Informacje

02.08.2019 17:03 jedna ważyła 200 kilogramów, druga 500

Z klubu sportowego Hutnik zginęły dwie szafy pancerne z pamiątkami

SERWISY:

 

Władze bielańskiego klubu sportowego twierdzą, że nie wiedzą, kto i jak ukradł dwie pancerne szafy ze starego budynku Hutnika. Mniejsza szafa ważyła 200 kilogramów, większa - 500. Wewnątrz były archiwalne dokumenty i historyczne pamiątki. Sprawą zajmuje się policja.

Kradzież odkryto podczas opróżniania starych budynków, służących dziś za magazyny. Wkrótce zostaną one wyburzone w związku z planowaną przebudową kompleksu.

"Obie szafy miały wartość historyczną. W latach 50. XX wieku zostały one podarowane przez Hutę Warszawa. Według różnych relacji, miał je podarować pierwszy prezes przedsiębiorstwa. Wykonane były ze stali, większa ważyła około 500 kilogramów (180x100x60), mniejsza około 200 kilogramów (100x60x60), obie były w kolorze szarym z emblematami klubowymi, znajdowały się one na piętrze starego budynku klubu" - czytamy w oświadczeniu władz klubu, opublikowanym na stronie Hutnika.

"Profanacja dziedzictwa kulturowego"

W skradzionych szafach przez lata przechowywane były dokumenty i historyczne pamiątki sportowców. Nawiązując do ponad 60-letniej tradycji Hutnika, władze klubu potępiają ich kradzież.

"Kradzież zabytkowych szaf wraz dokumentacją historyczną stanowi w naszym przekonaniu profanację dziedzictwa kulturowego miasta stołecznego Warszawy oraz dzielnicy Bielany. Archiwalia z zakresu historii sportu w ostatnich latach stały się niezwykle cennym źródłem wiedzy na temat minionych okresów, stanowiąc spuściznę poprzednich pokoleń" - podkreślono w oświadczeniu.

Kradzież została zgłoszona na policję. - Potwierdzam, że otrzymaliśmy zgłoszenie w tej sprawie. Pracujemy nad jej wyjaśnieniem - informuje Kamila Szulc z komendy rejonowej policji dla Bielan i Żoliborza.

Klub zapewnia, że o sprawie wiedzą też już władze miasta. "Osoby posiadające jakiekolwiek informacje mogące pomóc w rozwiązaniu sprawy proszone są o kontakt z najbliższą komendą policji" - piszą na koniec przedstawiciele Hutnika.

- To bardzo przykra sprawa. Jako urząd dzielnicy nie zostaliśmy oficjalnie o niej powiadomieni, bo leży ona w gestii policji i Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa. Wiemy jednak, że doszło do kradzieży. Mamy nadzieję, że szafy uda się odnaleźć. Pamiętam, że zawsze były widoczne, gdy wchodziło się do budynku klubu - mówi tvnwarszawa.pl Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan.

Hutnik czeka na modernizację

Pod koniec czerwca wybrany został wykonawca remontu kompleksu sportowego Hutnika. Przetarg udało się rozstrzygnąć dopiero za trzecim podejściem. Poprzednie dwa zostały unieważnione, bo oferty znacznie przekraczały budżet na inwestycję. Finalnie został on zwiększony z 16 do 48 milionów złotych.

Plany modernizacji kompleksu są imponujące. Mają powstać trzy pełnowymiarowe boiska piłkarskie, cztery korty tenisowe, zaplecze i zagospodarowanie terenu. Budowa ośrodka Hutnika zakłada stworzenie całorocznej bazy treningowej dla piłkarzy z możliwością organizowania meczów piłkarskich do III ligi włącznie.

Jedno z boisk z nawierzchnią z trawy naturalnej będzie posiadało system nawadniania oraz podgrzewania płyty. Zostaną wybudowane zadaszone trybuny i zainstalowane oświetlenie oraz nagłośnienie. Dwa pozostałe boiska treningowe z nawierzchnią z trawy syntetycznej zostaną wyposażone w system drenażu, a także oświetlenie. Oba obiekty wyposażone zostaną również w przenośne trybuny.

By usprawnić wjazd do ośrodka Hutnika, planowana jest też przebudowa ulicy Marymonckiej.

kk/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • IPN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2019 02:15 ~IPN

  Skuba, masz troche racji, ale jak nie mamy szaf, to nie powiesimy zamiast liści... lepiej cicho siedzieć

 • Armagedon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2019 22:36 ~Armagedon

  Pewnie nawet nie wiedzą kiedy im ktoś wywiózł te szafy i żyli by dalej w błogiej nieświadomości gdyby nie przymusowe opróżnianie baraków przeznaczonych do wyburzenia... Żenada i wstyd, zarząd klubu powinien podać się do dymisji.

 • Aha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2019 22:26 ~Aha

  200 kg to jeszcze jako tako rozumiem, ale szafę pół tony? Ile to musiało być osób?

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2019 20:37 ~aaaa

  Obiekt jest chroniony i monitorowany.

 • antypatus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2019 20:18 ~antypatus

  nick~nick

  Skoro były takie cenne to mogliście ich pilnować.

  Skoro twoje życie jest takie cenne, to dlaczego nie chodzisz w zbroi? znaczy ze mogę ci kosę wsadzić i będzie twoja wina jeśli umrzesz...

 • Hutnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2019 18:13 ~Hutnik

  Były takie ważne i cenne a zalegały w magazynie bez nadzoru? Dla mnie to marnotrawstwo.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2019 18:09 ~nick

  Skoro były takie cenne to mogliście ich pilnować.

 • LyingLion

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2019 17:26 ~LyingLion

  700 kilo niestrzeżonej stali. Ile to będzie denaturatu?

 • Skuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2019 17:22 ~Skuba

  Przecież to kompletnie niesłuszne komunistyczne pamiątki represji jakim byli poddawania sportowcy gdy zmuszano ich do grania meczów na cześć Stalina i maszerowania w pochodach! Na pewno obie szafy dawno zabezpieczył IPN!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »