Informacje

16.05.2018 20:25 Rusza Pokój na lato

"Wywczas w Mordorze 2".
Zielona enklawa wśród wieżowców

SERWISY:


Sobotnim koncertem Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej rozpocznie działalność Pokój na lato. W drewnianym pawilonie przy Muzeum Powstania Warszawskiego na gości czekać będą ekologiczne warsztaty, wykłady varsavianistyczne czy joga na trawie.
To zielona przystań wśród nowoczesnych biurowców i starych kamienic Woli.

Drewniana konstrukcja usadowiona w pasie zieleni między murem muzeum a ruchliwą ulicą Towarową jest już gotowa. Pawilon został powiększony i będzie lepiej zabezpieczony przed deszczem, co jest pokłosiem frekwencyjnego sukcesu trzech poprzednich edycji (wedle wyliczeń muzealników, ubiegłoroczna przyciągnęła 30 tysięcy osób). O idei tego miejsca opowiedział w środę dziennikarzom Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Pokój na lato powstał jako prezentacja tego, co można zrobić na zaniedbanym, opuszczonym przez wszystkich fragmencie zieleni sąsiadującej z muzeum. Marzyliśmy, żeby ta ziemia stała się czyjaś. Wymyśliliśmy, że będzie należeć do okolicznych mieszkańców i tych, którzy przyjeżdżają tu pracować - opowiadał Ołdakowski. Cztery lata temu pawilon powstał jako uzupełnienie oferty muzeum. Teraz, jak przyznał dyrektor, stał się silną marką, samodzielnym bytem z własnym programem. - Zieleń, która stała u podstaw, stała się pretekstem większości działań, które się tutaj odbywają. Pawilon jest jawnym przeciwstawieniem do tego, co dzieje się w wieżowcach - nie ma betonu, kamienia polerowanego, jest zieleń i drewno - zauważył.

Ale skutki pojawienia się tej skromnej konstrukcji mogą być znacznie trwalsze niż miło spędzone wieczory wśród zieleni. - Dziś wiemy, że jeśli będziemy rozbudowywać muzeum (o takich planach mówi się od kilku lat – red.), to pawilon nada rozbudowie charakter - zapowiedział Jan Ołdakowski.

"Kawałek Otwocka w Warszawie"

Gdy dyrektor wybiegał w przyszłość, jego zastępca - Dariusz Gawin - wracał do obrazów z przeszłości. Drewno pawilonu skojarzyło mu się z domami linii otwockiej i wakacjami u babci w Celestynowie.

- Powstańcy, kiedy byli dziećmi, wyjeżdżali na letni odpoczynek, na wywczasy do Radości, Otwocka czy Świdra. Tam powstał styl domów drewnianych nazwany z przekąsem świdermajerem. Ten drewniany pawilon w jakiś sposób koresponduje z tamtą architekturą. Świdermajer tamtemu pokoleniu służył do wywczasu, podobną funkcję może spełniać Pokój na lato dla ludzi, którzy pracują w Mordorze 2, jak mówi się o tej okolicy. Możemy im zaproponować slowlife, zwolnienie tego warszawskiego tempa. Przenieśliśmy kawałek Otwocka, Celestynowa czy Świdra w samo serce nowego dystryktu finansowego Warszawy - mówił Gawin.

- Każdy ma swoja miarę piwa, po której Towarowa zamieni się w rzekę. Widząc rozmazane światła samochodów można się poczuć trochę jak nad Świdrem czy nad Wisłą, nie w centrum Warszawy - płynął w geograficzno-alkoholowych analogiach.

Zwrócił też uwagę, że pawilon jest w pewnym sensie rewersem muzeum: tam - wojna, tu - pokój. To przesłanie wyraża logo lokalu – picassowski gołąbek. A dodać trzeba, że konferencję nawiedził także inny skrzydlaty warszawiak - wróbel, który bez większego skrępowania podjadał ze stołu (spontanicznie ochrzczono go Gustawem).

Koncerty w plenerze

Tegoroczny sezon w Pokoju na lato otworzy koncert Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej z Gabą Kulką i Michałem "Buniem" Skrokiem na wokalu.

- Kochamy muzykę, którą można zaaranżować na bogato, mimo obecnych minimalistycznych trendów. Zaplanowaliśmy wyjątkowy program. Złożą się na niego polskie nieprzeboje, czyli utwory, które powinny być przebojami, ale są znane tylko koneserom – piosenki wykonywane przed laty przez Irenę Santor, Ewę Bem, Violettę Villas czy Czesława Niemena - zapowiedziała Gaba Kulka. Jak dodała, druga część występu będzie oparta na projekcie Brazilian Octopus. Zdominują ją utwory w stylu bossa novy (m.in. Antonio Carlosa Jobima) w tanecznych aranżacjach. Po koncercie z płyt zagra Dyskdżokej Kozak.

Ale na tym muzycznych atrakcji nie koniec. Jeszcze w maju czeka nas koncert Fisz Emade Tworzywo. W czerwcu zagrają Łona i Webber, a w lipcu - wrocławska grupa Mikromusic oraz raper Miuosh, który do współpracy zaprosił Katarzynę Nosowską. W sierpniu na plenerowej scenie z mikrofonem w dłoni stanie O.S.T.R., a także akustyczny duet The Dumplings. Ponadto, co piątek odbywać się będą Polcyny, czyli wieczory z orkiestrą Michała Polcyna, która grać będzie muzykę rozrywkową w jazzowych aranżacjach.

Ekokosmetyki i ogrodnictwo

Ważnym punktem "pokojowego" programu są warsztaty związane z szeroko pojętą ekologią. Roberta Czarnacka zdradzi tajniki prowadzenia domowego ogródka, opowie o zapomnianych gatunkach warzyw, które wracają do łask i nietypowym zastosowaniu ziół. Łukasz Skop doradzi co i kiedy zasadzić, aby mieć piękny ogród na balkonie, Sylwia Kozłowska da lekcje wikliniarstwa dla początkujących, a Marcin Gładki nauczy robienia wianków z roślin zebranych nad Wisłą. Będą także warsztaty serowarstwa i lekcje domowej produkcji ekologicznych kosmetyków. Przez trzy miesiące w małej szklarni będzie działać "Pensjonat roślinka", czyli miejsce, gdzie jadąc na wakacje każdy może zostawić kwiaty doniczkowe pod okiem fachowców.

W pawilonie nie może też zabraknąć bardzo popularnych wykładów o architekturze stolicy. Opowiadać będą o niej twórca kanału "Architecture is a good idea" Radosław Gajda oraz varsavianista i dziennikarz Jerzy S. Majewski. Natomiast krytyk filmowy Wiesław Kot opowie o mieście przez pryzmat starych gazet, filmów i ogłoszeń prasowych. Równowagę ciała zapewnią sobotnie zajęcia z jogi na trawie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale na warsztaty obowiązuje rejestracja prze Facebooka. Oczywiście do Pokoju na lato można po prostu przyjść na kawę czy lemoniadę albo smaczny lunch. Czynne codziennie od 11 do ostatniego gościa, z wyjątkiem wtorków, kiedy lokal otwierać będzie się dopiero o 16.

>>SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM<<

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2018 09:39 ~Bielańczyk

  Mieciu_59~Mieciu_59

  Dzisiaj Otwock - jutro Ursus w Warszawie.


  Otwock to już tu jest. Zobacz ile WOT na ulicach;)

 • Kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2018 09:00 ~Kasia

  tatuś~tatuś

  otwock to dziura,nic sie nie rozwija

  Drzewa się rozwijają :-) Nie marudz

 • Mieciu_59

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2018 19:01 ~Mieciu_59

  Dzisiaj Otwock - jutro Ursus w Warszawie.

 • Imitacja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2018 09:41 ~Imitacja

  Te plastikowy bluszcz na ścianie jest najbardziej sztuczny z całej tej idei.

 • tatuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2018 23:51 ~tatuś

  otwock to dziura,nic sie nie rozwija

 • Gnuj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2018 22:55 ~Gnuj

  Nie no fuj

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »