Informacje

07.03.2013 14:45 Plany dla toru wyścigów konnych

"Wyścigi mają żyć cały tydzień" Totalizator szuka inwestora

SERWISY:

Totalizator Sportowy szuka inwestora, który przywróci świetność budynkom Wyścigów Konnych na Służewcu. Zaplanowano tam hotele, budynki usługowe i mieszkalne, biura, halę targowo-sportową i wieżę widokową. Na razie udało się tylko wybrać tylko doradcę, który ma pomóc w osiągnięciu celu.

- Zależy nam na tym, by Służewiec odzyskał swój blask, ponieważ jest  perłą architektury hippicznej na skalę światową. Z drugiej strony, chcemy by mógł się rozwijać utrzymując swój charakterpodkreśla Grzegorz Sołtysiński, członek zarządu Totalizatora Sportowego.

W 2008 roku Totalizator Sportowy wydzierżawił na okres 30 lat Tor Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu. Teraz udało mu się wybrać doradcę – firmę PwC - która ma pomóc w pozyskaniu inwestora i przebudowie terenu wyścigów.

"Tor ma żyć przez cały tydzień"

W czwartek na konferencji prasowej przedstawiciele Totalizatora Sportowego pokazali dziennikarzom plany zagospodarowania terenu wyścigów. Podzielono go na 8 części. Mogą tam powstać budynki mieszkalne, biurowe czy usługowe. Plan zakłada budowę dwóch hoteli.

- Inwestor, który zdecydowałby się na budowę, czerpałby zyski ze swojej inwestycji przez 30 lat. Potem teren wraz z budynkami będzie należał do Skarbu Państwa – mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Bogdan Markiewicz z biura prasowego Totalizatora Sportowego.

Twierdzi również, że inwestycja ta to rząd około pół miliarda złotych. - Chcemy by tor żył przez cały tydzień, a nie tylko w czasie gonitw. Miejsce ma się rozwijać i przyciągać ludzi. To podniesie wartość terenu, a w konsekwencji zyska Skarb Państwa – mówi Markiewicz i przypomina, że totalizator jest spółką, której jedynym udziałowcem jest właśnie Skarb Państwa.

Inwestycję na Służewcu popiera miasto - Nasze pomysły co do przyszłosci tego miejsca są zbieżne. Studium zagospodarowania zakłada, że Wyścigi muszą zachować funkcję sportową. Hotele, biura, czy miejsca usługowe w tym nie będą przeszkadzać. Musimy jednak znaleźć złoty środek - powiedział Michał Olszewski wiceprezydent Warszawy w rozmowie z tvnwarszawa.pl i zaznaczył, że większe wymogi będzie miał konserwator zabytków, pod którego opieką jest tor.

Przywrócić dawną świetność

Inwestycja na Służewcu to na razie tylko plany, pewne jest natomiast, że Totalizator w tym roku z własnych pieniędzy zmodernizuje zabytkową część toru wyścigowego.

Wyremontowana ma być Trybuna I i II, stajnie, oraz budynki mieszkalne. Te prace mają się skończyć w 2014 roku.

W tym roku kontynuowane będą również prace polegające na przygotowaniu terenu do przyszłych inwestycji. Przewidywany koszt to ponad 35 mln zł.

Jeden z najpiękniejszych na świecie

Pierwszą gonitwę na Służewcu rozegrano w czerwcu 1939 roku. Obiekt, którego głównym architektem był Zygmunt Plater-Zyberk, uznawany był za jeden z  najpiękniejszych na świecie.

Usytuowany jest na terenie 138-hektarowej enklawy zieleni w sercu stolicy. Gonitwy odbywają się od kwietnia do końca listopada. W każdym sezonie organizowanych jest blisko 60 dni wyścigowych – ok. 500 gonitw dla koni czystej krwi arabskiej, koni czystej krwi angielskiej, gonitw płotowych i gonitw kłusaków.

band/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ali

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2013 11:42 ~Ali

  Ale nikt tam nie chce biurowców. Tam jest grupa specjalistów z branży wyścigów i jak tam wstawicie biurowce, apartamentowce to najzwyczajniej w świecie wykurzycie ich stamtąd i fakt faktem przestaną istnieć w Polsce wyścigi, bo nikt w pokręconych warunkach pracował nie będzie. Tam jest potrzebny spokój i koncentracja, a i bez tego zdarzają się wypadki. Rozumiem odbudowę świetności tego miejsca, ale zagracanie go pomysłami jest kiepskie, a nawet bardzo kiepskie. Wstawcie tam jeszcze cyrk.
  I ja już muszę wyjeżdżać z kraju, żeby gdzieś normalnie jeździć. Polskie władze-pacany zniszczą wszystko i to jak zwykle. Nic tylko siedzieć na dupskach w ciepłym i brać pieniądze za robienie debilnych ustaw.

  Gratulujemy

 • Pawel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2013 10:45 ~Pawel

  Zamienienie Wyścigów na Służewcu w kompleks biurowo-hotelowo-mieszkaniowy. Tak niestety ma wyglądać rewitalizacja zabytkowego pięknego obiektu, skandal!

  Swoją drogą Hanna GW od dawna interesowała się tym obiektem snując plany, więc można się było tego spodziewać.

 • Dziadek tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2013 08:28 ~Dziadek tetryk

  ptc~ptc

  W połowie lat 90 był inwestor, ale wówczas ze strony Polski padło: NIE. To nie.

  Był, tyle że miał chrapkę na zabudowanie tych hektarów "marnującej się " ziemi. Wówczas słusznie uznano, ze Wyścigi stanowią pewien kompleks, który poprzez taka koncepcję zostanie zwyczajnie zniszczony. Dlatego teren przekazano spółce Skarbu Państwa a nie komuś, dla kogo liczy się wyłącznie kasa.

  Niestety deweloperzy i tak znaleźli "dojście" i mamona zwyciężyła, więc z Wyścigami musimy się pomału żegnać. Apartamenty na takim terenie - przynajmniej te pierwsze, (bo później i tak zabudują każdy wolny metr) mimo kryzysu bez problemu osiągną cenę 10 - 12 tys zł/m2. Było się więc o co bić !

 • Rosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2013 07:45 ~Rosomak

  Bardzo dobra wiadomość ))

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2013 07:44 ~Jan

  max~max

  oho, niedługo po wyścigach sladu nie będzie. a ten inwestor z lat 90 to chciał wykupić teren PTWK za 4 mln euro. to chyba ciut przy tanio.

  Dlaczego robisz z siebie głupka?

 • lotek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2013 01:07 ~lotek

  a po co totaliozatorowi inwestorzy? Przy każdym losowaniu lotto zgarniają pare milionów, to chyba powinno być ich stać. Ciekawe kto zbiera te pieniądze!

 • max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2013 20:52 ~max

  oho, niedługo po wyścigach sladu nie będzie. a ten inwestor z lat 90 to chciał wykupić teren PTWK za 4 mln euro. to chyba ciut przy tanio.

 • moto fan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2013 19:39 ~moto fan

  Marzy mi się tam Międzynarodowy Konkurs Zabytkowych Aut i Motocykli, taki zlot z nagrodami licytacją i giełdą (chociaż giełda części do motocykli juz jest)to można by to wszystko jakoś połączyć, było by pięknie, ludzie w Polsce mają setki aut zabytkowych, możliwe że z europy też mielibyśmy gości, nie ma nigdzie miejsca aby je pokazać z wielką pompą, trzeba tylko zrobić tam porządek... p.s same konie tam nie wybiegaja kasy na utrzymanie obiektu, ale to też piękna sprawa...

 • Hipolit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2013 19:20 ~Hipolit

  Koni pełnej krwi angielskiej a nie czystej :)

 • ptc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2013 16:56 ~ptc

  W połowie lat 90 był inwestor, ale wówczas ze strony Polski padło: NIE. To nie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »