Informacje

26.05.2014 16:20 część Targowej wyłączona z ruchu

Wyrwa na budowie metra. Zapadła się Targowa. "Przyczyną soczewka wodna"

SERWISY:


Na ulicy Targowej przy Kępnej zapadła się ziemia nad budowanym tunelem metra. Ewakuowano ok. 60 osób z pobliskich budynków. Dziura została zalana betonem. Ale przejazd w kierunku Pragi Południe może być zablokowany przez kilka dni.

Zapadlisko utworzyło się na wysokości numeru 44. - Fragment Targowej 3x3 metry w kier. CH Wileńska właśnie się zawalił - przekazał tuż przed 13.00 Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

50 metrów kwadratowych

Potem wyrwa powiększyła się. Jak podała przed 14 Polska Agencja Prasowa, dziura miała ok. 50 metrów kwadratowych i 3-4 m głębokości. Zapadnięty jest jeden pas jezdni oraz część pasa zieleni pomiędzy jezdniami.

Przed 14.00 na miejsce przyjechała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz:

Ewakuowano ok. 60 osób

Ewakuowano pobliskie budynki, nikt nie ucierpiał, ale na miejsce przyjechały karetki, aby pomóc starszym mieszkańcom. Z trzech kamienic opuściło łącznie ok. 60 osób. Na miejsce wezwano także geodetów.

- Monitoring, który jest na ścianach nie wykazał, żeby budynki były zagrożone, natomiast jest stosunkowo blisko, natomiast strażacy, których zawsze słucham, stwierdzili, że lepiej byłoby prewencyjnie ewakuować wszystkich, którzy tam przebywają - tłumaczyła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Po godzinie 15:30 wrócili oni do domów. - Po sprawdzeniu instalacji gazowej nie stwierdzono nieszczelności. Inspektor nadzoru budowlanego podjął decyzję, że nie ma niebezpieczeństwa i mieszkańcy mogą wrócić do domów - podał Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

Przyczyną soczewka wodna?

- Ubytek pojawił się pomiędzy obiektem wentylatorni, a tunelem wschodnim - wyjaśnił Mateusz Witczyński, rzecznik AGP Metro, spółki budującej metro. - Przyczyny zaistniałej sytuacji na razie nie są znane. Będą badane - dodał.

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział PAP, że prawdopodobną przyczyną powstania zapadliska była soczewka wodna. Nie powstała ona na terenie budowy metra, a w jej pobliżu.

Milczarczyk zapewnił, że osunięcie się ziemi nie uszkodziło ani tuneli metra, ani żadnej innej infrastruktury podziemnej kolejki, więc nie jest zagrożony termin zakończenia prac, planowany na 30 września.

Kilka dni utrudnień

Kierowcy muszą się jednak liczyć z utrudnieniami na ul. Targowej. - Utrudnienia na pasie w kierunku północnym mogą potrwać kilka dni - powiedział Milczarczyk.

Mieszkańcy w rozmowie z reporterem tvnwarszawa.pl mówią, że spodziewali się problemów w związku z budową metra. Od dłuższego czasu obawiali się o swoje domy. - To stare kamienice - zaznacza Zieliński.

- O 12.26 dostaliśmy informacje, że na skrzyżowaniu ulic Targowej i Kijowskiej usuwa się ziemia przy budowanym tunelu II linii metra. Nasze działania polegają na zabezpieczaniu miejsca, żeby nikt nie podchodził - informował wcześniej Michał Konopka ze straży pożarnej.

Zalali dziurę betonem

Podał, że budowniczowie zalewają wyrwę betonem. Potwierdzał to reporter tvnwarszawa.pl. Precyzował, że na miejscu jest kilka betoniarek.

Przed godziną 16 Mateusz Witczyński poinformował, że operacja już się zakończyła. W zalewaniu dziury betonem nie przeszkodziła gwałtowna ulewa.

- To jest specjalny beton, który tężeje również podczas opadów – poinformował Witczyński. Jak zapewnił, dziura została już zabezpieczona. – Beton wypełnił dziurę do odpowiedniej granicy. Będzie na nim mogła powstać podbudowa drogi – dodał rzecznik.


Utrudnienia dla kierowców i pieszych

Ulica Targowa od Kijowskiej do Ząbkowskiej przez ponad dwie godziny była zablokowana w obu kierunkach. - Kierowcy stoją w korku od al. Zielenieckiej - przestrzegał Węgrzynowicz.

Po godz. 14.30 ruch na jezdni zachodniej (w kierunku Zielenieckiej) został wznowiony. Jezdnia wschodnia pozostaje zamknięta wraz z chodnikiem.

Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego, kursujące ul. Targową autobusy linii 120, 125, 135, 138, 156, 166, 169, 226, 509 i 517 zostały skierowane na trasy objazdowe.

Okolica budowy metra korkowała się:


su/mz//wp/b/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • peszel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2014 23:09 peszel

  Szkoda skrzynki. Widać mają za dużo kasy.

  Maddie~Maddie

  Czemu wepchneli sterownik warty ok 40 tysiecy?

 • herbusas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2014 18:22 ~herbusas

  Tak, „oczko wodne” jest spore ciągnie się od Wisły do Radzymina. To ta sama rzeka , którą Wykonawca i Zamawiający ? nazywali na lewym brzegu „niezidentyfikowanym ciekiem wodnym”. Cudzoziemski Wykonawca nie zna i widać nie umie czytać geologii i geotechniki, którą otrzymał z materiałami przetargowymi. Taki ubytek gruntu nie nastąpił nagle. Wypłukiwanie (ok. 200 m3) piasku trwało kilka miesięcy. Zarwanie nawierzchni jest ostatecznym ujawnieniem wypłukania z pod niej gruntu. Zalanie betonem tego ubytku i infrastruktury podziemnej jest błędnym rozwiązaniem. Należało zastosować starą metodę zamulania nieużywanej kanalizacji, lub wykonywania posadzki w kopalniach, ale do tego trzeba mieć wykształcenie i doświadczenie. Pierwszy przypadek uruchomienia się „sufozji” (wypłukiwania gruntu) na pierwszej linii metra pojawił się pod stadionem Syreny miedzy stacją Politechnika i stacją Pole Mokotowskie. Teraz niestety Wykonawca musi wziąć georadar i sprawdzić zasięg pustek pod jezdnią, torami, obiektami metra, a potem potwierdzić ich istnienie odwiertami nie będzie łatwo i krótko (budowniczych metra czeka pot i łzy).

 • Maddie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2014 13:06 ~Maddie

  Czemu wepchneli sterownik warty ok 40 tysiecy?

 • rami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2014 10:12 ~rami


  Villerson~Villerson

  Dlatego trzeba wybrać prezydenta, króry będzie budował w Warszawie głównie chrześćijaństwo. To nie wymaga dużych nakładów. Ulice będą zamykane tylko podczas procesji. Po co te metro?
  Tik~Tik


  Za to procesje będą codziennie  Jak na razie to narasta terror biegaczy i innych masowych imprez, bynajmniej nie chrześcijańskich.

 • rami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2014 10:10 ~rami

  Jaka soczewka wodna? Wszystko suche jak pieprz.

 • byd5xu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2014 09:59 ~byd5xu

  Jak słucham co za bzdury wygaduje pan milczarczyk to zastanawiam się jaka on pensje z ratusza pobiera za takie głupoty. Czlowieku ogarnij się oczko wodne...Oczko to ty masz ale na tylnej części ciala. Budowa metra to duza inwestycja może czasami cos takiego wystapic jak zapadniecie się pasa jezdni nic to niezwykłego i nie trzeba robic z siebie debila opowiadając o oczkach wodnych tylko naprawić szybko i po sprawie

 • geolog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2014 09:42 ~geolog

  GEODETA MOŻE I WYKONAŁ MONITORING ALE TO NIE ZMIENIA FAKTU ŻE TRZEBA BARDZIEJ SIĘ PRZYŁOŻYĆ TO PRAC GEOLOGICZNYCH..

 • Mieszkanie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2014 08:56 ~Mieszkanie

  dlaczego Pan Rzecznik nie powiedział w wywiadzie telewizyjnym nie powiedział, że prace na V15 są w lesie i pewnie zakończą się we wreześniu, ale 2015? A wspomniał, że stacja C15 pęka i zrobiła się już dziura w ścianach ponad 5 cm? Chyba miał za mało czasu żeby powiedzieć wszystko i budowie :)

 • kosa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2014 08:54 ~kosa

  Ale skąd się wzięła woda? czy soczewka tam była, czy budowa metra przegrodziła istniejący ciek wodny?
  czy ktoś bierze to pod uwagę?

 • Emeryt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2014 08:41 ~Emeryt

  Pracujacy~Pracujacy

  60 osob w mieszkaniach. Pozostale wozilo sie bezsensu samochodami po ulicach Warszawy.


  3 kamienice, w każdej ok 30 mieszkań, w każdym mieszkaniu 3 osoby. Czyli w domu była 1/5 ludzi, którzy tam mieszkają. Jeśli spojrzysz na zdjęcia zobaczysz samych staruszków. Czyli odsetek jest podobny do ogólnokrajowego odsetka ludzi w wieku poprodukcyjnym do ogółu.
  Tak to niestety teraz będzie wyglądać. Coraz więcej emerytów, którzy cały dzień siedzą w domach.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »