Informacje

02.04.2015 16:45 teren został wygrodzony

Wywieźli butle z Fortu Chrzanów.
"Nie ma skażenia"

SERWISY:

Wojskowi specjaliści wywieźli wykopane w Forcie Chrzanów butle, pochodzące najprawdopodobniej z I wojny światowej. Prace były prowadzone przy zachowaniu dużej ostrożności.

Prace przy wywózce rozpoczęły się w czwartek. Zostały zakończone w piątek. – Teren ani w powietrzu, ani na ziemi, nie jest skażony – mówiła w czwartek Ivetta Biały, rzeczniczka wojewody mazowieckiego.

Rozbite i uszkodzone skorupy zostały przebadane i są bezpieczne. - Będziemy je składować w Komorowie - dodał ppłk Piotr Walatek, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Za wodnymi kurtynami

Prace przy wywózce prowadzone były przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności. – Wśród wykopanych znalezisk jest też jedna zamknięta hermetycznie butla, nie wiemy co jest w środku, stąd takie środki zachowawcze – dodała Biały.

- Ta butla jest wyraźnie cięższa od innych, zostanie wywieziona w piątek, przez specjalnie przystosowany do tego samochód - zdradzał Walatek.

Na miejscu był nasz reporter. – Jest żandarmeria wojskowa i policja. Strażacy rozłożyli kurtyny wodne – relacjonował Artur Węgrzynowicz. Służby wygrodziły cały teren. – Możliwe jest tylko dojście mieszkańców do okolicznych domów – dodał Węgrzynowicz.

Zakopane bezpieczne

Wyniki badań butli powinny być znane po świętach. - Wtedy podejmiemy decyzje co do pozostałych zakopanych jeszcze obiektów. Póki co, jeśli nikt ich nie będzie ruszał, są one bezpieczne - twierdzi Biały.

Teren Fortu Chrzanów z obawy przed szabrownikami czy "poszukiwaczami" cały czas pilnowany przez żandarmerię, straż miejska i policję.

"Święty Graal Wielkiej Wojny"

Na wykop z nieznanymi butlami natrafili Forcie Chrzanów w sobotę spacerowicze. Zaalarmowali archeologów. Wcześniej teren przeszukali szabrownicy. Część butli ukradli, a część zniszczyli, jednak większość zostawili na miejscu. Prawdopodobnie nie mieli świadomości ich materialnej i historycznej wartości.

Informację pierwszy podał serwis Kontakt 24, który otrzymał zdjęcia od internauty.

Przybyli na miejsce archeolodzy stwierdzili, że znalezisko jest unikatowe. - Jarosław Jakubowski z Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego Exploratorzy rozpoznał butle jako destrukty butli gazowych bolimowskich lub tożsamych. To zupełny unikat - mówi Robert Wyrostkiewicz z MSHE.

Tego rodzaju butle były wykorzystywane w pierwszym na świecie ataku chemicznym wojsk pruskich podczas Bitwy nad Rawką (1915 r.) nieopodal Bolimowa (woj. łódzkie). - Kilka sztuk zachowało się w muzeum w belgijskim Ypres. Dla archeologów to Święty Graal Wielkiej Wojny. Muzea będą się o nie zabijać - ocenił prezes MSHE.

Według wstępnych szacunków pod ziemią może znajdować się nawet 200 takich butli.

jb/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kudlaty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2015 10:00 ~kudlaty

  Super niecałe 8 km od centrum, bawiąsię tam dzieci . Tyle lat po wojnie a nikt nie orzeszukał dokładni Fortu !!!??!!!

 • Jarema

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2015 19:37 ~Jarema

  Moje marzenie. Star 266

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »