Informacje

01.05.2014 17:35 pochody i marsze w stolicy

Z czarnymi flagami i w zwartym szyku. Narodowcy przeszli przez centrum

SERWISY:

Kilkuset narodowców w czwartek po południu przemaszerowało sprzed pomnika Romana Dmowskiego na plac Zamkowy. Tego dnia w stolicy odbyło się kilka manifestacji z okazji 1 maja.

- Przy Placu na Rozdrożu zebrało się prawie 500 osób - relacjonował reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Jak dodał, powodowało to utrudnienia w ruchu w Alejach Ujazdowskich w kierunku placu Trzech Krzyży.

Przed godziną 16 manifestanci wyruszyli sprzed pomnika Romana Dmowskiego, a na plac Zamkowy dotarli po godzinie 17.

- Obyło się bez żadnych incydentów. Było spokojnie - powiedział Robert Opas z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Przemarsz  pod hasłem "Praca w Polsce dla Polaków" organizowany jest przez Autonomicznych Nacjonalistów. Wcześniej narodowcy spotkali się na placu Zbawiciela. Chcieli zaprotestować przeciwko artystycznej instalacji Tęcza. Było około 200 osób. Policja stale obstawiała plac.

"Nie pozwolimy rzucić się na kolana"

Pierwsza manifestacja z okazji święta 1 maja ruszyła o godzinie 10. Związkowcy zorganizowali wiec przed siedzibą OPZZ przy ulicy Kopernika.

- Ludzie pracy, nie jesteście sami, jest z nami postępowa Lewica, są z nami liderzy - zwracał się do manifestujących przewodniczący OPZZ Jan Guz. Swoje przemówienie rozpoczął od nawiązania do ofiar wypadków w pracy. Podkreślił, że w ubiegłym roku w pracy zginęło 300 osób. - W czasie dekady 5 tys. osób to wiele tragedii ludzkich. Wiemy, że wiele miejsc pracy nie spełnia warunków - mówił przewodniczący OPZZ.

- Sypie się polska demokracja, każdy o tym wie; coraz więcej biedy i ubóstwa, coraz więcej wykluczonych. Pamiętamy dzisiaj o 2,5 mln osób bez pracy, o 2,5 mln wypędzonych z kraju, by szukać środków na utrzymanie - mówił Guz. Jak dodał, wystąpił do prezydenta o odznaczenia dla robotników - "dano mi do zrozumienia, że odznaczenia nie są dla robotników" - mówił. - Razem przyjaciele, tylko razem możemy zwyciężyć, tylko razem możemy pokonać niegodziwości - dodał.

Do rządzących zwrócił się słowami: "Coraz częściej będziemy wychodzić na ulice. Wyjdziemy, by walczyć o swoje prawa, o postęp o cywilizację. Nie pozwolimy rzucić się na kolana (...). Bez dialogu nie ma postępu, bez dialogu nie ma Unii Europejskiej". "Dzisiaj żądamy od polskiej władzy wzrostu wynagrodzeń i wyrównania ich z wynagrodzeniami UE, bo ciężko pracujemy; większych nakładów na służbę zdrowia i ich uporządkowania" - dodał.

Pochód przed godziną 14. dotarł do parku Rydza-Śmigłego.

Jak mówi reporter tvnwarszawa.pl jedynym incydentem było przegrzanie się rządowej limuzyny.

Kolejni manifestanci zebrali się na skwerze Wisłockiego, przy rondzie de Gaullea. Domagali się "europejskiej płacy minimalnej" i "chleba nie spotów". Nie zgadzają się też na umowy "śmieciowe".

bf, wp, PAP/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • asdfghj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2014 09:51 ~asdfghj

  1 to nauczmy się szanować to co mamy?Prawo jest złe gdy nie egzekwuje od winnego kary ?jakie to prawo jak kibol,pijany jest lepiej chroniony jak bezdony

 • Prawda prawdziwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2014 00:51 ~Prawda prawdziwa

  Kolejni nie świadomi się tu wypowiadają. W Polsce mamy 5 mln bezrobotnych. Połowa z nich nie ma prawa do zasiłku. Do tego dochodzi masa ukrytego bezrobocia, gdzie ludize się nawet nie rejestrują jak ja np, i pracy nie mam! Nie licząc jakichś śmiesznych kilkudniowych zmianek w sklepikach! Ostatnio zaplaciłi mi po póółtora roku po wielkiej aanturze! Do tego 13 mln ludzi zyje na skraju ubóstwa!

 • wawat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2014 00:14 ~wawat

  "Chcemy ..." - to za komuny! Za komuny chcieliście kapitalizm, to macie! Teraz bierz co dają, albo idź na swoje, a wtedy odechce Ci się pajacowania (bo nie będzie się to opłacać).

 • Tosiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2014 19:59 ~Tosiek

  Trza sie bylo uczyc!Chlopcy bez szkoly.

 • Niebieskie migdały

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2014 17:43 ~Niebieskie…


  lol~lol

  A jaką to godną pracę chcą ci dresiarze po ukończeniu podstawówki?
  lolo~lolo

  hehehe... chcieli by siedzieć na ławkach przed blokiem i kase prezesa dostawać...

  W zasadzie Prezes słabo dba o swój najwierniejszy elektorat. Mógłby chłopakom coś odpalić z tych swoich nieewidencjonowanych dochodów z różnych tajnych spółek. Jego stać na wszystko, a chłopaki co mają za swój patriotyzm ? Tylko, co sobie pokrzyczą to ich.

 • Polsza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2014 17:38 ~Polsza

  Nie lubie narodowców ~Nie lubie narodowców

  Wolę pracować w Niemczech niż za psie pieniądze w Polszy. Narodowcy to zwykła banda zakompleksionych huliganow. Gdyby stało sie to o czym marzą, o godnej pracy w Polszy nie maja co myśleć, bo do gry wrócilibyśmy bardziej zaradni obecni emigranci, których wyrzucono by z krajów UE. Byliby na kolanach u Polaka, a Polak nigdy nie płacił godnie.

  Ja też nie lubię, jak ktoś zamiast Polska pisze Polsza. Co to ma być, podobno Ruskich nie lubimy, co ?

 • lolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2014 11:10 ~lolo

  lol~lol

  A jaką to godną pracę chcą ci dresiarze po ukończeniu podstawówki?

  hehehe... chcieli by siedzieć na ławkach przed blokiem i kase prezesa dostawać...

 • werwer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2014 11:07 ~werwer

  Łukasz~Łukasz

  Żeby podjąć godną pracę pracę trzeba mieć jakieś kompetencje zawodowe


  Właśnie chcialem o tym napisać.

  Na filmie orłów matemetyki z pewnością nie ma. Jak się uczyć nie chciało to niech teraz nie walą smutami dla innych którzy skończyli normalne szkoły.

 • kontrend

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2014 11:07 ~kontrend

  Odbyło to się oczywiście w duchu nauki tolerancji i chrześcijańswa wg. nauki św. Jana Paweła II, którego głównym spadkobiercą w kraju jest ich ojciec duchowy ps. "prezes".

 • Nie faszystom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2014 09:10 ~Nie faszystom

  maga~maga

  Skad tyle jadu, że neofaszyści (jak ktoś napisdał bez wykształcenia) mają czelność chcieć godnej pracy? Nie jestem neofaszystą, mam wykształcenie, ponad 30letnie doswiadczenie zawodowe i też chce pracy. Wezmę nawet byle jaką, nie musi być godna!!! Nie chcę siedzieć przez parę lat na świadczeniu przedemerytalnym.


  To d... w troki i do Niemiec, a nie ujadać. Tu lepiej nie będzie

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »