Informacje

24.08.2013 14:54 83 motocyklistów

Wyruszył Rajd Katyński. "By dotknąć tego, co zostało"

SERWISY:

Siedem i pół tysiąca km pokona 83 motocyklistów, którzy w sobotę wyruszyli spod Pomnika Katyńskiego w Warszawie. Trzytygodniowy Rajd Katyński zakończy się 15 września w miejscu startu.

Trasa rajdu przebiega, poza Polską, przez Litwę, Białoruś, Rosję, Ukrainę, a także Słowację, Węgry, Austrię i Czechy. Trasa prowadzi nie tylko przez tereny Kresów Rzeczypospolitej, ale i śladami oręża Jana III Sobieskiego, aby uczcić 330. rocznicę polskiego zwycięstwa pod Wiedniem - powiedziała PAP Anna Ostrowska ze Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

Oddać hołd

Z motocyklistami wyruszył także bus z kilkunastoma dziećmi z Wołomina nagrodzonymi w konkursach plastycznym i wiedzy o Katyniu.

- Chcemy oddać hołd pomordowanym na Wschodzie polskim bohaterom odwiedzić miejsca dla nas - Polaków najważniejsze, a wśród nich: Katyń, Miednoje, Kuropaty, Bykownię, a także Hutę Pieniacką na Ukrainie - wioskę, której mieszkańców w lutym 1944 roku wymordowały oddziały UPA i SS Galizien - powiedział PAP komandor Rajdów Katyńskich, ich pomysłodawca i organizator Wiktor Węgrzyn. - Chcemy też przypomnieć, że Polska jest wielkim narodem, który ma piękną historię i tradycję.

Ważne książki

- Gromadzi nas tu wszystkich miłość do Polski. Jedziemy na Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej, by dotknąć tego, co tam po nas pozostało - podkreślił Węgrzyn przed wyruszeniem rajdu.

Ważnym punktem Rajdów Katyńskich jest pomoc Polakom na Wschodzie, w tym polskim dzieciom i ich opiekunom. Wieziemy ze sobą pomoce szkolne, zabawki, słodycze, ale przede wszystkim polską literaturę. - Dzięki tym książkom nasi rodacy mają kontakt z polskim językiem, a to dla nich niezwykle ważne. Każdy najmniejszy nawet polski akcent, naszywkę, znaczek traktują jak relikwię. Powiewające przy naszych motocyklach polskie flagi są dla nich prawdziwie wzruszającym widokiem - powiedział Węgrzyn.

Strzał z pistoletu

Rajd Katyński, jak co roku, rozpoczęła uroczystość przygotowana przez Garnizon Warszawski Wojska Polskiego. Jego uczestnicy złożyli wieniec przed Pomnikiem Katyńskim. Wyjeżdżających pożegnał ks. płk Sławomir Żarski w towarzystwie bliskich osób pomordowanych na Wschodzie, powstańców warszawskich, przedstawicieli MSZ i MON oraz mieszkańców Warszawy. Zanim motocykliści ruszyli w trasę, komandor trasy XIII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego Leszek Rysak złożył meldunek ks. płk. Żarskiemu.

Symboliczny znak do startu dała córka legendarnego rotmistrza Witolda Pileckiego, Zofia Pilecka-Optułowicz, strzelając z pistoletu startowego.

Pamięć o rodakach

Biorący po raz pierwszy w Rajdzie Katyńskim Artur Borucki z Mińska Mazowieckiego powiedział PAP, że jedzie razem z synem pomodlić się za Polaków pomordowanych na Wschodzie i by przekazać synowi, że nie tylko rzeczy materialne się liczą, ale także pamięć o naszych bliskich rodakach. Dodał, że jedzie po raz pierwszy dlatego, bo czekał aż syn dorośnie i będzie mógł wsiąść na motocykl. - Mam nadzieję, że będziemy już stale - jeśli nic nie stanie na przeszkodzie - uczestniczyć w Rajdach Katyńskich w następnych latach - zapewnił.

Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński ma na celu organizowanie rajdów motocyklowych do miejsc mordu i pochówku patriotów polskich. Głównymi celami Stowarzyszenia jest pielęgnowanie tradycji narodowych, a także udzielanie pomocy Polakom na Wschodzie (na terenie byłych republik ZSRR).

PAP/ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mały zawistny i podły

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2013 11:31 ~mały…

  ,,remiza'' to dobre słowo :D :D :D

 • Kowal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2013 09:35 ~Kowal

  Motocyklowy Rajd Katyński ma trwać trzy tygodnie, a metę na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego motocykliści przekroczą 15 września 20013 roku. Dzięki zamontowanemu w motocyklu jednego z uczestników Rajdu lokalizatorowi GPS firmy AutoGuard internauci będą mogli śledzić za pomocą aplikacji AutoControl (http://ac2.autocontrol.pl/index.html ) aktualną trasę i pozycję wyprawy, wpisując poniższe dane dostępowe:

  Login klienta: AutoGuard
  Nazwa: rajd
  Hasło: katyn

 • z_pierwszej_stolicy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2013 15:49 ~z_pierwsze…

  Piękne te skrzydła. Czy były tylko na starcie, czy całą drogę tak pojadą?
  Wczoraj minęła mnie duża grupa motocyklistów w okolicach Gniezna, ale nie mieli skrzydeł. To chyba inni?

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2013 08:52 ~jar


  paweł~paweł

  ale remiza z tym pseudo husarskimi skrzydłami...
  Kosa~Kosa


  zamknij m.rdę szczawiu!
  To że nie posiadasz żadnych uczuć wyższych to tego nie zrozumiesz, bo jak można karaluchowi wytłumaczyć co to jest honor, miłość do ojczyzny, i szacunek dla tych co za nią oddali życie!

  myślisz BURAKU że każdy przeżywa jak ty!jakie masz prawo!wyraził swoją opinie i nikogo nie obraził! polak katol!

 • biker4life

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2013 02:04 ~biker4life

  hejterzy motocykli zaspali? nikt im drogi nie zajechal i drzwi nie otworzyl?

 • aza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2013 21:24 ~aza

  Szerokiej drogi kochani, wracajcie cali i zdrowi !

 • Kosa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2013 20:22 ~Kosa

  paweł~paweł

  ale remiza z tym pseudo husarskimi skrzydłami...


  zamknij m.rdę szczawiu!
  To że nie posiadasz żadnych uczuć wyższych to tego nie zrozumiesz, bo jak można karaluchowi wytłumaczyć co to jest honor, miłość do ojczyzny, i szacunek dla tych co za nią oddali życie!

 • paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2013 16:25 ~paweł

  ale remiza z tym pseudo husarskimi skrzydłami...

 • pan_dzelek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2013 15:59 ~pan_dzelek

  Huta Pieniacka - tragiczne miejsce, Ukraińcy robią wszystko, żeby tam nie trafić.

 • next time

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2013 15:47 ~next time

  Szerokości Wam.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »