Informacje

19.03.2015 06:39 przyszłość pola mokotowskiego

Wytną drzewa przy Polu Mokotowskim.
Ochocianie: to dopiero początek

SERWISY:

Zarząd Oczyszczania Miasta chce wyciąć 26 drzew na Polu Mokotowskim. Zapewnia, że chodzi tylko o chore okazy. Przeciwni są członkowie Stowarzyszenia Ochocianie. Twierdzą, że to tylko początek wycinki pod budowę wybiegu dla psów.

W lutym 2015 r. działkę na północ od dawnej bazy MPO, między ul. Wawelską, Czubatki oraz ścieżką Kapuścińskiego, przejął Zarząd Oczyszczania Miasta. Jak tłumaczą urzędnicy, by włączyć ją w teren Pola Mokotowskiego, najpierw trzeba przeprowadzić tam prace porządkowe. Trzeba między innymi usunąć resztki garaży, zdezelowanej nawierzchni i ogrodzenia.

Wycinka niezbędna

Elementem tych prac ma być też wycięcie drzew. ZOM złożył już wniosek do wydziału ochrony środowiska dzielnicy Ochota. Dotyczy on 26 drzew.

- Są schorowane, pochylone, z wieloma ubytkami w pniach. Naszym zdaniem zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców, którzy z tej części Pola Mokotowskiego będą wkrótce korzystać. Wycinka jest konieczna, ale ostateczną zgodę wyda dzielnicowy wydział ochrony środowiska, po komisji, która zbierze się i zbada stan każdego drzewa z osobna - zapewnia rzeczniczka ZOM Iwona Fryczyńska.

"Ratujmy to cenne miejsce"

Przeciwko wycince drzew są członkowie Stowarzyszenia Ochocianie. - Istnieje uzasadniona obawa, że to pierwszy etap, a następny będzie pod planowane atrakcje dla psów, przewidziane w zagęszczeniu drzew. Może dojść do sytuacji, w której pod piłę pójdą drzewa owocowe, które dają schronienie i pożywienie wielu gatunkom ptaków m.in. - kwiczołom, szpakom - tłumaczy Monika Mossakowska-Biało, radna z Ochoty.

Mowa o dwuhektarowym parku treningowym dla czworonogów. Ma powstać na północ od dawnej bazy MPO. Początkowo ratusz planował tam też budowę parkingu dla 100 samochodów, jednak odstąpił od tego pomysłu.

- Sprzeciwiamy się budowaniu takiego obiektu w zadrzewionej części Pola Mokotowskiego. Inwestycja przyciągnie tłumy i wprowadzi dodatkowy ruch samochodowy w już zakorkowaną Wawelską - mówi Mossakowska.

Rzeczniczka ZOM odpowiada, że wytypowane już drzewa zostaną wycięte bez względu na to, co powstanie w tej części parku. I uspokaja, że ratusz przeprowadzi konsultacje z mieszkańcami dotyczące zagospodarowania tej części Pola Mokotowskiego.

Zapowiadała je także Hanna Gronkiewicz-Waltz:

"Przyłączenie nowego terenu (...) umożliwiło także scalenie z parkiem terenu znajdującego się na północ od biblioteki (...). Te działania dają nowe możliwości organizowania przestrzeni i o tych możliwościach należy rozmawiać. Przy tej okazji warto porozmawiać o funkcjonowaniu całego parku. Tak, aby służył mieszkańcom, ale jednocześnie zabezpieczone i rozwijane były jego wartości przyrodnicze" - czytamy na profilu prezydent miasta na jednym z portali społecznościowych.

- Odzyskana część parku okazała się fantastycznym obszarem do zagospodarowania, dlatego chcemy zbadać, co mieszkańcy sądzą o tym terenie, jakie aktywności by tam widzieli. Na razie myślimy o tym, jak te rozmowy miałyby wyglądać - przekonuje Fryczyńska.

Sceptycznie nastawieni są Ochocianie. - Boimy się, że będą fikcją. Jeśli miasto zapowiada hucznie konsultacje, a mieszkańcy nie będą są w stanie wypowiedzieć się na temat lokalizacji tego wybiegu, tylko jego urządzenia, to dla nas tylko pozorny proces konsultacji. To niedopuszczalne - podsumowuje radna.

Ochocianie przygotowali mapkę tego rejonu. Kliknij na obrazek, aby go powiększyć:


kś/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • miki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2015 23:03 ~miki

  Jeżeli zauważyliscie to od kilku lat urzednicy niszcza pozostałości zielonej Warszawy, przykład Muranów najpierw park a teraz wycinka drzew przy każdej ulicy pod parkingi inne bzdety.

 • friday7

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2015 07:47 ~friday7

  Z moich obserwacji wynika że psy żadko się kłucą między sobą gdy biegają luzem.
  Najczęście następuje to wtedy gdy na drugim końcu smyczy holują człowieka.

 • Cruk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2015 09:24 ~Cruk

  nie rozumiem dlaczego na terenie odzyskanym po bazie MPO nie mógłby powstać ów wybieg na treningi z psami, skoro to jest pusty plac, gdzie nie ma żadnych drzew i można go swobodnie zagospodarowywać, a uczepili się części która będzie w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Wawelskiej, zadymionej, od której się z psami ucieka, od której dzięki tym drzewom spacerujący z psami, czy ćwiczący tai-chi czy biegacze w okolicach ul. Fińskiej mają szansę odpocząć... Nikt normalny nie będzie tam przecież z psami trenował wdychając spaliny stojących w korkach samochodów... rosnące w okolicach Czubatki i w pierwszym pasie drzewa i krzewa stanową naturalną barierę i dźwiękochłonną ale też i wizualną od ulicy, dając poczucie chociaż chwilowej odskoczni w zieleń, nie widziałam tam ani jednego psiarza, który by spacerował w tamtej okolicy, za to głębiej, dzięki zachowaniu właśnie zieleni w pierwszym pasie, komfort spacerów jest nieprawdopodobny!

 • lupus71

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2015 15:41 ~lupus71

  Mikey~Mikey

  Od kiedy wybieg dla psow wymaga wyciecia drzew? Sa to prace budowlane z lekkimi materialami, ktore mozna prowadzic obok drzew, tak samo psom raczej nie przeszkadzaja. Czemu u nas jest wszystko opacznie robione. Wyciac, zdemolowac, robic od nowa, zamiast modyfikowac istniejace.

  bo tak jest drożej i łatwiej.

  Po co zachowywac stare? Lepiej buldożerem...
  Tak jest od czasów Gomułki

 • pika100

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2015 14:04 pika100

  Naprawdę ten wybieg to trzeba robić kosztem drzew? to jakiś idiotyzm.
  czemu nie mozna pod wybieg zagospodarowac trawnika przy Rostafińskich, tam gdzie teraz spotykają się psiarze i puszczają swoje psy? tam nic nie trzeba wycinać tylko usankcjonuje sie juz istniejące "psie miejsce"

 • chlorofil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2015 13:22 ~chlorofil

  Przypominam, że 2 lata temu to na Polu Mokotowskim złamało się chore drzewo, które spadło na kobietę i zabiło ją na miejscu.
  Chrońmy drzewa!
  Warszawa rezerwatem!

 • z Mokotowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2015 12:59 ~z Mokotowa

  A co z basenami Skry???

 • Mikey

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2015 12:53 ~Mikey

  Od kiedy wybieg dla psow wymaga wyciecia drzew? Sa to prace budowlane z lekkimi materialami, ktore mozna prowadzic obok drzew, tak samo psom raczej nie przeszkadzaja. Czemu u nas jest wszystko opacznie robione. Wyciac, zdemolowac, robic od nowa, zamiast modyfikowac istniejace.

 • Wrrrr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2015 10:18 ~Wrrrr

  Lol, a jak nie będzie drzew to nie będzie parku, czy dla tego dziecka będzie dobrze? To kup mu kawałek łąki od rolnika i tam je wyprowadzaj na spacer, a najlepiej wybetonuj sobie podwórko. Wycinanie drzew bo są w miejscu gdzie przeszkadzają niczego dobrego nikomu nie przyniesie!

 • Ekolog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2015 10:15 ~Ekolog

  http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,pole-mokotowskie-konar-zabil-kobiete,55498.html

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »