Informacje

25.01.2011 17:49 Nowe wagony

Wzorcowy przetarg metra:
"To historyczny dokument"

SERWISY:

 

Żadnych braków i naruszeń - to wynik przeprowadzonej przez Urząd Zamówień Publicznych kontroli przetargu na zakup 35-ciu nowych pociągów dla metra. To historyczny dokument , bo jeszcze nigdy w historii spółki nie zdarzyło się, żeby nie było nawet najmniejszych zastrzeżeń do zawieranych umów.

Informacja Urzędu Zamówień Publicznych jest bardzo... konkretna. W punkcie informacja o stwierdzeniu naruszeń lub ich braku czytamy tylko i wyłącznie: Brak Naruszeń.

Rzecznik metra nie kryje satysfakcji. Kontrola uprzednia urzędu zamówień publicznych jest obowiązkowa, sprawdzano każdy najmniejszy szczegół przetargu. Gdyby jednak w przetargu na zakup pociągów dla I i II linii metra coś poszło nie tak, byłaby to woda na młyn dla firm które go przegrały. – Będzie to przykładem dla wszystkich spółek i jednostek, które organizują dla miasta przetargi, to jest nagroda, gdy skrupulatni urzędnicy nic nie znajdują – zaznacza Marcin Ochmański, z-ca rzecznika ratusza.

Z umową jeszcze poczekają

- Ten dokument oznacza, że moglibyśmy w sensie formalnym podpisać umowę z wykonawcą, który złożył najkorzystniejszą ofertę, czyli z Siemensem – wyjaśnia Krzysztof Malawko, rzecznik Warszawskiego Metra. I dodaje: - To historyczny dokument.
Niemiecka firma zaproponowała pociągi Siemens Inspiro, które wyglądają jak pojazdy kosmiczne, są ciche, ekonomiczne, tanie w utrzymaniu a do tego mają być montowane w Polsce.

Będzie odwołanie?

Wciąż jednak nie wiadomo, jaki będzie kolejny ruch pokonanego w przetargu konsorcjum czeskiej Skody i rosyjskiego Wangonmaszu, który teoretycznie ma jeszcze jedną szansę na odwołanie – mogą się odwołać do sądu. Taka procedura może potrwać jeszcze dwa miesiące.

Filip Chajzer
ran/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Oli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2014 20:21 ~Oli

  Naszczęście pociąg Inspiro nie będzie zajeżdzał do Stacji Techniczno-Postojowej przez 2 miesiące.

 • Hejoal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2011 19:00 ~Hejoal

  Ten reporer niezwykle działa mi na nerwy. Jego sposób prezentowania wydarzeń jest tak pretensjonalny i nachalny, że aż czyniący samego pana Chajzera nieprofesjonalnym; nie mówiąc już o tych niemieckich wkładkach wypowiedzianych gorzej niż niepoprawnie, i bynajmniej nie chodzi tu o moje ewentualne animozje antyniemieckie, po prostu uważam to w takim wykonaniu za... dziennikarsko kiczowate. Zaraz po utwozeniu tej telewizji, myślałem, że się wyrobi, bo przynajmniej nadanie sensownego tempa i intonacji zajmuje dziennikarzowi telewizyjnemu, powiedzmy, kilka miesięcy; ale tutaj ten, rzekłbym 'japiszonowy' wydźwięk wypowiedzi, zarówno pod względem treści, jak i formy zdaje się nie zanikać, wręcz przeciwnie.

 • podatnik2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2011 09:53 ~podatnik2

  Podatnik : dokładnie- niedługo będą reportaże , że urzędnik raczył przyjść do pracy . Oni mają pracować dobrze-to powinno być normalne. W moim przypadku np. okazało się ,że panie w US nie potrafią otworzyć prostego programu komputerowego , że są niedokładne i niekompetentne. Całkiem niedawno okazało się , że b. wysoki urzędnik z Centrum Zarządzania Kryzysowego {czyżby znajomy rozkosznej p.Gawor} nie potrafił też posłużyć się programem komputerowym przez co ewakuowano wielu ludzi bo była informacja , że ich zaleje powódź- co było w rzeczywistości niemożliwe. To jak działa nasz wymiar niesprawiedliwości sprzyjający przestępcom można by napisać tomy.

 • TVR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2011 09:30 ~TVR

  W końcu przetarg gdzie nie było kryterium 100% cena. Brawo ratusz! Przy takich inwestycjach nie należy w ogóle brać ceny zakupu pod uwagę tylko wszystkie koszty (łącznie ze społecznymi) w czasie 20 letniej eksploatacji. A ten kto pisze, że wybrali najdroższą ofertę (wojtek) to zwykły ignorant i niech wraca na kasę a inwestycje zostawi specjalistom!

 • M.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2011 08:52 ~M.

  A jak sie wyjasnila sprawa praw Metra do filmu na stronie Siemensa ze stacja Plac Wilsona przemianowana na jakis Nowy Jork czy inne Koluszki? ;)

 • wojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2011 07:00 ~wojtek

  Przeciez SIEMENS byl najdrozszy a tu czytam najtanszy. Poza tym to konstrukcja nigdzie nie sprawdzona a z nowosciami roznie bywa. I gdzie te oszczednosci??????? Komu zalezy zeby takie nonsensy pisywac???????

 • yurek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2011 03:04 ~yurek

  Chcieliście pozytywny reportaż Chajzera to macie. hehe.

 • ~ pasażer pierwszego wagonu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2011 23:23 ~~ pasażer…

  Ciekawe jak się będzie miała rzeczywistość do realiów, bo przecież alstom wyglądał inaczej na zamówieniu niż w realu. ;-(

 • жером

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2011 23:16 ~жером

  Почему бы вам не хотим, чтобы наши метро в Варшаве?

 • w

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2011 23:10 ~w

  Super! Nie ma to jak niemiecka precyzja.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »