Informacje

04.10.2011 06:30 budowa mostu północnego

Wysokie napięcie nie pozwala połączyć Północnego z Modlińską

SERWISY:

Kierowcy mają już wkrótce pojechać Północnym. Grudzień 2011 to według urzędników wciąż aktualny termin otwarcia mostu. A kiedy dojadą nim wygodnie do Modlińskiej? W tym przypadku konkretnych deklaracji nie usłyszymy. Budowa trasy utknęła, bo koliduje z linią energetyczną.

Na razie urzędnicy nie potrafią powiedzieć, kiedy będą mogły ruszyć prace przy budowie łącznicy Mostu z ulicą Modlińską. Mało tego, nie wiadomo nawet jeszcze kiedy rozpocznie się przebudowa linii wysokiego napięcia. Drogowcy zapewniają, że mogliby zacząć budować już teraz, ale te deklaracje nie mają dużego znaczenia, bo nie zdążyli jeszcze nawet podpisać umowy na przejęcie kolizyjnego fragmentu sieci energetycznej.

Problem tuż przy Modlińskiej

Przewody, o których mowa, przechodzą nad budowanym wiaduktem w ulicy Modlińskiej oraz nad budowanymi łącznicami mostu Północnego z tą ulicą. Prace zostały wstrzymane, bo bliskość linii zagraża robotnikom, a w przyszłości mogła być niebezpieczna również dla warszawiaków. Przez nią nie można dokończyć ani wiaduktu (trzeba jeszcze zabetonować dwa przęsła), ani ułożyć jezdni na łącznicach.

Nieprawidłowości w projekcie

Problem z linią energetyczną jest drogowcom dobrze znany. Jeszcze na początku 2010 roku Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych zlecił głównemu projektantowi mostu opracowanie projektu usunięcia kolizji. Projektant odmówił, bo takich prac nie było zapisanych w kontrakcie na projekt mostu. Realizacji zlecenia podjęła się więc firma Pol-Aqua - głównym wykonawcą mostu.

Zgodnie z podpisaną z tą firmą umową projekt miał być gotowy w kwietniu tego roku. Pol-Aqua spóźniła się i oddała go dopiero pod koniec czerwca. ZMiD liczył, że ruszy z przebudową linii jeszcze we wrześniu i nadrobi opóźnienie: – Żeby przebudować linię i dokończyć prace przy łącznicy wystarczy miesiąc – mówi Agata Choińska, rzeczniczka prasowa ZMID.

Wciąż jednak nie wiadomo, od kiedy ten miesiąc będzie można zacząć liczyć. Bo ZMiD nie udało się jeszcze porozumieć z dotychczasowym zarządcą sieci. PSE Operator wskazał w projekcie Pol-Aqua wiele nieprawidłowości m.in. autorzy pominęli szereg zabezpieczeń dla postronnych osób, które będą przebywać w pobliżu linii o tak dużym napięciu. Nową, akceptowalną dla PSE wersję udało się przygotować dopiero we wrześniu.

Umowa uzgadniana od marca

Sam projekt nie wystarczy, aby rozpocząć przebudowę. ZMID musi podpisać z operatorem sieci umowę na udostępnienie linii. Jest ona uzgadniana od marca tego roku. Dlaczego tak długo?

- Nie otrzymaliśmy m.in. zgód właścicieli nieruchomości na dysponowanie nieruchomością w celu realizacji inwestycji. Zakładamy, że uzgodnienie stanowiska w sprawie projektu umowy nastąpi w najbliższych tygodniach. Niezwłocznie po podpisaniu umowy udostępnienia linii i otrzymaniu harmonogramów uwzględniających technologie realizacji prac ustalony zostanie nowy termin wyłączenia linii – odpowiedział pisemnie po trzech tygodniach na pytanie tvnwarszawa.pl PSE Operator.

ZMID zapewnia jednak: - Posiadamy już wszystkie zgody i jeszcze w tym tygodniu je dostarczymy – precyzuje Choińska.

Dopiero w przyszłym roku?

Wyłączyć linię wysokiego napięcia nie jest tak łatwo. Nie można tego zrobić z dnia na dzień. PSE dwukrotnie rezerwowało już na tę operację terminy. Pierwotnie przebudowa była zaplanowana na 4-14 kwietnia. Potem przeniesiono ją na 28 lipca (do 7 sierpnia). Z opisanych powyżej przyczyn żadnej z możliwości nie wykorzystano. Kiedy PSE wskaże nową datę? – Obecnie analizujemy nowy termin wyłączenia dla potrzeb realizacji przebudowy – usłyszeliśmy w PSE Operator.

Szanse, aby do końca tego roku przełożyć linię i dokończyć budowę łącznic Modlińskiej z trasą mostu są znikome. To spowoduje, że kierowcy trasą otwartego mostu dojadą tylko do ulicy Myśliborskiej, a do ulicy Modlińskiej przedostaną się tylko poprzez przejazd Świderską i dalej Światowida lub Obrazkową.

Równolegle z wykańczaniem łącznic, drogowcy będą też pracować na wiadukcie w ulicy Modlińskiej. Docelowa organizacja ruchu w tym miejscu przewiduje, że ruch z ulicy Modlińskiej zostanie przerzucony na wiadukt nad trasą mostu, co pozwoli bezkolizyjnie zjechać z mostu na Modlińską.

Bartłomiej Frymus

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • buncol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.10.2011 07:53 ~buncol

  TO WINA ZMID-u projektant wiele razy zwracał uwagę że jest kolizja, i nic z tym nie zrobili. Więc teraz jest jak jest!

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2011 14:40 ~ech

  Bezkolizyjnie co zrobić????? Zjechać w Modlińską? Cały ruch z Mostu w i tak zatłoczoną Modlińską ma "zjechać"???? Trzeba było mysleć planując i zamiast wydawać pieniądze na bzdury to przyinwestować w modernizację Modlińskiej i wiadukty by cała ta Trasa Mostu Północnego miała jakikolwiek sens istnienia!!!!

 • z

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2011 21:38 ~z

  Problem to brak oświetlenia jezdni na terenie tej budowy, podobnie jak na moście żerańskim. Banda cwaniaczków - byle z kosztów zejść.

 • zen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2011 09:03 ~zen

  To jest żenua!

  Przecież ten wielki słup tam stał od kilku lat! Więc cooo! NIE ZAUWAŻYLI?

  Patrze codziennie przejeżdzając w mega korku jak oni tam się ślimaczą i już mnie nic nie ździwi. Szczyt szczytów był jak im rura pękła i walił gejzer wody jeden próbował rure włożyc do włazu czterech filnowało go komórkami a jeden pokładał się ze śmiechu. Więc nie tylko urzędasy miejskie zawaliły!

 • Antoni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2011 22:44 ~Antoni

  Czy ktoś już dostał nagrodę od HGW za terminowy postęp robót na budowie?

 • w

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2011 19:50 ~w

  To jest skandal!!! Właściciel sieci ma wszystko gdzieś. Inni niech się martwią. A było tak dużo czasu na załatwienie wszystkich formalności. Potrzebna była tylko dobra wola.

 • kilovolt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2011 18:22 ~kilovolt

  I nie jest to linia 110 kV jak niektórzy pisali tylko 220 kV, a tych póki co się w Polsce nie kabluje bo to bardzo droga sprawa. Tu chodzi tylko o jej przesunięcie.

 • ttj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2011 17:32 ~ttj

  o jej, a co teraz na to sąd?

 • isqa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2011 17:00 ~isqa

  problem linii energetcxznej był znany juz od 2006 roku, wygląda na to, że 5 lat to za mało czasu na opracowanie konkretnych wytycznych i na zrobienie poprawnego projektu;
  a przy okazji - z obrazkowej nie ma juz zjazdu an Modlińska, więc przydadzą się znaki na moście, że jest przeznaczony dla ruchu lokalnego ;) - tranzyt po prostu utkie w korku na Światowida, bo ta ulica ma jednym pasie ruchu w każdą strone + buspas do centrum

 • niunia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2011 16:45 ~niunia

  Mosty w miastach buduje sie juz od pewnego czasu. Można było sie tego nauczyć.
  I jeszcze jedno.
  Prezydent m. st. Warszawy jest zwierzchnikiem służbowym pracowników jednostek
  organizacyjnych oraz zwierzchnikiem służb, inspekcji i straży m. st. Warszawy.
  A jeśli tak to odpowiada za ich działania i zaniechania.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »