Informacje

18.10.2012 07:16 sesja rady miasta

Wytłumaczą się z awarii
na budowie II linii metra?

SERWISY:


Nie udało się we wtorek, ale jest szansa, że stanie się to w czwartek. Informacji władz miasta o awariach na budowie II linii metra opozycja zapewne będzie oczekiwać na najbliższej sesji Rady Warszawy.

Na to, żeby prezydent miasta wyjaśniła radnym okoliczności i skutki awarii, do których dochodziło na Powiślu i przy ul. Świętokrzyskiej, opozycja nalegała już we wtorek. Zwołano nadzwyczajną sesję w tej sprawie, ta jednak się nie odbyła

Informacja w czwartek?

We wtorek w Pałacu Kultury i Nauki stawili się politycy opozycji, ale w obradach nie zamierzała uczestniczyć Platforma Obywatelska- radni zbojkotowali sesję. Zdaniem przedstawicieli partii rządzącej, wniosek Prawa i Sprawiedliwości o zwołanie sesji miał charakter polityczny.

- Chodzi o to, żeby powiedzieć, że polityka pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz jest niewłaściwa. PiS ma oczywiście prawo do takich ocen, ale byśmy woleli, żeby robił to za własne, a nie publiczne pieniądze - mówił Jarosław Szostakowski, przewodniczący klubu PO.

To nie oznacza, że wyjaśnień nie będzie. W czwartek odbędzie się zwyczajna sesja, na której radni będą zajmowali się ok. 50 sprawami. Jeszcze we wtorek klub PO zapowiedział, że będzie wnioskował, by dopisać do nich kolejny – dotyczący awarii na budowie II nitki podziemnej kolejki.

- Przywoływanie wszystkich dyrektorów na gwizdek polityczny jest absolutnie niesłuszne. Regularna sesja odbędzie się za dwa dni. Wszyscy tutaj będziemy i dyrektorzy odpowiedzą na wszystkie pytania – przekonywała we wtorek Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca rady miasta (PO).

Z kolei PiS zapewnia, że wyjaśnień będzie się domagał.

- Czujemy odpowiedzialność i chcemy sprawować realny nadzór nad tym, co się dzieje w mieście, także nad procesami inwestycyjnymi - stwierdził Maciej Wąsik, przewodniczący klubu PiS w radzie.

Dwie awarie i poważne problemy

W nocy z 13 na 14 sierpnia podczas prac na budowie stacji II linii metra Powiśle budowniczy natrafili na ciek wodny. Stacja została zalana, woda wymyła m.in. grunt pod tunelem Wisłostrady. Ruch w tunelu został zamknięty kierowcy korzystają z objazdów. Zdaniem ekspertów problem pojawił się w związku z tzw. kurzawką.

Z kolei na początku października uszkodzona została instalacja wodociągowa przy skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Świętokrzyskiej. Woda podmyła pobliskie budynki. Strażacy ewakuowali mieszkańców dwóch z nich. Budowniczy ustabilizowali już grunt pod budynkiem Marszałkowska 136. Tam pięć metrów poniżej fundamentów doszło do rozluźnienia gruntu. W środę prezydent miasta poinformowała, że dobiegają końca badania stanu mieszkań w budynku ewakuowanym po osunięciu gruntu przy ul. Świętokrzyskiej.

PAP/ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • AWPE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2012 17:38 ~AWPE

  EPWA~EPWA

  Jeśli chodzi o ostatnie osuwisko to kolesie hanki umoczyli i to nieźle.
  Ziemia pod ulicą zaczęła się osuwać kilka dni przed wypadkiem. Żeby rozwiązać problem zalali dziurę betonem.Niby słusznie, ale ciężar betonu uszkodził biegnącą poniżej rurę wodociągową. Przerwana rura ,wypłukała ziemię i katastrofa gotowa.

  Do błędu nikt oczywiście się nie przyzna.

  o ile pamiętam to chyba odwrotnie było... najpierw awaria rury, z której to wydobywająca się woda podmyła grunt pod budynkiem, a dopiero po tym zdarzeniu robotnicy próbując to naprawić wypełnili powstały "krater" jakąś mieszanką betonową (szybko wiążącą czy jakoś tak) a co do błędu to fakt nikt się nie przyzna ale mniej stawiam na budowniczych metra a bardziej na tych co tą magistrale stawiali w zeszłym roku... wiedząc że tamtędy będzie przechodzić budowa metra bo po to właśnie było przebudowane, więc warto by było się zastanowić czy to oni czegoś nie spaprali jak się spieszyli w zeszłym roku żeby zdązyć przed metrem...

 • EPWA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2012 13:51 ~EPWA

  Jeśli chodzi o ostatnie osuwisko to kolesie hanki umoczyli i to nieźle.
  Ziemia pod ulicą zaczęła się osuwać kilka dni przed wypadkiem. Żeby rozwiązać problem zalali dziurę betonem.Niby słusznie, ale ciężar betonu uszkodził biegnącą poniżej rurę wodociągową. Przerwana rura ,wypłukała ziemię i katastrofa gotowa.

  Do błędu nikt oczywiście się nie przyzna.

 • llll

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2012 13:48 ~llll

  Czy ktoś orientuje się kiedy mieszkańcom Marszałkowskiej 140 podłączą z powrotem gaz? ;/

 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2012 11:07 ~Konrad

  PO PiS władza jest nie do ruszenia.

 • Praca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2012 09:40 ~Praca

  ivo~ivo

  Niech PO wezmie się za robotę za nasze pieniądze bo wymienimy.

  Dokładnie za robote sie brac!!!!

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2012 09:31 ~Marek

  Partia tchórzów ucieka od problemu.

 • majarama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2012 09:21 ~majarama

  Brawo Państwo radni z PO ! Tak trzymać ! Na PiS-omarsze i inne PiS-orozróby wpływu nie mam , ale dziękuję za przypilnowanie , żeby "bawili się" ZA SWOJE !

 • ivo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2012 08:36 ~ivo

  Niech PO wezmie się za robotę za nasze pieniądze bo wymienimy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »