Informacje

14.03.2012 12:15 "szkielet nadaje się do wykorzystania"

Wznowią budowę ratusza Wilanowa. Po 9 latach

SERWISY:

Szkielet niedoszłego ratusza Wilanowa nadaje się do wykorzystania - wynika z ekspertyzy zleconej przez miejską spółkę, do której należy budowla. Jeszcze w tym roku wznowione ma być pozwolenie na budowę, która ruszyć może już za rok.

Sprawy ratusza prostuje Marek Ledzion, który wcześniej zajmował się budową stadionu warszawskiej Legii. Teraz jest prezesem spółki Ratusz Wilanów. Udało mu się wykupić wszystkie udziały - zarówno budynek ratusza, jak i sąsiedni, planowany jako komercyjny biurowiec, należą już do miasta.

- Na szczęście obie konstrukcje są w dobrym stanie i można wznowić budowę - zapewnia Marek Ledzion.

Obsłużą mieszkańców w 2014 roku?

Teraz czas na wznowienie inwestycji, która stanęła blisko dekadę temu. Do tego niezbędne jest jednak zaktualizowanie projektu. Ledzion negocjuje z pracownią Kuryłowicz & Associates, która zaprojektowała budynek i nadal ma prawa do projektu. W nowym pojawić ma się m.in. duża sala przeznaczona na Wydział Obsługi Mieszkańców. Drugi budynek zostanie prawdopodobnie włączony do ratusza.

Koncepcja powinna być gotowa w maju. Potem niezbędne będzie złożenie wniosku o nowe pozwolenie na budowę. Stare bowiem utraciło ważność. - Chcemy złożyć wniosek jeszcze w tym roku. Zaraz po otrzymaniu pozwolenia zaczniemy szukać wykonawcy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za rok budowa będzie mogła się zacząć. Potrwa prawdopodobnie około roku - zapowiada Ledzion.

Niegospodarność i korupcja

Budowa ratusza stanęła 9 lat temu i przez wiele lat nie została wznowiona. Wszystko z powodu afery korupcyjnej, w którą zamieszani byli samorządowcy z Wilanowa. Sprawę wszczęto w listopadzie 2002 r., po doniesieniu ówczesnego prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego. Po trwającym pięć lat śledztwie prokuratura postawiła zarzuty ośmiu osobom, w tym byłym członkom zarządu Wilanowa.

Zarzuty dotyczyły niegospodarności, nieprawidłowości związanych z procesem inwestycyjnym i nadzorem, a także wręczenia 30 tys. dolarów łapówki przez turecką spółkę Deniz, której zlecono budowę, a która okazała się niewypłacalna.

W maju 2011 roku zapadły wyroki. Wiceburmistrza Wojciecha W. sąd uznał za winnego przyjęcia łapówki i skazał go na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat oraz grzywnę i pięcioletni zakaz sprawowania funkcji w samorządzie i administracji państwowej. W. zobowiązał też do zwrotu 118 tys. zł jako równowartości łapówki.

Na kary więzienia w zawieszeniu skazano także członków władz spółki Ratusz Wilanów, których uznano za winnych nieprawidłowości w nadzorze nad budową oraz działania na szkodę spółki.

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kubuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2012 18:06 ~kubuś

  [cytat_729559]
  A ciekawa jestem co z budową przy skrzyżowaniu Prostej i Towarowej? Straszy tuż przy powstającej właśnie stacji metra...
  A co z budowlą na rogu Długiej i poprzecznej?
  Aha! To w Pcimiu Dolnym na górce.
  Puknij sięw łeb: nie to forum, nie ta dzielnica.

 • kuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2012 13:56 ~kuś

  A ciekawa jestem co z budową przy skrzyżowaniu Prostej i Towarowej? Straszy tuż przy powstającej właśnie stacji metra...

 • MIJAS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2012 10:42 ~MIJAS

  Olo- nie pisz jak nie wiesz - Kaczyński zastopował praktyczdnie wszystkie miejsckie inwestycje bo na każdym kroku bał sie podejmowania decyji, wpadek i korupcji - on nie chciał bym Prezydentem Warszawy tylko Prezydentem RP i pod to wszystko układał - ponad 2 lata rządów HGW trwało rozbujanie machiny biurokratyczno - prawnej aby mogły sie pojawic pierwsze inwestycje infrastrukturalne.

 • Obiektywny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 20:05 ~Obiektywny

  Olo - nie ośmieszaj się. Za ś.p. Lecha K. większość inwestycji stanęła bo nie chcieli realizować przygotowanych przez poprzedników. Obecna ekipa zaplanowała i skończy wiele inwestycji.

 • Adi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 19:20 ~Adi

  Ciekawe kiedy wznwią budowę, a raczej teraz już chyba rozpoczną rozbiórkę "Ursynowskiego Fortepianu" za Multikinem. To chyba jeszcze starszy gniot ;)

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 17:35 ~Olo

  Za Kaczyńskiego zaczęły się niemal wszystkie inwestycję, które teraz robi Gronkiewicz. Nawet nie wiecie barany ile czasu trwa przygotowanie, w tym kraju, wielu papierów, poza tym Kaczyński chciał to zrobić taniej i uczciwie, a u Gronkiewicz jest wałek, za wałkiem, drożyzna, zadłużenie miasta, korupcja.

 • POS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 16:54 ~POS

  Dzis penie i chlopcy z PO dostali kase i ratusz by stal, Tusek wez sie wreszcie do roboty kolejny przekret do zrobienia!

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 15:43 ~greg

  a co ze "straszydlem" na rogu ulic Sobieskiego i Sikorskiego ???
  tez sluzy za wieszak na reklamy.....

 • Hey

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 14:39 ~Hey

  Właśnie, za Lecha był spokój, żadnych inwestycji, mało korupcji,
  było NIC.
  A teraz? Sami kombinatorzy coś chcą ciągle robić !!!
  Scandal.

 • swojak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 13:52 ~swojak

  jak zył Lech ti porządek była. A teraz?
  Pod okiem nam panującej nie takie numery przechodzą. Oczywiście w mysl hasła wyborczego - by żyło sie lepiej.
  Mam nadzieję, że następne wybory wygra ktoś z innej partii

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »