Informacje

30.01.2015 17:22 ztm podsumował 2014 roku

Wzrosła sprzedaż biletów
i wpływy z kar od gapowiczów

SERWISY:

Wpływy ze sprzedaży biletów w Warszawie w 2014 r. wyniosły ponad 771 mln zł, o prawie 29 mln zł więcej niż w 2013 r. - poinformował w piątek Zarząd Transportu Miejskiego. Największy wzrost nastąpił w sprzedaży jednorazowych.

W minionym roku znacznie zwiększyła się zarówno liczba jak i wartość biletów sprzedanych przez ZTM. W 2013 r. dochody ze sprzedaży biletów wyniosły nieco ponad 742 mln zł. W 2014 r. było to już ponad 771 mln zł.

Więcej sprzedanych biletów

Największy wzrost widać w liczbie sprzedanych biletów jednorazowych (75- i 90-minutowych). W 2013 r. sprzedano ich ponad 18 mln. W 2014 r. sprzedaż tych biletów wzrosła o ponad 13 mln sztuk i osiągnęła poziom ponad 31,3 mln. To oznacza, że dochody z ich sprzedaży wzrosły o ponad 53 mln zł (z prawie 66 mln zł w 2013 r. do ponad 119 mln zł w 2014 r.). Wzrost sprzedaży biletów jednorazowych dotyczy zarówno tych ważnych tylko w I strefie, jak i tych obowiązujących w obu strefach biletowych.

ZTM informuje, że sprzedał także więcej biletów długookresowych. W 2013 r. sprzedano ponad 4,5 mln sztuk, w 2014 r. sprzedaż przekroczyła 4,8 mln biletów. Przełożyło się to na zwiększenie wpływów ze sprzedaży o ponad 46 mln zł. Więcej sprzedano przede wszystkich biletów 30-dniowych. W 2014 r. mniejszą popularnością cieszyły się bilety 90-dniowe. Ich sprzedaż w porównaniu z 2013 r. spadła o prawie 33 tys. sztuk.

Wśród biletów 30-dniowych prawie 40 proc. to Bilety Warszawiaka dla posiadaczy Karty Warszawiaka i odpowiednio - prawie 42 proc. wśród biletów 90-dniowych.

Wyższe wpływy z kar

ZTM zanotował także wyższe wpływy z kar za jazdę bez biletu. Zarząd szacował, że w 2014 r. wpływy z tego tytułu wyniosą ok. 20 mln zł, tymczasem była to kwota prawie 29 mln zł.

Jak tłumaczył dyrektor ZTM Wiesław Witek wzrost sprzedaży biletów wynika m.in. z uszczelnienia systemu kontroli biletów.

- W zeszłym roku poza 70 zawodowymi (kontrolerami biletów) było zatrudnionych 120 osób na umowę-zlecenie. W tym roku chcemy utrzymać taką liczbę kontrolerów, czyli ok. 190-200. Według mnie to jest minimum w Warszawie. Na pewno nie 70, ponieważ jest to za mało. Liczba kontroli będzie na poziomie z 2014 r. - powiedział na konferencji prasowej Witek.

Kontrole prewencyjne

Przekonywał, że dodatkowe kontrole maja spełniać przede wszystkim funkcję prewencyjną. - Nie zarabiamy na wezwaniach, chcemy sprzedawać bilety i za to utrzymywać komunikację miejską. Po co nam cała ta praca związana z windykacją, nie chcemy zarabiać na wezwaniach - argumentował dyrektor ZTM.

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2015 10:00 ~Piotr

  UWAGA UWAGA na kontrolerów biletów w Pruszkowie nawet jak kierowca ma bilet do sprzedania to i tak go nie można było skasować bo uszkodzone kasowniki i wtedy mandat ale wtedy i od wyroku sądowego można złożyć sprzeciw i w terminie 7 dni można wtedy tego kanara skazać bo to zmowa bandycka ew proszę o kontakt

 • Pasażer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2015 16:47 ~Pasażer

  Wpływy wzrosły, a brud w autobusach i tramwajach coraz większy.
  W nowych pojazdach jest czysto w miarę starzenia się taboru brud się kumuluje.
  Czy włodarze ZTM nie sprzątają w swoim miejscu pracy?
  Sprzątanie nie polega tylko na wyrzuceniu z kosza!

 • heheh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2015 16:56 ~heheh


  ronam2~ronam2

  jezdze bez biletu a kanarzy moga mi wlpic mandat i tak sad nie ejst wstanie ze mnie sciagnac kary
  red~red

  Poczekaj. Zamieni ci na odsiadkę, to zmądrzejesz ;P)

  Czego go straszysz?! I tak będzie zadowolony, w więzieniu go nakarmią, ubiorą, nauczą jakiejś pracy i wyjdzie zadowolony z siebie.

 • hmmmmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2015 16:54 ~hmmmmm

  Viola~Viola

  Nie dziwię się, że wzrosły wpływy ze sprzedaży biletów skoro jadąc z Pruszkowa do Śródmieścia trzeba kupić bilet 90 - minutowy, bo wspaniała Pani Hania zlikwidowała 40-minutowe, a skm jedzie 25-minut. Brawo


  A nie możesz kupić dwóch 20-tek?

 • Do zibi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2015 10:07 ~Do zibi

  " A kto podjeżdza na przystanek 5 minut za wcześnie albo 3 minuty za pózno kierowca MZA "Trzy min. za późno to "o czasie" bo taka jest tolerancja, więc spokojnie jakbyś znał to miasto nie zadałbyś takiego pytania , bo korki są , a autobus nie jest uprzywilejowany bo to ,że stoisz na przystanku to za mało by wyposażyć go sygnały świetlne i dźwiękowe ,to nie karetka pogotowia. "5 za wcześnie" ? mza?, nie znasz się na tym to i dyskutować trudno, Jak się zdarza z powodu chybionego rozkładu to kierowca odczeka, na przystanku, w mza jest to banalne do wychwycenia i ukarania i każdy kierowca o tym wie.

 • Emil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2015 20:41 ~Emil

  Skoro 70 kontrolerów to za mało i trzeba mieć ich "na stałe" 190, to dlaczego tych 120 na "śmieciówkach"? To jest etyczne wobec tych pracowników?

 • bolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2015 12:20 ~bolo

  l akis~l akis

  wpływy z biletów byłyby wyższe gdyby mieszkańcy nie musieli utrzymywać pracowników ZTM wraz z rodzinami.

  Co masz na myśli, bo jak darmowe przejazdy, to się mylisz. Z tego co wiem, już od jakiegoś czasu nie ma tych przywilejów.

 • l akis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2015 11:51 ~l akis

  wpływy z biletów byłyby wyższe gdyby mieszkańcy nie musieli utrzymywać pracowników ZTM wraz z rodzinami.

 • micha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2015 11:39 ~micha

  dobrze by było, zeby wraz ze wzrostem sprzedaży poszedł też wzrost jakości usług (spóżnienia, śmierdzące i brudne autobusy). Ogólnie jestem zadowolony, kupuję bilety miesięczne i kwartalne nieprzerwanie od lat 15, fajnie by było gdyby też były z tym związane jakieś żniżki, itp.

 • przepis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2015 11:16 ~przepis  zibi~zibi

  Jeżdżę komunikacją miejską z ważną Warszawską Kartą Miejską.Ale po tym co spotkało moją koleżankę ze strony kontrolerów(nieistotne czy był zawodowym ,czy zatrudnionym na umowę -zlecenie)obiecuję,że przy każdorazowej kontroli poświęcą mi 10 minut czasu ,zanim okażę kartę miejską.Będę się czepiał o najdrobniejsze uchybienia regulaminowe,a że nie grzeszą kulturą zachowania ,to jeszcze są na bakier z regulaminem prawidłowo przeprowadzanych kontroli biletów.
  przepis~przepis

  A jak u ciebie z tym regulaminem?i kulturą? Bo kierowcy,bo kontrolerzy,a pasażerowie bądź pewien nie grzeszą również kulturą ,ale za to głupotą jak najbardziej.
  zibi~zibi

  A kto żądał przywilejów dla siebie i swoich rodzin ,pasażer czy pracownik MZA ? A kto podjeżdza na przystanek 5 minut za wcześnie albo 3 minuty za pózno kierowca MZA czy pasażer? Kto zajmuje się w pracy akwizytorem na pętli autobusowej nie zważając na pasażerów kierowca MZA czy pasażer ? Skoro wytykasz pasażerom głupotę ,to począwszy od dnia jutrzejszego będę publikował do wiadomości Dyrekcji MZA numery boczne autobusów z podaniem nr. linii ,których kierowcy zajmują się transakcją akwizycyjną a nie pasażerami.Przypominam DW.Centralny między godz.5.40-5.51.

  Widziałeś kierowcę wyrzucającego butelki po piwie przez otwarte drzwi na przystanku? może oddającego mocz w autobusie?, takiego co nakarmił dziecko ,a opakowanie po jogurcie wetknął między siedzenia? . Wszystko to i dużo więcej widziałem w wykonaniu pasażerów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »