Informacje

27.09.2011 17:18 Historia warszawy

Wysadzony most doczeka się tablicy?

SERWISY:

Tory tramwajowe, fragmenty latarni i zdobionych balustrad, a wszystko przykryte grubą warstwą mułu – taki obrazek wyłania się na praskim brzegu przy niskim stanie Wisły. To szczątki wysadzonego przez hitlerowców mostu Poniatowskiego. Ale wiedzą o tym jedynie ci, którzy historię Warszawy znają od podszewki.

- A może warto by było wreszcie coś z tym zrobić ? Mam na myśli wydobycie tych fragmentów i urządzenie z nich ekspozycji, póki jeszcze nie jest za późno, bo złomiarze nie próżnują – zauważa internauta "Dziadek Tetryk".

Potrzebna tablica

- Moim zdaniem nie ma co ruszać tego wysadzonego przęsła. Dopóki nie jest przeszkodą dla nurtu Wisły, niech w niej spokojnie spoczywa.

Przypuszczam, że jest też już na tyle przerdzewiałe, że jakakolwiek próba jego ruszenia skończyłaby się jego uszkodzeniem lub zniszczeniem – twierdzi z kolei Ryszard Mączewski, autor strony warszawa1939.pl. - Natomiast można by pomyśleć nad jakąś formą informacji wizualnej na temat tego reliktu mostu - może jakaś tablica informacyjna przytwierdzona do filaru przy zwalonym przęśle, i druga na filarze przy Wybrzeżu Szczecińskim/Wale Miedzeszyńskim ? Z krótką historią mostu Poniatowskiego i zdjęciami pokazującymi co tak naprawdę leży w Wiśle.

ZDM nie mówi nie

- Wydobywania pozostałości nie rozważaliśmy, ale ustawienie w tym rejonie tablic informacyjnych jest pomysłem wartym rozważenia – mówi Adam Sobieraj, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich, który obiecuje, że sprawą zajmie się po urlopie.

mjc/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • fima

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2011 23:26 ~fima

  Wiecej informacji dla ciekawych historii tego przesla: http://forum.gazeta.pl/forum/w,437,7169144,,Warszawianistyka_podwodna_Trzeci_Most.html?v=2

 • POLAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2011 11:17 ~POLAK

  WYSADZONY PRZEZ NIEMCÓW którzy walczyli u boku Hitlera.
  NIE MA NARODU HITLEROWCE

 • maciek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2011 20:09 ~maciek

  Jeśli sprawą będzie zajmował się sam rzecznik (może wodnik?) ZDM to nie wróżę temu dobrze.
  A szkoda, bo sprawa warta jest większego zainteresowania i nagłośnienia. Te szczątki mostu są jednym z niewielu już zachowanych reliktów Warszawy, której już nie ma... Nawet może i cenniejszym niż wiele zabytków odbudowanych lub odtworzonych po wojnie.

 • kkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2011 19:47 ~kkk

  postawic krzyż tam trzeba

 • warszawski elvis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2011 15:28 ~warszawski elvis

  do luk: A strna warszawa1939.pl to nic specjalnego, masa błędów - napisz do autora strony i wskaż mu błędy - na pewno poprawi.

 • LLUpierdoliWARSZAWĘ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2011 15:15 ~LLUpierdol…

  Niektórzy po prostu leczą swe kompleksy. Jedyną rzeczą którą mogą się pochwalić to urodzenie w Warszawie. Tylko że to niewielka pociecha, bo Warszawiaków nikt w Polsce nie darzy sympatią. Czytając te komentarze o LLU i słoikach wcale się nie dziwię.

  Ten lokalny patriotyzm zatrzymał się na poziomie podwórkowych wojen miejscowych kiboli.
  Ktoś kto uważa się za lepszego bo urodził się w mieście a nie na wsi jest zwykłą gnidą, ksenofobem i tylko przynosi wstyd swemu miastu.

 • Aniaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2011 14:13 ~Aniaa

  już sobie wyobrażam jak skończy taka tablica przytwierdzona do filaru... w końcu to jest pod mostem, a wiadomo co się dzieje pod mostem.... Tablica powinna być raczej na obecnym moście na widoku.

 • teroo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2011 13:27 ~teroo

  ~~realista czy ksenofob? Słuchaj.. ja pochodzę z Radomia i nie wstydzę się swojego miasta z którego pochodzę. Pracy też ci nie zabrałem, bo pewnie nie potrafiłbyś robić tego co , albo może nie chciał :)..Mieszkam od 10 lat w Warszawie i tu płacę podatki. Sam chciałbym aby wydobyli te fragmenty na powierzchnie i zrobili z tego jakiś fajny pomnik, miejsce pamięci. Bardzo interesuje się historią Warszawy, szczególnie okresem Powstania Warszawskiego. Nie wrzucaj człowieku wszystkich do jednego wora, bo właśnie przez takich ludzi jak ty wybuchają potem wojny. Nie zapominaj że wszyscy jesteśmy Polakami i nawoływanie do nienawiści wobec ludzi, którzy nie pochodzą z Warszawy od 10 pokoleń powinno podchodzić pod prokuraturę tak jak namawianie do zabójstwa.

 • Dziadek Tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2011 13:23 ~Dziadek Tetryk

  do: ~granat
  Przęsło z 1946 r. ? To skąd tam i szyna tramwajowa i podstawa latarni "historyku" pożal się Boże... Własnie dzięki takim jak Ty prawdziwe relikty starej Warszawy bezpowrotnie znikaja jeden po drugim.

 • realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2011 12:18 ~realista

  wydobyć i do muzeum!!! to są bezcenne rzeczy z naszej kochanej nieśmiertelnej warszawy!!! Ale większość lubelaków, radomiaków i innych gości nie jest w stanie pojąć tego swoimi korporacyjnymi łbami!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »