Informacje

25.03.2015 17:39 Skutek "gigantyzmu prokuratury"?

Wyroki ws. "Pruszkowa" uchylone. Proces ruszy od nowa

SERWISY:


Wyroki pierwszej instancji w sprawie tzw. gangu pruszkowskiego w większości wracają do ponownego rozpoznania – orzekł w środę Sąd Apelacyjny w Warszawie. Sędzia wytykał prokuraturze "gigantyzm" w formułowaniu aktu oskarżenia w trwającym sześć lat procesie.

W odniesieniu do 89 zarzutów SA zwrócił sprawę Sądowi Okręgowemu do ponownego rozpoznania; w odniesieniu do 44 czynów utrzymał wyroki w mocy. Jednego z oskarżonych uniewinnił, wobec czterech umorzył postępowanie z powodu przedawnienia.

Sprawy "Słowika" i "Bryndziaka"

W sprawie, która toczyła się przed Sądem Okręgowym w Warszawie od kwietnia 2006 do września 2012 r., oskarżono 57 osób, wymieniając 236 zarzutów. W akcie oskarżenia wymieniono 211 świadków, w trakcie procesu prokuratura wniosła o odczyty zeznań ponad 400 kolejnych. Ostatecznie wyrok dotyczył 36 oskarżonych i 175 czynów.

W całości do ponownego rozpoznania SA skierował sprawę Andrzeja Z. vel B. ps. Słowik, uniewinnionego przez SO od zarzutu udziału w jednym z napadów rabunkowych.

Skazanemu na najwyższą karę Marcinowi B. "Bryndziakowi" SA zmienił karę łączną z ośmiu lat na siedem i pół roku więzienia, a część zarzutów skierował do ponownego rozpoznania. Generalnie kary łączne SA uznał za właściwe.

"Gigantyzm prokuratury"

- To przejaw gigantyzmu prokuratury. Wniesienie tak ogromnego aktu oskarżenia nie sprzyja sprawności postępowania – powiedział przewodniczący składu SA sędzia Adam Wrzosek. Wymagało to zapewnienia odpowiednio dużych sal, organizowania konwojów i środków bezpieczeństwa, samo odczytywanie listy obecności zajmowało kilkadziesiąt minut – wyliczał sędzia. Zwrócił uwagę, że do jednego postępowania włączono poważne przestępstwa, jak i posiadanie niespełna 3 g kokainy.

- Gigantyczny akt oskarżenia skończył się pewną porażką wymiaru sprawiedliwości. Jeżeli można mówić o zwycięstwie prokuratury, to tylko pyrrusowym – powiedział sędzia Wrzosek. Zwrócił uwagę, że wkrótce przedawnią się kolejne zarzuty.

Zastępca prokuratora apelacyjnego w Warszawie Waldemar Tyl powiedział, że prokuratura zasadniczo jest zadowolona z wyniku apelacji w sprawie gangu pruszkowskiego.

"Jedno prawomocne uniewinnienie"

Jak powiedział Tyl dziennikarzom, SA podzielił argumentację prokuratora i w ponad 90 proc. uwzględnił zarzuty apelacyjne, sformułowane przez prokuraturę. - Tylko jedna osoba jest prawomocnie uniewinniona – podkreślił prokurator. Nie zgodził się z zarzutem, że tak duża sprawa powodowała, że proces się przeciągał. Podkreślił, że prokuratura wielokrotnie już wysyłała akty oskarżenia dotyczące ponad 30 osób "i inni sędziowie bardzo sprawnie rozpoznawali takie sprawy".

- Nie zapominajmy, że członkowie zarządu grupy pruszkowskiej mieli tu pojedyncze zarzuty. Osią aktu oskarżenia była działalność tzw. podgrupy "Bryndziaka" – tu w większej części skazania i zarzuty są prawomocne – powiedział Tyl.

Sąd pierwszej instancji oparł wyrok m.in. na zeznaniach świadków koronnych, m.in. Jarosława S. - "Masy". SA nie podzielił stanowiska SO, który uznał, że zeznania świadków koronnych muszą być w pełni poparte innymi dowodami, co było powodem części wyroków uniewinniających.

Prokuratura odwołała się od wyroków uniewinniających, żądając powtórzenia procesu. Apelowali też obrońcy oskarżonych, którzy zostali skazani.

TAK O APELACJI MÓWIŁ PROKURATOR:


PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • karoler

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2015 16:51 ~karoler

  Świadków ,tak jak kombatantów będzie ...

 • misiu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2015 14:05 ~misiu

  lutek~lutek

  Dlaczego w składzie sędziowskim jest dwóch sędziów i jedna sędzina?


  Bo sędzina wpałda do MĘŻA z obiadem. A w składzie jest 3 SĘDZIÓW kobieta i dwóch mężczyzn.

 • Jolex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2015 12:49 ~Jolex


  wujek dobra rada~wujek dobra rada

  jak widac po nizej zamieszczonych komentarzach nikt nie zrozumial sensu wyroku sadu apelacyjnego, proponuje do szkol wrocic a nie siedziec godziami w internecie
  roadenroaden

  uważasz że to normalne żeby tyle czasu trwały procesy których sposób przeprowadzania sprzyja matactwom , przedawnieniom i uniewinnieniom ?

  Zgadzam się w 100% Jak można prowadzić proces by tylko uniewinniać. Chyba nie po to są sądy w demokratycznym kraju.

 • roaden

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2015 10:57 roaden

  wujek dobra rada~wujek dobra rada

  jak widac po nizej zamieszczonych komentarzach nikt nie zrozumial sensu wyroku sadu apelacyjnego, proponuje do szkol wrocic a nie siedziec godziami w internecie

  uważasz że to normalne żeby tyle czasu trwały procesy których sposób przeprowadzania sprzyja matactwom , przedawnieniom i uniewinnieniom ?

 • roaden

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2015 10:49 roaden

  Kompetencja wymiaru sprawiedliwości ......wystarczy popatrzeć

 • lutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2015 08:54 ~lutek

  Dlaczego w składzie sędziowskim jest dwóch sędziów i jedna sędzina?

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2015 08:16 ~qwerty

  czytając to co piszą dziennikarze dochodzę do wniosku: Albo dziennikarze sie nie znają, albo pod publiczke sieją ferment, że niby tu Prokuratura wygrała, co wydrała? To, że kolesie zaraz na wolność wyjdą, bo im się areszty pokończą? Śmiechu warte to wszystko...

 • Nieszczególnie zadowolony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2015 04:19 ~Nieszczeg…

  Przecież praktycznie ,,cały pruszków'' już na wolności

 • bojko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2015 22:07 ~bojko

  50 kilku oskarżonych, ponad 260 zarzutów,
  p0nad 200 świadków , ponad 400 świadków których zeznania miały byś ujawnione, kilku świadków koronnych zeznających przez
  wiele dni, możliwość przedłużania sprawy przez oskarżonych, mataczenie i utrudnianie postępowania jako taktyka obrony! pomieszanie zarzutów.
  Gigantomania w wykonaniu prokutatury!
  A kto chce krytykować sąd niech najpierw pomyśli co sam mógłby w tej sytuacji zrobić i to w państwie prawa

 • kielgor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2015 21:44 ~kielgor

  Ależ chory kraj. Po co takie sądy. Wszystko zrobią żeby winni chodzili wolno.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »