeby wysłać policjanta na kurs, bo w tym czasie oni są nieobecni na służbie i to obniża ilość wypracowanych służb - mówi z kolei Krzysztof będący w służbie od 17 lat.

Jest jednak wyjątek. Każdy policjant musi raz do roku przejść egzamin z wuefu. Dwa razy do roku powinien natomiast strzelać. Z tym bywa różnie. Jak opowiada Dariusz, podczas ostatniego strzelania zabrakło amunicji.

Komenda Główna Policji zaprzecza jednak jakoby miała problem z amunicją do ćwiczeń. Dziś często policjanci podnoszą kwalifikacje na własną rękę. Jak mówią, wszystko dlatego, że w tej pracy - jak w mało której - to czego się nauczą, może uratować życie.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

Leszek Dawidowicz /js/gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • W rules

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 17:59 ~W rules

  Nieważne czym ważne że efekt osiągnięty. niech pismaki pojadą na jakąkolwiek komendę i zobaczą jaki jest stan techniczny np siatki obezwładniającej. Żal d... Ściska. Na wszystkim państwo oszczędza aby sobie do kieszeni napchać. Niech ktoś podejdzie do policjanta i zapyta czy posiada opatrunek osobisty jeżeli ma to przeterminowany. Taka jest prawda. Niech ktoś spyta o nadgodziny. Nadgodzin po 400 nikt ich oddać nie chce. Zawsze z tym i z urlopem problem. Najlepiej żeby patrolowiec nie wychodził z roboty. Jeżeli chcecie pismaki prawdy to nie idźcie na wywiad do rzecznika policji tylko zejdzcie na sam dół. Tzn omincie drogę służbową haha.

 • czas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 16:49 ~czas

  policmajster~policmajster

  to jest dopiero promil złego co dzieje w naszej dzielnej Policji dowodzonej przez byłych funkcjonariuszy SB którzy pilnują tylko fotela , a lukratywne stanowiska przydzielają po rodzinie przykładem jest WWP KSP oraz wiele jeszcze innych jednostek w całej Polsce

  Tiia.
  To ile lat musieli by mieć, ci byli funkcjonariusze SB na stanowiskach? :)

 • sssss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 16:47 ~sssss

  WAW~WAW

  ja tam uważam że z najczystszych intecji poprostu nie chcieli mu zrobić krzywdy .. i robili wszystko co by go nie zabić .. mogli go spryskać gazem .. i wtedy odebrać nóż .. ale musiał trafić na badania .. a nie wiadomo czy jakieś leki ewentualna operacja zwiazana z upadkiem .. i obrazeniami wewnetrzymi by nie kolidowały z gazem ... itp
  właściwie to sie dziwie że go nie zastrzelili

  Oni go nawet pryskali, tylko że to na niego nie działało.

 • Zgred

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 14:09 ~Zgred

  Karate MOPushin :D

 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 13:40 ~WAW

  ja tam uważam że z najczystszych intecji poprostu nie chcieli mu zrobić krzywdy .. i robili wszystko co by go nie zabić .. mogli go spryskać gazem .. i wtedy odebrać nóż .. ale musiał trafić na badania .. a nie wiadomo czy jakieś leki ewentualna operacja zwiazana z upadkiem .. i obrazeniami wewnetrzymi by nie kolidowały z gazem ... itp
  właściwie to sie dziwie że go nie zastrzelili

 • jaki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 13:36 ~jaki

  Dlaczego nie ma w artykule, ze na na egzaminy z wuefu honorowane jest zwolnienie lekarskie.

 • policmajster

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 12:52 ~policmajster

  to jest dopiero promil złego co dzieje w naszej dzielnej Policji dowodzonej przez byłych funkcjonariuszy SB którzy pilnują tylko fotela , a lukratywne stanowiska przydzielają po rodzinie przykładem jest WWP KSP oraz wiele jeszcze innych jednostek w całej Polsce

 • NA ULICY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 12:31 ~NA ULICY

  SKUTEK OSIĄGNIĘTY I TO SIĘ LICZY, ALE NAJWAŻNIEJSZE ŻE NIE MIELI CZAPEK BO WEDŁUG WYPOWIADAJĄCEGO SIĘ PEWNIE BY COŚ TO ZMIENIŁO... ŚMIECHU WARTA WYPOWIEDŻ.

 • kok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 12:17 ~kok

  nie rozumiem problemu. Poradzili sobie.
  Nie zrobili krzywdy poszkodowanemu ani osobom postronnym. Temat dla mnie zamknięty.

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 11:37 ~Jan

  "Wybiegli chłopaki z radiowozu. Nie mają czapek, nie mają gazu, nie mają nawet pałek"
  Nie wiem o jakie czapki chodzi, ale kiedyś za strącenie czapki funkcjonariuszowi groziło kilka lat więzienia. Czyżby i w tym przypadku czapka miała służyć do podwyższenia wyroku?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »