Informacje

04.08.2015 07:20 prace na cmentarzu bródnowskim

Wznowią poszukiwania ofiar komunizmu. "Wszystko powie nam ziemia"

SERWISY:


Prace poszukiwawcze mające na celu odnalezienie ofiar komunizmu z lat 40. zamordowanych w praskich więzieniach i pochowanych na stołecznym Cmentarza Bródnowskim będą kontynuowane wiosną przyszłego roku - poinformował PAP prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN.

Pierwszy etap prac poszukiwawczych odbył się w lipcu na terenie kwatery 45N znajdującej się przy murze cmentarnym od strony ul. Rzeszowskiej. Ich celem było zlokalizowanie miejsc pochówku ofiar komunizmu straconych, zamordowanych i zmarłych w więzieniach i aresztach warszawskiej Pragi w latach 40. XX w. Jak ocenia prof. Szwagrzyk, który kieruje Zespołem Samodzielnego Wydziału Poszukiwań IPN, na terenie poszukiwań w 1946 r. pochowano co najmniej 33 skazanych na podstawie wyroków sądów komunistycznych.

"Szczątki ofiar terroru"

Podczas lipcowych prac odnaleziono w sumie szczątki sześciu dorosłych i dziecka. W trzech przypadkach metodą uśmiercenia był tzw. strzał katyński w potylicę, co świadczy - jak podkreśla Szwagrzyk - że są to szczątki ofiar terroru komunistycznego. W czasie pierwszego etapu prac udało się przebadać tylko tę część kwatery, na której nie ma współczesnej zabudowy. Ponieważ jednak znaleziono pochówki zarówno z lewej, jak i prawej strony znajdującego się na Cmentarzu pomnika ofiar komunizmu, planowana kontynuacja prac będzie prawdopodobnie związana z pracami rozbiórkowymi.

- Będziemy się starali pracować w rejonie i częściowo pod znajdującym się tam pomnikiem. Chodzi o część, która się rozpościera pomiędzy jednym a drugim sondażem założonym w tym roku. Planujemy przeprowadzenie działań poszukiwawczych na odcinku ok. 15 metrów. Konieczna będzie także prawdopodobnie czasowa rozbiórka fragmentu jednej ze ścieżek, pod którą również chcielibyśmy prowadzić poszukiwania - mówił prof. Szwagrzyk. Nie wyklucza także, że szczątki mogą się znajdować pod powstałymi później grobami.

Jak dodał, drugi etap prac jest przewidywany prawdopodobnie na wiosnę przyszłego roku. - Sądzę, że nie będzie to wcześniej niż w kwietniu, kiedy rozpoczynamy sezon ziemnych prac poszukiwawczych, ale też nie później niż w czerwcu. Na razie musimy przeanalizować informacje zdobyte podczas pierwszego etapu prac poszukiwawczych i wtedy podejmiemy decyzje co do szczegółów prac i czy np. trzeba będzie w niektórych miejscach pod współczesnymi grobami prowadzić działania - powiedział szef zespołu poszukiwawczego.

Zaznaczył, że wszystko finalnie okaże się dopiero kiedy prace zostaną rozpoczęte. - Nawet najlepsze urządzenia nie powiedzą nam bowiem czy pod ziemią znajdują się szczątki ofiar czy też nie, z jakiego są okresu, czy jest to pochówek indywidualny czy zbiorowy, w jaki sposób szczątki zostały ułożone. To wszystko dopiero powie nam ziemia - podsumował prof. Szwagrzyk.

Warszawski Cmentarz Bródnowski jest - jak zaznaczył - trzecim "jeżeli chodzi o wagę" po tzw. Łączce na Wojskowych Powązkach i Cmentarzu na Służewie miejscem, gdzie w latach 40. XX w. chowano ofiary terroru komunistycznego.

Tak wyglądała praca naukowców na Łączce:

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • dddddd

    zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2015 15:31 ~dddddd

    Wyobrazić sobie, że za chwilę człowiek tak będzie wygladać.

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »