Informacje

07.03.2019 14:30 bezpłatne zwiedzanie

Wystawa dla niewidomych
na Uniwersytecie Warszawskim

SERWISY:

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego umożliwia zwiedzanie uczelni osobom niewidomym, w ramach projektu "Ścieżka edukacyjna dla osób niewidomych i słabowidzących na Uniwersytecie Warszawskim". – Pracowaliśmy nad tym już od jakiegoś czasu – mówi dyrektor placówki.

Jak tłumaczy dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego Hubert Kowalski, placówka od pewnego czasu planowała dostosować wystawę do potrzeb osób niewidzących. Pomogło Narodowe Centrum Kultury, które dofinansowało projekt. - Niewidomi pracują na terenie kampusu, ale nie mają pojęcia o kolumnach, czy rzeźbach. Ten świat jest dla nich niedostępny – mówi.

Muzeum i najciekawsze budynki

Zwiedzanie podzielone jest na dwie tury. Początek jest w muzeum, gdzie odwiedzający mogą zapoznać się z najważniejszymi faktami dotyczącymi dziejów uczelni. Tam dostają foldery tyflograficzne (dotykowe). Informują one o poszczególnych punktach uniwersyteckiej ścieżki i zawierają prezentujące je plansze. Towarzyszą im też opisy. Muzeum przygotowało dziesięć zestawów takich pomocy dydaktycznych.

Kolejnym etapem jest wędrówka po zabytkowym terenie uniwersytetu i jego największych atrakcjach: Pałacu Kazimierzowskim, Starym BUW (budynek, w którym biblioteka mieściła się, zanim powstała nowa, na Powiślu) i Sali Kolumnowej w Budynku Pomuzealnym. Zwiedzający mogą poznać ich historię, architekturę, najciekawsze elementy dekoracyjne i rzeźbiarskie. Towarzyszy im odpowiednio przygotowany przewodnik.

W alfabecie Braille'a

Istotnym uzupełnieniem i dopełnieniem ścieżki edukacyjnej jest przewodnik dla osób niewidomych i słabowidzących. Składa się on z dwóch części: pakietu edukacyjnego, z którego można skorzystać na miejscu, oraz folderu promocyjnego, który każdy ze zwiedzających z wadami wzroku może zabrać ze sobą.

Folder z opisem ekspozycji Muzeum UW i dziejów uczelni został opracowany w alfabecie Braille’a. - Ze względów finansowych, MUW – póki co – nie dysponuje przewodnikiem w wersji audio, jednak przy konkretnych ekspozycjach odtwarzane są nagrania, na przykład o Chopinie czy gabinetach naukowych – informuje asystentka muzealna.

Ścieżka jest wspólną inicjatywą Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego i VARIA - Fundacji Wydziału Historycznego UW. Oprowadzanie po wystawie jest bezpłatne.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy także o wystawie Body Worlds:

ap/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »