Informacje

21.12.2011 06:20 Walka o "Prasowy"

Wyważanie otwartych drzwi do baru

SERWISY:

Walka o bar mleczny przy Marszałkowskiej przykuła uwagę mediów. Okazuje się jednak porywem serca tyle szlachetnym, co niepotrzebnym. Bo ponownego otwarcia lokalu nie ma się co "domagać". Można go po prostu... otworzyć. Całkowicie legalnie.

Grupa młodych ludzi zajęła lokal przy Marszałkowskiej w poniedziałek po południu. Wyłamali, kłódkę, weszli do środka, zaczęli gotować i wydawać obiady. Tłumaczyli, że swoim happeningiem protestują przeciwko zamknięciu "Prasowego" i przypominali o wielokrotnie podnoszonych czynszach.

Zapowiedzieli, że akcję będą powtarzać codziennie. Lokal opuścili po interwencji policji.

We wtorek organizatorzy protestu zrezygnowali z ponownego zajmowania "Prasowego". Przed zamkniętym barem zostawili dwóch przedstawicieli z petycją do Hanny Gronkiewicz-Waltz: - Chcielibyśmy wezwać Panią prezydent do dialogu o polityce czynszowej miasta, aby umożliwiała ona funkcjonowanie lokali, które są potrzebne mieszkańcom, również tym mniej zamożnym. Przykładem takiego lokalu jest Bar Prasowy - tłumaczył Przemysław Sendzielski, który zbierał podpisy pod petycją.

Wyważanie otwartych drzwi

Pytanie tylko, czy prezydent jest w tym przypadku właściwym adresatem petycji. Wygląda na to, że protestujący powinni się zwrócić raczej do dotychczasowego najemcy baru, który sam zrezygnował z jego prowadzenia: - Nikogo nie wyrzucaliśmy z "Prasowego". Ta Pani w sierpniu sama napisała do nas, że z przyczyn osobistych kończy działalność. Gdyby sam nie zrezygnowała, dalej byłby tam bar - zapewnia Mateusz Dallali z ZGN.

Pytany o wielokrotne podwyżki czynszu, urzędnik przyznaje: - Czynsz rzeczywiście wzrósł, ale tylko do 20 zł za metr kwadratowy. To niewiele jak na warszawskie warunki - zwraca uwagę.

Sprawdziliśmy i rzeczywiście - na tym odcinku Marszałkowskiej najemcy płacą zwykle nawet kilka razy więcej, a nowy najemca lokalu po barze Carino, przy placu Zbawiciela zdecydował się płacić około 200 zł za metr!

Co by było gdyby?

Przetarg na nowego najemcę lokalu po barze "Prasowym" ma zostać ogłoszony już w styczniu 2012 roku. Cena raczej nie zatrzyma się na 20 zł, ale nie powinna być też tak wysoka jak przy placu Zbawiciela. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nowy najemca ponownie otworzył w tym miejscu bar mleczny. Czy organizatorom protestu przyszło do głowy, by zamiast domagać się otwarcia baru, sami spróbowali otworzyć go ponownie, tyle że najzupełniej legalnie?

Młodzi ludzie zbierający podpisy pod petycją byli nieco zaskoczeni informacjami, że "Prasowego" nikt z lokalu nie wyrzucił i że bar płacił jedynie 20 zł za metr. Zaznaczając, że nie wypowiadają się w imieniu całej grupy, zapewnili jednak, że rozważają legalne wznowienie działalności baru: - Bardzo chcielibyśmy wystarować w konkursie, lub znaleźć kogoś, kto ma pomysł na taki bar, kto chciałby go prowadzić. Natomiast konkurs nie może być organizowany na zasadach komercyjnych, musi być na zasadach preferencyjnych - zaznaczył Przemysław Sendzielski.

MDM ma problem...

Choć "Prasowego" ten przypadek akurat to nie dotyczy, to intuicje protestujących są w zasadzie słuszne - Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa rzeczywiście zaczyna się zmagać z problemem społecznym, jaki niesie ze sobą gentryfikacja. W uproszczeniu - życie w Śródmieściu okazuje się zbyt drogie dla części dotychczasowych mieszkańców. Poniekąd w ten sposób czkawaką odbija się decyzja komunistów, którzy zadecydowali o tym, że "lud wejdzie do stolicy" i rozdzielili mieszkania w centrum miasta między robotników.

Bartosz Andrejuk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • czaya

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2011 13:28 ~czaya

  Do Kongres liczyć umiemy,ale Ty czytać nie umiesz:) Czasami jest różnica o 20zł/m2 a do 20zł/m2.Zanim robisz siebie kretyna przeczytaj parę razy( w Twoim przypadku)

 • Przemek Sendzielski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 22:17 ~Przemek…

  A może i bar i "pubik", jak proponuje Muchołap. Obok jest inny opuszczony lokal, który czeka na gospodarza. Jeśli władze miasta zaczną liczyć się z potrzebami różnych mieszkańców znajdzie się miejsce dla wszystkich. Tylko trzeba chcieć! Zapraszam do podpisywania petycji.

 • rafik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2011 18:03 ~rafik

  też mi coś, wraz z żoną prowadziliśmy kiosk, jak po nitce do kłębka udawało sie żyj a tu pac, od 1 lipca ZDM podwyższył czynsz z 1500 na 3000zł. Nie zastanawialiśmy się i powiedzieliśmy PA PA

 • Muchołap

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2011 16:12 ~Muchołap

  Do ~Kongres.


  Ty jesteś jakiś głupi. Faktycznie nie umiesz czytać :) A ten bar tylko tam zawadza. Owszem zgadzam się, że nie powinno tam być żadnego banku czy kolejnego sklepu. Raczej jakiś fajny z pomysłem pubik :)

 • JD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2011 13:42 ~JD

  Chcecie taniego baru ? , to otwórzcie na peryferiach Warszawy a nie w Centrum.

 • o co chodzi?

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2011 13:09 ~o co chodzi?

  A co z barem przy Hallera ? Lokal stoi pusty a już prawie miał być otwarty . Czy ktoś panuje nad tym co się dzieje w tym mieście? Jeśli ma to być miasto tylko dla bogatych i wpływowych to wybudujcie jakieś domy dla ludzi niezamożnych w innym regionie . Czy raczej wymyślicie jakieś obozy i eutanazję?

 • wawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2011 12:59 ~wawiak

  ~kongres

  Lokal przy Marszałkowskiej jest gigantyczny - ma pareset metrów (ok 200). Pytanie, czy tani bar musi mieścić się na gigantycznych salonach? Familijny na NŚ to ok 80-90 metrów.

 • jajebie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2011 12:46 ~jajebie

  ~kongres

  to nie podwyżka o 20zł tylko cena czynszu za metr, czytaj uważnie

 • wawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2011 12:20 ~wawiak

  ~piotrek z pragi
  Widzisz, Ty myślisz racjonalnie i pozytywnie. Chcesz tworzyć tymczasem druga strona "oczekuje", "domaga się" i "chce otrzymać". Jest jeszcze jedna sprawa - jeżeli nie stać mnie na jedzenie na mieście to gotuję w domu. W czym problem? Czy młodzi-gniewni nie mogą sobie gotować w domu skoro mogą gotować w opuszczonym lokalu?

 • kongres

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2011 12:12 ~kongres

  Czy Wy ludzie nie umiecie liczyć ???. Taka tępota ogarnęła społeczeństwo ???. Policzcie sobie koszty stałe prowadzenia działalności tego baru. Przy podwyżce o 20 zł na metrze ( niby niewiele ) przy 100 metrach robi się ciekawie. A teraz policzcie ile trzeba sprzedać posiłków ,żeby "odrobić" tę podwyżkę. Półprodukty , produkty i ceny energii rosną. Trzeba podwyższać ceny finalne. A to z założenia miał być tani bar. Nie sztuka dowalić ceny jak w "Szwejku" Tylko co mają powiedzieć Ci ludzie , których nie stać na takie drogie żarcie. Nie zajadają się rarytasami tylko daniami domowymi. I nie piszcie o szumowinach z okolic bo to totalna bzdura. To tylko ubodzy ludzie ..... niejednokrotnie pokarani przez los i własną niezaradność życiową. Dla mnie osobiście taką sytuację zawdzięczamy "bufetowej" i ukrytemu projektowi eksterminacji ludzi niedołężnych i ubogich ( bezproduktywnych gospodarczo ) oraz emerytów , przez rząd POpaprańców. Nie mająjuż skąd brać kasy to zabiorą należne emeryturki i renty tym , którzy nie dożyją do tego wieku. A to kupa kasy. Temu też służy podwyższenie wieku emerytalnego . I niech Was młodziaki kroi na stole chirurgicznym 66- lekarz z Parkinsonem. Tego Wam bezrozumna maso życzę. I pocieszam się myślą, że przy Waszym tempie życia nie doczekacie 50-tki

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »