Informacje

07.09.2016 16:43 zabrakło jednego dokumentu

Wywieźli eksponaty, planowali nową wystawę. Nie wyszło

SERWISY:


Muzeum Techniki oczyściło jedną ze swoich sal, aby wynająć przestrzeń na festiwal Warszawa W Budowie. Ten jednak odbędzie się w innym miejscu. Sprawa rozbiła się o jeden dokument.

Dwa tygodnie temu poinformowaliśmy, że w Muzeum Techniki znikają eksponaty. Władze placówki uspokajały, że to nie początek likwidacji muzeum, a zmiana ekspozycji. 300-metrową przestrzeń miała wypełnić wystawa czasowa, muzeum nie zdradzało jaka. Dziś wiemy, że we wnętrzach w Pałacu Kultury i Nauki miała pojawić się kolejna edycja Warszawy W Budowie. Główną częścią festiwalu organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej (ostatnio we współpracy z Muzeum Warszawy) jest właśnie wystawa. Zwykle krąży wokół tematu miasta, architektury i spraw społecznych. Co roku organizowana jest w innym miejscu.

Z Muzeum Techniki nie wyszło

W tym roku ekipa MSN upatrzyła sobie przestrzenie w Muzeum Techniki. To przyjęło propozycję entuzjastycznie, bo pozwoliłoby to przyciągnąć do placówki tysiące zwiedzających i zarobić na biletach. To ważne, bo muzeum zmaga się z ogromnymi problemami finansowymi.

Dyrekcja zdecydowała o likwidacji jednej galerii i oczyszczenia pomieszczeń pod czasową ekspozycję Warszawy W Budowie. Niestety wystawa odbędzie się gdzie indziej. Przyczyną jest zadłużenie placówki wobec Pałacu Kultury i Nauki (wynajmuje od niego pomieszczenia), które skutkowało wypowiedzeniem umowy z ostatnim dniem września.

- Mimo ustnych zapewnień zarządu Pałacu Kultury, że nie będzie podejmował działań mających na celu wyrzucenie nas tej przestrzeni, nie udało się zdobyć ich na piśmie. Warunkiem naszego kontrahenta było uzyskanie takiej formalnej zgody – mówi nam Piotr Mady, dyrektor Muzeum Techniki.

Mady nie uważa, że popełnił błąd, rozpoczynając negocjacje, mimo że od kilku miesięcy wie o wypowiedzeniu. – Pewne rzeczy udaje się zrealizować, inne nie, takie rzeczy się zdarzają. Liczyliśmy, że skoro mamy zapewnienie ustne, to zdobędziemy też pisemne – dodaje.

I zapewnia, że sala nie będzie stała pusta. Muzeum dysponuje tysiącami eksponatów, którymi może wypełnić przestrzeń. – Prawdopodobnie zrealizujemy koncepcję wystawy techniczno-motoryzacyjnej, być może przywrócimy także część eksponatów z Hutnictwa – zapowiada.

Będą obok kwatery Kaczyńskiego

Twórcy Warszawy W Budowie mieli w zanadrzu inne rozwiązanie. - Nie mogliśmy podpisać umowy na organizację wystawy, bo Muzeum Techniki nie ma prawa do gospodarowania nieruchomością po 1 października. Dlatego zdecydowaliśmy o wprowadzeniu planu B – wyjaśnia Marcel Andino Velez, wicedyrektor MSN.

Alternatywną lokalizacją okazało się studia fotograficzne przy Nowogrodzkiej, tuż obok głównej siedziby Prawa i Sprawiedliwości. - Warszawa W Budowie odbędzie się w dawnej drukarni prasowej przy Nowogrodzkiej. To piękna, wysoka przestrzeń w dobrej lokalizacji, tuż obok placu Zawiszy. Pasuje idealnie – podsumowuje Andino Velez.

Czytaj więcej o problemach Muzeum Techniki

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kati

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2016 19:01 ~Kati

  Wydaje się, że to koniec muzeum. Nikt ich nie chce. Bilety za 25 zł też odstraszają.

 • Marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2016 19:00 ~Marcin

  Przynajmniej pozbyli się tego hutnictwa. Nic ciekawego. Warto to miejsce zagospodarować inaczej, byle tylko nie PRL, które jest ukochanym motywem Muzeum. Dość PRL !!!

 • art

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2016 17:14 ~art

  Raczej tak.. bo jaki problem był z wydaniem takiego papierka?

 • Rurex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2016 08:42 ~Rurex

  To planowe wywożenie eksponatów, które cały czas trwa.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »