Informacje

01.02.2016 06:45 "Trwanie w SLD nie miało sensu"

Z Czarzastym im nie po drodze. Politycy z Bielan odchodzą z SLD

SERWISY:

- W SLD nie było już dla mnie miejsca – mówi wiceburmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk, który wraz z blisko 40 działaczami opuścił szeregi partii. Teraz politycy zamierzają poświęcić się budowie nowego stowarzyszenia "Razem dla Bielan".

Sojusz Lewicy Demokratycznej opuścili wszyscy aktywni działacze bielańskich struktur partii, w tym radni i wiceburmistrzowie. "Długo wierzyliśmy we wspólnotę idei (…) oraz to, że kryzys jaki trapi SLD jest przejściowy, jednak ludzie rządzący partią zdawali się być głusi na racjonalne argumenty" – wyjaśniają w wydanym oświadczeniu. Politycy nie wierzą, że nowy szef SLD, Włodzimierz Czarzasty będzie potrafił zmienić go na lepsze.

Inni też odejdą?

– Gdybym wierzył, że będzie lepiej, nie odchodziłbym z partii – mówi nam Grzegorz Pietruczuk i dodaje, że nie była to łatwa decyzja, bo w zostawił w niej kawał swojego życia, ciężkiej pracy, współpracowników i przyjaciół. – W SLD nadal jest mnóstwo wartościowych ludzi i życzę im jak najlepiej, choć przewiduje, że wielu z nich także wkrótce opuści Sojusz – dodaje.

Odchodzący działacze zamierzają budować teraz nowe stowarzyszenie - Razem dla Bielan. Przeniosą się tam wszyscy bielańscy aktywiści odchodzący z Sojuszu. Pod takim szyldem będą występować też w radzie dzielnicy. Stowarzyszenie Razem dla Bielan formalnie działa już od maja 2015 roku (wtedy zostało zarejestrowane), teraz zadaniem nowych członków jest zrobić wszystko, aby stało się bardziej rozpoznawalne. – Przerzucimy tam wszystkie swoje siły, dotychczasowe działania i naszą lokalną aktywność na rzecz dzielnicy – tłumaczy Pietruczuk.

W ramach szerszej współpracy, aktywiści mają zamiar zaangażować się również w Ogólnopolskie Stowarzyszenie Samorządowców. – Ta formuła dopiero się rozwija, ale już angażują się w nią wartościowi politycy, jak chociażby Barbara Nowacka czy Kazimierz Karolczak, były wicemarszałek województwa śląskiego – tłumaczy nasz rozmówca.

"Czarzasty nic nie zmieni"

Wiceburmistrz Bielan zapewnia, że rozstanie nie było bezpośrednio spowodowane ostatnią serią wyborczych porażek SLD. Jak twierdzi, największy problem polega na tym, że partia nie potrafi bądź nie chce wyciągać z tych porażek wniosków.

W wydanym oświadczeniu odchodzący politycy nie szczędzą ostrych słów krytyki wobec rządzących SLD. "Zupełne oderwanie od rzeczywistości władz centralnych oraz warszawskiego kierownictwa partii, w tym bezrefleksyjność i upór w staniu na stanowiskach powodują, że SLD przestała być postrzegana jako formacja polityczna reprezentująca obywateli" – piszą. Na koniec zarzucają też świeżo wybranemu szefowi SLD Włodzimierzowi Czarzastemu, że nie przedstawił żadnej realnej koncepcji wyjścia z kryzysu, a na taką liczyli. – Trwanie w takiej formule po prostu nie miało sensu – podsumowuje burmistrz Pietruczuk.

Politolog: odejście to ślepa uliczka

– Odchodzący działacze SLD patrzą na to, jakich chcieliby mieć wyborców, a nie na to, jakich aktualnie mają – komentuje prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, który ocenia ich działanie jako nieprzemyślane. Rezygnacja z szyldu SLD i próba odwoływania się do młodszych działaczy zawsze kończyła się dla tej partii klęską. –  Ze względów na historyczny rodowód tej formacji jej klasyczny elektorat to starsi wyborcy i nie da się tego zmienić – przekonuje politolog.

Profesor dodaje jednak, że dla samych warszawskich struktur odejście kilkudziesięciu członków do duża strata. Przewiduje też, że wkrótce odejdą inni. – Młodzi politycy SLD są dziś bardzo sfrustrowani, miotają się i mają silne poczucie osamotnienia w swoim pokoleniu. Współcześni trzydziestolatkowie z kredytami na kontach głosują na PO albo Nowoczesną. Partie te z pewnością chętnie przyjmą w swoje szeregi lewicowych wyborców, ale lewicowych polityków już nie – komentuje.

Zdaniem politologa, młodzi politycy z SLD mają zatem dwa wyjścia: albo odejść z polityki, albo pogodzić się z tym, że poparcia należy szukać u starszego elektoratu.

W dzielnicy bez zmian

Wśród odchodzącej czterdziestki działaczy znalazły się dwie radne i dwóch wiceburmistrzów z Bielan – Grzegorz Pietruczuk i Włodzimierz Piątkowski. Mimo to, sytuacja polityczna w dzielnicy nie ulegnie zmianie. Do tej pory władza sprawowana była przez koalicję PO-SLD. Lewicowi politycy w koalicji zostają, zmienia się jedynie szyld koalicji.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • the end

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2016 07:38 ~the end

  To są nic nie znaczące ruchy agonalne. SLD już właściwie nie istnieje. Źle to wróży na przyszłość. Brak partii o lewicowym elektoracie podbuduje partie parafialne.
  A to wróży tylko gorzej ...

 • KUMPEL Z ŁAWKI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2016 20:02 ~KUMPEL Z ŁAWKI

  Oj , '' CZAŻU''!! - od podstawówki 253 na Grochowie nie miałeś poparcia. I do polityki się dorwałeś ??

 • Loub

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2016 13:17 ~Loub

  Szkoda, ze SLD nie ma w Sejmie. Postępowa lewica jest To nie jest korzystne dla parlamentu gdy mamy tylko populistyczną, widzącą wlasne interesy sjrajna prawice. Jednak z Napieralskim SLD chyba miało najwieksze szanse na lepszy wynik.

 • zbielan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2016 10:22 ~zbielan

  Faktycznie, Pan Pietruczuk jakoś stracił zapał w walce ze śmietnikiem na Radiowie. Inna sprawa że nawet w czasie kampanii walczył z MPO, o Bysiu ani słowa.

 • Chris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2016 01:26 ~Chris

  Chcą kręcić lody i trzymać się ciepłych posad w samorządzie. Mam dość tej dziadowskiej pseudowładzy na Bielanach. Piertuczuk robi interesy z PO czyli HGW - i to pomimo przedwyborczej propagandy. Można stwierdzić, że za ich rządów Bielany zmienają się w gigantyczny śmietnik Warszawy

 • żoloborzanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2016 13:52 ~żoloborzanka

  Pan Pietruczuk już chyba wcześniej dokonał wyboru dając zgodę na autobusy na Dewajtis, teraz już będzie z górki, wprost w ramiona PiS-u

 • Na Bielany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2016 12:45 ~Na Bielany

  W następnych wyborach: CAŁA POLSKA GŁOSUJE NA BIELANY !!!

 • zbielan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2016 12:32 ~zbielan

  Jeśli sprawdzi się to co mówi Pan politolog to Pan Pietruczuk w kolejnych wyborach przepadnie i zniknie z Bielan. Dobre i to :)

 • paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2016 11:38 ~paweł

  A ja Czarzastego lube i szanuję...to inteligent czytający książki i mający sporo w głowie...właśnie myślę czy się do sld nie zapisać :)

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2016 11:05 kubat

  Ci odchodzący mają niewiele a często nic wspólnego z lewicą. Poszli do SLD dla kasy i kariery a teraz trzeba będzie się zdeklarować i robi się bida bo nie da się stać okrakiem.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »