Informacje

19.07.2013 06:57 weekendowe atrakcje

Wystawy, pokazy i koncert. Stolica świętuje odbudowę Starówki

SERWISY:

Wystawami, pokazami filmów, spacerami z udziałem varsavianistów, konkursami oraz koncertem stolica uczci w weekend zbliżającą się 60. rocznicę odbudowy Starego Miasta.

- Decyzja o odbudowie Starego Miasta po II wojnie nie była łatwa. Zniszczone było ponad 90 proc. jego budynków, a obowiązujące kanony konserwatorskie mówiły, że zabytków się nie odbudowuje. Złamano jednak tę zasadę i dziś, kiedy patrzymy na Stare Miasto czasem trudno uwierzyć, że jego kamienice mają zaledwie 60 lat. Dlatego chcemy przybliżyć warszawiakom i odwiedzającym miasto historię odbudowy oraz dzieje Starego Miasta na przestrzeni wieków - powiedziała Magdalena Łań z Wydziału Prasowego stołecznego Ratusza.

Dla gości urodzin Starówki przygotowano liczne atrakcje.

Filmy, spacery, wykłady

Historię Starego Miasta przybliżą filmy dokumentalne, archiwalne, fabularne i kroniki. Pokazy odbędą się w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, Centrum Interpretacji Zabytku, Domu Spotkań z Historią i na Rynku Starego Miasta.

Ciekawe opowieści i mało znane zakątki Starówki będzie można poznać podczas spotkań i spacerów z udziałem przewodników i varsavianistów. Dom Spotkań z Historią w sobotę organizuje spotkanie pt. "Co się kryje za fasadą?" prowadzone przez varsavianistę Jarosława Zielińskiego, który zabierze chętnych na spacer po podwórkach i zakamarkach Starego Miasta.

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy również w sobotę zaprasza na wykład połączony ze spacerem z przewodnikiem po Starówce pt. „Miasto Stara Warszawa - wydarzenia, tajemnice i legendy”. Przez cały weekend Towarzystwo organizuje spacery śladami pomysłów Zachwatowicza, a Technikum Architektoniczno-Budowlane - spacery z przewodnikiem pt. „Style architektoniczne na Starym Mieście i Nowym Mieście”.

Na niedzielę Warszawskie Koło Przewodników Miejskich PTTK przygotowało spacer "Sztafeta przewodnicka po Starym Mieście", podczas którego przewodnicy miejscy oprowadzą po uliczkach Starego Miasta.

Podczas urodzinowego weekendu Starówki w siedzibie Centrum Interpretacji Zabytku odbędą się również wykłady - w sobotę poświęcony sgraffitom (technika dekoracyjna polegająca na nakładaniu kolejnych, kolorowych warstw tynku i zdrapywaniu fragmentów poprzednich co tworzy wielobarwny wzór) staromiejskim "Kolorowa Starówka", w niedzielę - pt. "Wspomnienia z odbudowy".

Muzeum Historyczne m.st. Warszawy zaprasza przez cały weekend na bezpłatne zwiedzanie piwnic staromiejskich i Centrum Interpretacji Zabytku oraz plenerowe lekcje na Starówce dla dzieci z opiekunami.

Fotogra i ekspozycje

W niedzielę Dom Spotkań z Historią organizuje fotogrę miejską "Znajdź różnice", w której uczestnicy z aparatem fotograficznym będą poszukiwali różnic między przedwojenną i odbudowaną po wojnie Starówką.

Z okazji rocznicy odbudowy Starego Miasta przygotowano również wystawy. W sobotę przed siedzibą Stołecznego Konserwatora Zabytków zostanie otwarta ekspozycja 60. rocznica odbudowy Starego Miasta w Warszawie przybliżająca różne etapy odbudowy. Tego samego dnia zaplanowano wernisaż wystawy Starówka Warszawska w obiektywie w galerii Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, na której znalazły się prace nauczycieli biorących udział w kursie fotograficznym.

Podczas weekendu będzie można również obejrzeć plenerową ekspozycję "Od pasażu Simonsa do placu Krasińskich - spacer historyczny" dostępną przy siedzibie Europejskiego Domu Spotkań Młodzieży oraz wystawę fotogramów połączoną ze spotkaniem z członkami Oddziału Stare Miasto Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej (SCEK) przygotowało dla uczniów oraz uczestników zajęć w domach kultury i placówkach edukacji pozaszkolnej konkurs plastyczny "Obraz mojej Warszawy. Warszawska Starówka".

Placówka organizuje również w niedzielny wieczór inspirowany utworami o warszawskim Starym Mieście koncert wiolonczelistki Agaty Kurzyk w Amfiteatrze przy Starej Prochowni SCEK.

Stołeczny Europejski Dom Spotkań Młodzieży z okazji rocznicy przygotował okolicznościową pocztówkę ukazującą Rynek Starego Miasta z tego okresu i współcześnie. Pocztówka jest dostępna w siedzibie Europejskiego Dom Spotkań Młodzieży oraz w punktach Informacji Turystycznej przy Rynku Starego Miasta i w Pałacu Kultury.

60. rocznica odbudowy

Decyzję o odbudowie stołecznego Starego Miasta, niemal całkowicie zniszczonego podczas II wojny, podjęto już krótko po zakończeniu działań zbrojnych. Zdecydowano się na przywrócenie świetności Starego Miasta z XVIII w., choć nie we wszystkich szczegółach. Zachowano układ przestrzenny miasta z okresu jego lokacji z XII-XIII w. Projekt rekonstrukcji opracował zespół architektów przy współpracy historyków i historyków sztuki na podstawie zachowanych wizerunków Warszawy.

14 lutego 1945 r. powstało Biuro Odbudowy Stolicy, a już 7 marca przedstawiono pierwszy plan odbudowy. W latach 1945-47 prowadzono prace zabezpieczające i odgruzowywano ulice Starówki. 22 lipca 1949 r. oddano do użytku trasę W-Z, a Kolumna Zygmunta powróciła na swoje miejsce. Zakończenie pierwszego etapu odbudowy Starego Miasta nastąpiło 22 lipca 1953 r. Odbudowa katedry w. Jana i innych kościołów trwała nieco dłużej - do 1955 r.

PAP//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Małgosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2013 12:28 ~Małgosia

  Byłam w podziemiach na Brzozowej dwa razy i zpewnoscia wroce tam jeszcze nie jeden raz. Warto zobaczyć Starówkę przed wojną, w czasie odbudowy i powojenną - o wielu rzeczach przecięny Warszawiak nie ma nawet pojęcia. Gorąco polecam podziemia na Brzozowej

 • człowiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2013 22:58 ~człowiek

  naprawde ie da sie czytać tych komentarzy...każdy ma prawo do swojej oceny. czy od razu ludzie misicie wylewac swoje żale i jad na osobe która mysli inaczej? żenada.jaki to poziom dyskusji?????jeżeli wiecie wogole co to znaczy....

 • Gosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2013 16:16 ~Gosia

  Nuda, panie, nuda. Jakiegoś rockowego koncertu nie mozna dla warszawiaków w wakacje zrobić? Albo jakiegoś pikniku? Tu przez CAŁE wakacje nie dzieje się NIC !!!

 • przyjezdny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2013 20:51 ~przyjezdny

  dajcie już spokój temu Krakusowi.Dizła jak te anty słoje warszawskie- żerwanie na wirtualnych anatagonizmach- rozdmuchiwanie ich, podkładanie do ognia- cieszy oblesia zainteresowanie i że zaczyna szczekać jeden na drugiego

 • Michael

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2013 18:58 ~Michael

  szkoda, że nie zrobiono tego chociażby z ul. Marszałkowską gdzie powstał paskudny socjalistyczny MDM

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2013 18:16 ~warszawianka

  do ~krakusa: wolę taką Starówkę zbudowaną od nowa, niż morze ruin. A Kraków nie został zrównany z ziemią - nie ma co z tego powodu nosa zadzierać - trochę pokory i empatii

 • Varsovia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2013 18:11 ~Varsovia

  krakus co ty możesz powiedzieć o starówce i wawie, ciągłe u was kompleksy wobec stolicy. my przynajmniej mamy żywe miasto a wy tylko pocztówkowe.
  Nawet nie ma co z tobą plemizować , bo jesteś ignorantem. Schhowaj się w swoim krakówku


  krakus~krakus

  Z czego się cieszyć? Warszawska "starówka" to zwykły disneyland, powojenna podróbka niemająca ani klimatu ani charakteru oryginału. Najśmieszniejszy jest ten barbakan, którego w Warszawie nie było już od XIX wieku, równie dobrze można takie stare miasto zbudować w Łodzi czy Gdyni, wyjdzie na to samo. W Krakowie dotykając budynku masz świadomość, że mógł tej samej cegły dotykać Zygmunt August, w Warszawie idąc przez starówkę ciąży ta myśl, że wszystko jest sztuczne, nowe i cukierkowe na siłę. Stolica lepiej by wyszła na tym, gdyby zburzone tereny zabudowano w taki sposób jak MDM, przynajmniej miałoby to oryginalny charakter i można by było pochwalić się czymś przed turystami, natomiast starówkowego ersatzu nikt nie chce oglądać.

 • Malkontenci everywhere

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2013 16:53 ~Malkontenc…

  krakus~krakus

  Z czego się cieszyć? Warszawska "starówka" to zwykły disneyland, powojenna podróbka niemająca ani klimatu ani charakteru oryginału. Najśmieszniejszy jest ten barbakan, którego w Warszawie nie było już od XIX wieku, równie dobrze można takie stare miasto zbudować w Łodzi czy Gdyni, wyjdzie na to samo. W Krakowie dotykając budynku masz świadomość, że mógł tej samej cegły dotykać Zygmunt August, w Warszawie idąc przez starówkę ciąży ta myśl, że wszystko jest sztuczne, nowe i cukierkowe na siłę. Stolica lepiej by wyszła na tym, gdyby zburzone tereny zabudowano w taki sposób jak MDM, przynajmniej miałoby to oryginalny charakter i można by było pochwalić się czymś przed turystami, natomiast starówkowego ersatzu nikt nie chce oglądać.

  Mieszkam przy starówce i bardzo lubię wyjść sobie w te okolice. Wielu ludzi włożyło w jej odbudowę mnóstwo wysiłku, ale zawsze znajdą się malkontenci, którzy tylko potrafią narzekać. Kiedyś widocznie nie można było (cenzura itd) więc teraz muszą się wyżyć - szkoda słów.

 • Dreptak Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2013 16:46 ~Dreptak Warszawski

  Warszawskie Stare i Nowe Miasto odbudowano po zniszczeniach wojennych z szacunku dla przeszłości. Można było zbudować więcej prostszych budynków, szybciej, a jednak zdecydowano się na odbudowę właśnie Starówki. Dlaczego? Bo zadecydowali o tym ludzie, którzy rozumieli, czym jest CIĄGŁOŚĆ HISTORYCZNA, czym jest Tradycja. Miasto można było zburzyć, ale nie można go było zabić. Ta odbudowa to dla mnie symbol wielkiej szlachetności i wielkiego ducha jej budowniczych. Projektantów, historyków sztuki, wykonawców robót. Mam dla nich ogromny szacunek za to, co zrobili i to w tak krótkim czasie.
  Ich czyn doceniono na świecie. Starówka, zniszczona w 90%, odbudowana z ruin, mimo że nie była zachowanym reliktem przeszłości, została wpisana na listę UNESCO.
  Dlatego teraz, w rocznicę Powstania, te obchody wydają mi się najlepszym pomysłem. Świętujemy zwycięstwo, nie przegraną, świętujemy odrodzenie się zburzonego miasta. Nasz wielki sukces. Pozdrawiam wszystkich Warszawiaków.
  Dreptak Warszawski

 • grizzli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2013 16:27 ~grizzli

  krakus~krakus

  Z czego się cieszyć? Warszawska "starówka" to zwykły disneyland, powojenna podróbka niemająca ani klimatu ani charakteru oryginału. Najśmieszniejszy jest ten barbakan, którego w Warszawie nie było już od XIX wieku, równie dobrze można takie stare miasto zbudować w Łodzi czy Gdyni, wyjdzie na to samo. W Krakowie dotykając budynku masz świadomość, że mógł tej samej cegły dotykać Zygmunt August, w Warszawie idąc przez starówkę ciąży ta myśl, że wszystko jest sztuczne, nowe i cukierkowe na siłę. Stolica lepiej by wyszła na tym, gdyby zburzone tereny zabudowano w taki sposób jak MDM, przynajmniej miałoby to oryginalny charakter i można by było pochwalić się czymś przed turystami, natomiast starówkowego ersatzu nikt nie chce oglądać.

  Nie trolluj facet. Nikt się dzisiaj nie da nabrać na rzekome antagonizmy warszawsko - krakowskie. A historii powstawania miast ucz się z podręczników akademickich, a nie z napisów na ścianach klatek schodowych.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »