Informacje

14.05.2014 06:50 Zasłużony klub w tarpatach

Wyrzucili Gwardię, lokale stoją puste.
"To zwykła podłość urzędników"

SERWISY:


Trzy lata mijają od kiedy władze dzielnicy Śródmieście wyrzuciły sportowców Gwardii z jednej z Hal Mirowskich. Wtedy tłumaczyli to chęcią szybkiej sprzedaży obiektu. Nie doszło do niej. Tymczasem opuszczone przez sportowców pomieszczenia popadają w ruinę, a klub dogorywa przy Racławickiej, gdzie musiał się przenieść.

- Złym zwyczajem jest sprzedaż jakiejś nieruchomości z niechcianymi lokatorami – tak w 2011 roku ówczesna rzeczniczka Śródmieścia tłumaczyła konieczność eksmisji Warszawskiego Klubu Sportowego Gwardia. Klub udało się wyprowadzić, ale chętnych na kupno hali jak nie było, tak nie ma. Oficjalnie "trwają prace przygotowawcze do podjęcia procedury sprzedaży nieruchomości". A konkretniej?

Problem obok hali

- Sprzedaż obiektu nie jest taka prosta. Urząd zamierza bowiem zbyć nie tylko samą halę, ale również grunt bezpośrednio do niej przylegający (są na nim stragany). Problem polega na tym, że na części działki miejskiej i na części działki prywatnej (od strony Hali Mirowskiej) zbudowano obiekt, który należy podzielić (np. poprzez zbudowanie ściany dylatacyjnej). Trwają prace nad tym przedsięwzięciem – tłumaczy Mateusz Dallali, rzecznik dzielnicy Śródmieście.

Ewentualna transakcja, która przekreśliła obecność sportu, nie stanęła jednak na drodze handlowi. W hali z powodzeniem działa supermarket. Funkcjonują także mniejsze sklepy i punkty usługowe oraz azjatycki bar.

- Z uwagi na brak możliwości określenia dokładnej daty sprzedaży hali, z MarcPol S.A. zawierane są co roku kolejne umowy na okres 12 miesięcy. Uzasadnione jest to względami ekonomicznymi - miesięczny czynsz najmu netto wynosi ponad 156 tysięcy złotych, oraz technicznymi – najemca dba o bieżącą konserwację i remonty nieruchomości – przekonuje Dallali.

Nie chcieli płacić czynszu?

Dziś urzędnicy podkreślają przede wszystkim to, że Gwardia nie płaciła czynszu.

- Do 2002 hala była w zasobach Zarządu Terenów Publicznych, a Gwardia zajmowała powierzchnie na podstawie umowy użyczenia. Po przejęciu hali przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami, umowa użyczenia wygasła, a ZGN starał się bezskutecznie zawrzeć z klubem umowę najmu. Gwardia nie chciała się zgodzić na jakikolwiek czynsz. W okresie bezumownego korzystania z powierzchni ZGN obciążał klub jedynie kosztami mediów. Nawet te opłaty nie były jednak wnoszone – wyjaśnia rzecznik i dodaje, że dług Gwardii wobec ZGN Śródmieście wynosi obecnie prawie 210 tysięcy złotych.

Wersja władz klubu jest nieco inna. Tłumaczą, że deklarowały możliwość płacenia czynszu, ale nie według stawek rynkowych zaproponowanych przez ZGN, natomiast opłaty za media wnosiły "do pewnego momentu". Do kiedy konkretnie, nie są w stanie odpowiedzieć, ponieważ dokumentacja pozostała w budynku administracyjnym przy Racławickiej, który został zamknięto ze względu na zły stan techniczny.

Bokserzy odeszli

Słuszność roszczeń dzielnicy potwierdził sąd administracyjny, który w 2009 orzekł, że w ciągu dwóch lat klub musi się wyprowadzić z hali, w której działał przez ponad 60 lat. W 2011 roku komornik wyegzekwował sądowy wyrok. Oznaczał on sportową degradację sekcji bokserskiej, która w przeszłości wychowała takich mistrzów jak Jerzy Kulej czy Krzysztof "Diablo" Włodarczyk, przez którą przewinął się nawet Władimir Kliczko.

Zawodnicy rozeszli się do innych klubów, z ponad setki trenujących została tylko dwudziestka. Odeszło też kilku trenerów, wśród nich Zbigniew Raubo czy Sebastian Skrzecz.

Bokserzy trenują teraz w hali przy Racławickiej, którą dzielą z judokami i zawodnikami MMA. Czasem na sali robi się zbyt ciasno. Budynki są w kiepskim stanie technicznym, zdarza się, że przez kilka tygodni nie ma bieżącej wody.

- Siłą rzeczy zawodnicy przechodzą do innych klubów lub rezygnują ze sportu. Zwracaliśmy się wielokrotnie do pani prezydent o próbę podjęcia mediacji, miasto twierdzi, że nie może. Pytaliśmy w biurze sportu o obiekty zastępcze, czekamy na odpowiedzi – mówi bez większej nadziei Małgorzata Terlecka-Fischer, prezes WKS Gwardia.

Strzelcy "płyną pod lodem"

Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja sekcji strzeleckiej, dla której wyprowadzka z hali Gwardii nieomal zakończyła się likwidacją. W latach świetności trenowało w niej ponad 400 zawodników, dziś już tylko 10.

- Przetrwaliśmy, ale płyniemy pod lodem – przyznaje Dariusz Marek Sarti, wiceprezes klubu i szef sekcji strzeleckiej. - Dzięki policji zostawiono nam prawo do posiadania broni i prowadzenie sekcji. Ale to jest sekcja bez mieszkania, jesteśmy bezdomni. Część naszych członków była zmuszona do przejścia do innych klubów – dodaje.

Ci, którzy pozostali w barwach Gwardii, trenują na gościnnej strzelnicy ZKS przy Marymonckiej. Klub z Bielan udostępnia im swój obiekt bezpłatnie. Ale gwardziści nie przestają marzyć o powrocie do Śródmieścia.

- Strzelnica została zbudowana naszymi rękami. Sponsorzy sfinansowali nowoczesny kulochwyt, do strzelania nawet z dużego kalibru. Dbaliśmy o to, zrobiliśmy wygłuszenie, sale klubowe. To wszystko zostało spisane na straty. To zwykła podłość urzędników, którzy nas wyrzucili - złości się Sarti.

Na Gwardii ćwiczyli zawodnicy, ale także policjanci czy uczniowie w ramach lekcji przysposobienia obronnego. Teraz lokale są zamknięte na cztery spusty, niszczeją, nikt nie ma z nich pożytku.

- Chcieliśmy coś dać społeczeństwu, pozbawiono nas tego, Jest żal i rozgoryczenie, że zniszczono coś, co mogło funkcjonować, co nie było obciążeniem dla miasta. Przecież nie żądaliśmy pieniędzy, byliśmy w stanie utrzymać się sami, chcieliśmy tylko kawałek tej piwnicy - podsumowuje wiceprezes.

Niepewna przyszłość

Obiekt przy Racławickiej 132, gdzie przeprowadzili się gwardziści, jest własnością skarbu państwa w trwałym zarządzie Komendy Głównej Policji. Klub zajmuje go bezumownie, dlatego nie może za niego płacić. Zdaniem policji, budynek nie nadaje się do użytku i trenowanie tam zagraża bezpieczeństwu i zdrowiu zawodników. Z tego powodu inne obiekty gwardzistów na tym terenie zostały już wyłączone z użytkowania.

Władze powtarzają, że w momencie, kiedy zostaną wyrzuceni z ostatniego budynku, klub trzeba będzie rozwiązać.

Policja ma plany komercjalizacji terenu.

Piotr Bakalarski, p.bakalarski@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2014 09:12 ~wola

  komentarze tylko od WARSZAWIAKÓW z dziada pradziada

 • kolossek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2014 09:38 ~kolossek

  obserwator~obserwator

  A niby dlaczego Gwardia miała użytkować obiekt za darmo. Jakieś dziwne tłumaczenie, że dokumentacja w zamkniętym budynku.
  Już wystarczająco dużo płacimy za fałszywych bezrobotnych, za "lewych" rencistów. Czas najwyższy skończyć z finansowaniem kombinatorów.
  Byłem niedawno w tej hali i jakoś nie widziałem potwierdzenia tezy autora, ze budynekj niszczeje.


  Jarek weź leki i wracaj do Sejmu.

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2014 10:13 ~obserwator


  JarekPowiśle~JarekPowiśle

  Gwardia - to klub NIE WOJSKOWY. Był milicyjny - teraz nie wiem. Jeżeli klub nie miał pieniędzy - to HGW powinna go wspomagać - i za niego opłacać czynsz - w końcu to jakaś historia tego miasta
  trolololo~trolololo


  Proponują aby wszyscy oburzenie zrobili zrzutkę na czynsz i zafundowali sportowcom opłącenie miejsca do ćwiczeń. Nie widzę powodu aby jakiś klub finansować ze współnej kasy. Kluby m,ają teraz tyle możliwości na zdibycie kasy, ale dobre kluby, które coś sobą reprezentują.

  żarty sobie robisz? jak taki jesteś chętny żeby płacić za prywatnego inwestora czynsz to płać ze swoich. każdy najmądrzejszy jak tu tylko przytulić pare groszy a żeby ktoś inny za niego placił a najlepiej żeby miał za darmo

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2014 10:07 ~obserwator

  A niby dlaczego Gwardia miała użytkować obiekt za darmo. Jakieś dziwne tłumaczenie, że dokumentacja w zamkniętym budynku.
  Już wystarczająco dużo płacimy za fałszywych bezrobotnych, za "lewych" rencistów. Czas najwyższy skończyć z finansowaniem kombinatorów.
  Byłem niedawno w tej hali i jakoś nie widziałem potwierdzenia tezy autora, ze budynekj niszczeje.

 • tylko_KNP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2014 23:37 ~tylko_KNP

  Hanka zaoszczędziła na premie swoich partyjnych darmozjadów.

 • zasmucony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.05.2014 08:46 ~zasmucony

  Nie ma pieniędzy dla sportowców ale są dla urzędników.

 • rickh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2014 12:32 ~rickh

  Nie każda dziedzina życia powinna przynosić dochody. Nie wszystko jest na sprzedaż.

 • Marki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2014 11:06 ~Marki

  Widać , jak PO traktuje sport. Sprzedadzą obiekt deweloperowi, sami wezmą prowizję do prywatnej kieszeni, a młodzież ich nie obchodzi.

 • deweloper

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2014 09:13 ~deweloper

  Wczoraj, nikt nie odpowiedział, a pojawił się wątek, co ze stadionem żużlowym. Czy można go zagospodarować czy on też zostanie sprzedany??

 • Nowak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2014 22:58 ~Nowak


  Nowak~Nowak

  myślą że jak są sportowcami to im wszystko wolno. Jakby płacili to do dzisiaj by tam trenowali.
  Tak pytam~Tak pytam

  Znana, typowo polska zawiść. Dlaczego sportowcom wolno, a mnie nie ?  No właśnie prezentujesz zawiść - "dlaczego oni mogą nie płacić, a ja muszę?"...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »