Informacje

29.07.2018 18:51 wspomnienie o tomaszu stańce

"Z ludzi, którzy tworzyli nowy polski jazz zaszedł najdalej"

SERWISY:


- Zrozumiał uniwersalny charakter języka jazzu i włączył rodzimą muzykę w nurt jazzu światowego - mówił o zmarłym w niedzielę Tomaszu Stańce Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i saksofonista amator.

Jerzy Stępień powiedział na antenie TVN24, że muzyka Tomasz Stańki towarzyszyła mu od kilkudziesięciu lat i niezmiennie fascynowała.

- Należał do grupy polskich jazzmanów, którzy rozpoczynają całkiem nową epokę. Do tej pory grywano jazz przed wojną i po wojnie, ale wszystko to było jakimś naśladownictwem, bardzo wtórną twórczością. Natomiast tacy ludzie jak Komeda, Namysłowski, Urbaniak i Stańko byli grupą młodych, która najszybciej zrozumiała, że jazz nie jest tylko muzyka amerykańską, ale ma takie odniesienie ponadnarodowe, ponadamerykańskie, uniwersalne -  mówił Stępień.

Jak przekonywał, czerpiąc z tradycji, poszli całkiem nową drogą. - Potrafił stworzyć polską przestrzeń w jazzie i wpisać ją w dziedzictwo światowe. Z ludzi, którzy w latach 50., zaczynali nowy polski jazz zaszedł najdalej - stwierdził prawnik i zauważył, że ambicja Stańki została doceniona na świecie.

"Z nim się nie rozmawiało o rzeczach błahych"

Dowodził, że jego największym osiągnięciem było wypracowanie indywidualnego brzmienia. - Był bezkompromisowy w poszukiwaniu swojego wyrazu, własnego brzmienia, całe lata nad tym pracował. Był bardzo konsekwentny, nie szedł na kompromisy. Był to artysta poszukujący, podporządkowujący wszystko swojej wizji artystycznej, łącznie z życie prywatnym - wspominał Stępień i zauważył, że nikt tak wiele nie zrobił dla popularyzacji muzyki Krzysztofa Komedy. - Bo była ciągle obecna na jego kolejnych płytach. Przyczynił się do niezwykłej popularności Krzysztofa Komedy w świecie - opowiadał.

Były prezes TK podkreślał, że trębacz był człowiekiem o bardzo szerokich horyzontach, zainteresowanym poezją i sztuką. Wielokrotnie rozmawiali. - To były rozmowy krótkie, ale intensywne, nigdy o rzeczach błahych, z nim się nie rozmawiało o rzeczach błahych. Wygłaszał celne uwagi dotyczące muzyki, sztuki czy filozofii - zdradził.

Tomasz Stańko zmarł w niedzielę rano w szpitalu onkologicznym na Ursynowie. Miał 76 lat. Był jednym z najważniejszych muzyków na polskiej i europejskiej scenie jazzowej.

Zdjęcie na stronie głównej: Jacek Turczyk / PAP

b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »