Informacje

22.04.2013 15:53 budowa światyni opatrzności bożej

Wysoka na 30 metrów, przetrwa 700 lat. Kopuła świątyni gotowa

 

- Zakończenie budowy kopuły i pokrycie jej miedzią, to jeden z najważniejszych etapów budowy Centrum Opatrznoci Bożej - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Wilanowie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Koszt budowy kopuły to 10 mln zł.

Dodał, że kopuła świątyni jest jedną z największych w Polsce, a także jedną z największych w Europie.

Prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł podkreślił, że rok 2012 i początek 2013 był niezwykle ważny dla budowy kompleksu Centrum Opatrzności Bożej. - Udało nam się doprowadzić do końca prace związane z dachem Muzeum Jana Pawła II oraz budowę kopuły. Dzięki temu będzie można przystąpić do następnych prac - dodał.

Kopuła przetrwa 700 lat

Jak poinformował prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej, kopuła ma powierzchnię 3,2 tys. metrów kw., a jej wysokość to około 30 metrów. Kopuła już jest pokryta blachą miedzianą. Na szczycie umieszczony jest szklany świetlik. Nad świątynią góruje krzyż o wysokości ponad 5 metrów. Wysokość całej budowli to 75 metrów. Budowa dachu jest już ukończona. Wykonano izolację termiczną.


Do pokrycia kopuły - jak zaznaczył Gaweł - wykorzystano ponad 30 ton blachy miedzianej. Łączniki użyte do budowy - wkręty, haki czy profile, zostały wykonane z blachy nierdzewnej. Miedź jest surowcem posiadającym charakterystyczne właściwości. Jest odporna na korozję. Trwałość dachów miedzianych jest określana na 700 lat, a dzieje się tak, dzięki trwałości samego metalu i patynie, której warstwa tworzy się na miedzianych powierzchniach. Miedź nie wymaga także mycia czy innych zabiegów konserwacyjnych. Wchodząc w reakcję z tlenem, zmienia kolor - błyszcząca kopuła za kilka lat stanie się zielona - wyjaśnił prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej.

Budowa świątyni ruszyła w 2002 r.

Dodał, że pokrycie kopuły zostało wsparte przez Fundację Polska Miedź, należącą do KGHM Polska Miedź S.A. Koszt prac przy kopule wraz ze świetlikiem to - jak poinformował Gaweł - 10 mln zł.

W ciągu 2012 roku zebrano 12,6 mln zł, w tym 3,5 mln ze zbiórki zorganizowanej na terenie całej Polski w Święto Dziękczynienia. Powstający w warszawskim Wilanowie kompleks Centrum Opatrzności Bożej składa się z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, świątyni Opatrzności Bożej oraz Panteonu Wielkich Polaków.

Centrum Opatrzności to budowla o kilku kondygnacjach. Część parterową wypełni świątynia Opatrzności Bożej z ołtarzami i kaplicami upamiętniającymi najważniejsze wydarzenia dla polskiej historii i tradycji religijnej. Na pierwszym piętrze na wysokości 26 metrów, na które wjedzie się nowoczesnymi windami, znajdować się będą multimedialne muzea kard. Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Pod świątynią Opatrzności Bożej umiejscowiony jest Panteon Wielkich Polaków.

Budowę świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęto w 2002 roku na warszawskich polach wilanowskich jako wyraz wdzięczności narodu wobec Boga za dar wolności. Jest to inicjatywa podjęta w drugiej połowie lat 90. przez prymasa Polski kard. Józefa Glempa, wsparta przez Sejm.

PAP/lata//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Lech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2018 19:20 ~Lech

  W 2005 roku nadzorowałem montaż konstrukcji stalowej /rurowej/ na której był pomost montażowy. Konstrukcja miała za zadanie podtrzymywać wszystkie filary podczas betonowania na wysokości 20 metrów. Konstrukcję wykorzystano w dalszych etapach budowy na kolejnych wysokościach.Dziś patrząc na Świątynię oceniam, że trud jaki ponieśliśmy z załogą się opłacał.

 • jojo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2017 17:07 ~jojo

  masakra-jak można było wyłonić taki projekt.

 • tytus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2017 17:00 ~tytus

  Bardziej przypomina elektrownie atomową niż świątynie

 • koronar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2014 00:27 koronar

  Moze ktos obliczy ile tanich mieszkan mozna by wybudowac ,za cene budowy tej tzw Swiatyni.Przeciez w Polsce czynnych katolikow koscielnych jest moze 30%.
  Dlaczego kosciol sie tak leka wprowadzenia podatku koscielnego jak w Niemczech i Austrii?

 • Czy Polska bedzie normalna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2013 22:17 ~Czy Polska…

  Ludzie umierają, bo nie ma pieniędzy na leki, a tutaj lekką ręka funduje się kopułę za 10 000 000 zł. Brawo!

 • hehehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2013 15:21 ~hehehe

  Jaki kler, taka architektura. Myślę, że koncepcja WYCISKARKI jest polskiemu kościołowi bardzo bliska.

 • antyobłuda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2013 14:39 ~antyobłuda

  Ohydna sokowirówka za ciężkie pieniądze. Niestety, nie tylko dobrowolnych darczyńców. Tak kościół polski dba o cnotę ubóstwa i po raz kolejny wyciąga rączki do budżetu państwa.
  Jeszcze tylko market z dewocjonaliami, hotel dla pielgrzymów i interes będzie się kręcił jak ta lala. Oczywiście, nieopodatkowany.

 • mila

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2013 13:25 ~mila

  Nycz jest prawdziwym "gospodarzem" archidiecezji warszawskiej. Taki sam był w innych miastach zanim się w Warszawie pojawił. Wlaściwy człowiek na właściwym miejscu

 • Architekt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2013 13:00 ~Architekt

  Zastanawiam sie dlaczego to jest tak brzydka architektura, czynie można było zrobic cos ładnego, eleganckiego dostojnego za takie pieniądze., a powstał kiczowaty szkaradny budynek tyle tylko że wielki

 • grizzli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2013 10:51 ~grizzli

  Czy na zdjęciu pokazany jest wyciskacz soków z owoców cytrusowych?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »