Informacje

23.06.2009 13:20 Oznaczenia w metrze

Yackoo proponuje: wstawcie to do metra. Warto?

SERWISY:

- Oznakujcie lepiej warszawskie metro - apeluje Yackoo. Jeden z najaktywniejszych internautów tvnwarszawa.pl opublikował w portalu już kilka artykułów na ten temat. Przygotował też projekt nowych tablic informacyjnych. Chce go za darmo przekazać miastu. Co na to metro? - Codziennie dostajemy tysiące propozycji różnych zmian - bagatelizuje pomysł rzecznik podziemnej kolejki, Krzysztof Malawko.

- Informacje umieszczone w wagonach metra są wyjątkowo skąpe i do tego dla pasażerów nie znających miasta mało przydatne. Poza nazwami stacji nie da się praktycznie niczego dowiedzieć - skarży się w jednym ze swoich artykułów Yackoo. Ocenia, że można to zrobić lepiej i przywołuje przykład zza miedzy.

Praga daje przykład

- W Pradze czeskiej miałem okazję przyjrzeć się schematowi tras tamtejszego metra. Poza informacją o nazwach stacji można tam znaleźć także wskazówki, gdzie należy wysiąść aby dotrzeć do dworca, na lotnisko, czy też ciekawych turystycznie miejsc. W Warszawie na tablicach nad drzwiami są tylko nazwy stacji, zaś plany miasta ze schematem trasy są mało czytelne - pisze Yackoo.

Którędy na dworzec i na lotnisko?

Projekt tablicy informacyjnej, który przygotował jest znacznie bogatszy. Można na nim m.in. zobaczyć, że w pobliżu stacji jest parking Parkuj i Jedź, sprawdzić z której stacji najlepiej dojechać na lotnisko, z której jest najbliżej na Stare Miasto, oraz jakie autobusy i tramwaje się przy nich zatrzymują. Oznaczenia są dwujęzyczne.

Metro: obecny system jest dobry

Projekt oznaczeń przygotowanych przez Yackoo przekazaliśmy rzecznikowi warszawskiego metra. Krzysztof Malawko nie był nim zaskoczony.

- Codziennie dostajemy tysiące maili z propozycjami zmian w funkcjonowaniu metra, w tym także projekty tablic informacyjnych - wyjaśnia. Jego zdaniem nie jest to jednak dostateczny powód, by oznakowania zmienić. - Te które mamy są czytelne. Poza tym oznakowania w pociągach nie mogą zastępować systemu informacji miejskiej - wyjaśnia Malawko.

Zapewnia równocześnie, że metro nie bagatelizuje pomysłów zgłaszanych przez pasażerów. Wszystkie są archiwizowane. Natomiast decyzji o zmianie na razie nie ma.

"Metro powinno zmieniać oznaczenia"

Projekt internauty spodobał się natomiast miłośnikowi komunikacji miejskiej, Witoldowi Urbanowiczowi.

- Obecny projekt powstał na przełomie lat 70 i 80 i przydałoby się go aktualizować. Brakuje w nim m.in. oznaczeń dworców kolejowych, które w innych krajach europejskich są normą. Dobry jest też pomysł oznaczenia miejsc, które mogą zainteresować turystów - przyznaje Urbanowicz.

- Ewentualne wprowadzenie nowych naklejek czy jakichkolwiek zmian w obecnym oznakowaniu można rozpatrywać w kontekście otwierania nowych stacji czy linii, kiedy i tak trzeba dostosować i wymienić oznaczenia - dodaje Urbanowicz. - Wtedy koszty są znacznie niższe, tak jak w przypadku zmiany nazwy stacji Ratusz, kiedy wiele ze zmian wprowadzono dopiero po wydłużeniu linii (wcześniej były tymczasowe naklejki).

Jego zdaniem schematom na stacjach też przydałby się powiew świeżości - Niektóre z nich zawierają informacje przed wielu lat.

- Aktualizujemy je na bieżąco - twierdzi Malawko. - System informacji się zmienia. Jest więcej map otoczenia stacji, pojawiły się wyświetlacze, oznakowania wind. Planujemy też mapy dotykowe dla niewidomych.

Milena Zawiślińska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Michał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2013 23:49 ~Michał

  Bardzo dobry pomysł, dodałbym tylko oznakowanie, na stacji Centrum, iż można się przesiąść w SKM'kę na wzór Paryskiego RER'a.

 • ona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2012 08:35 ~ona

  Pomysł super, łatwiej będzie się zorientować w przesiadkach, nie mówiąc już o dużej pomocy dla obcokrajowców odwiedzających Warszawę

 • GO3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2012 07:01 ~GO3

  Bardzo udany, czytelny i sensowny projekt! Chciałbym to kiedyś zobaczyć w metrze

 • robertooo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2012 23:32 ~robertooo

  Bardzo sensowny projekt YACKOO podoba mi sie jest lepszy od istniejacych juz tablic ale po co jak mozna nie z wlasnych pieniedzy wydac po znajomosci niby to przetarg a ziomek zarobi z publicznych pieniedzy zamiast podziekowac internaucie i symbolicznie go wyroznic za pomysl tworczosc

 • dariusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2012 23:25 ~dariusz

  Najlepiej wyżucić pieniądze w błoto bo to nie własne tylko miasta ,podatników zamiast skorzystać z propozycji ipodziękować za dobry projekt internauty YACKOO który jest lepszy od istniejących tablic w metrze

 • prażanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2012 10:29 ~prażanka

  Pomysł sprzed lat świetnie nadaje się na obecny problem miasta z oznaczeniami dla II linii metra. Myślę, że warto go wprowadzić i w tej właśnie konwencji wykonać tablice dla czerwonej nitki. Niskim kosztem zrobią to nawet studenci! Oznaczenia są jasne, czytelne, tablica w pełni wykorzystana i zawiera wiele przydatnych informacji. Jeśli już umieszczać tam uczelnie, to dodałabym to SGGW;) Popieram pomysł z sondą dla internautów!

 • ros

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2012 12:40 ~ros

  slabe

 • RayLuca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2012 12:36 ~RayLuca

  Kolega chyba zapomniał o dojeździe na SGGW, ale projekt przyjemny, czytelny. Oby tak dalej!

 • UKSW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2012 10:55 ~UKSW

  Dobry schemat, ale autor zapomniał, że ze stacji Wawrzyszew też można się dostać na UKSW (Kampus przy ul.Dewajtis).

 • Pio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2012 01:01 ~Pio

  dać mu 250k PLN

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »