Informacje

19.09.2014 18:26 sąd okręgowy oddalił apelację

Wyrok dla "Starucha" prawomocny. "Ograniczenie wolności, prace społeczne"

SERWISY:

Prawomocny jest już wyrok sześciu miesięcy ograniczenia wolności i 30 godzin prac społecznych w miesiącu dla Piotra C., "Starucha" za uderzenie w twarz piłkarza klubu Jakuba Rzeźniczaka.

W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił jako "oczywiście bezzasadną" apelację obrony Piotra C (z domu S. Piotr S. przybrał nazwisko żony). od takiego wyroku sądu rejonowego. SO uznał, że wyrok SR był "zbyt łagodny, zważywszy na uprzednią karalność oskarżonego".

Prokuratura oskarżyła C. o naruszenie nietykalności cielesnej Rzeźniczaka przez uderzenie go otwartą dłonią w twarz w 2011 r. (grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności lub do roku więzienia). Do zdarzenia doszło po porażce Legii z Ruchem Chorzów, gdy niektórzy kibice zwymyślali i opluli piłkarzy Legii. Rzeźniczak ostro im odpowiedział. Kiedy potem piłkarze wyszli na pomeczowy trening, C. miał wdać się w sprzeczkę i uderzyć piłkarza.

Bez zakazu stadionowego

W 2013 r. piłkarz zeznał w sądzie, że nie pamięta, by wcześniej w śledztwie mówił, iż został uderzony. Powiedział sądowi, że C. przeprosił go, a "incydent jest już dla niego zamknięty".

Prokuratura zażądała dla C. kary pół roku więzienia w zawieszeniu, 2 lat zakazu stadionowego i 2 tys. zł nawiązki dla piłkarza. Obrońca mec. Krzysztof Wąsowski wnosił o uniewinnienie C. Nazwał go "kozłem ofiarnym", którego sprawę "rozdmuchały media".

W marcu br. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia skazał C. Nakazał mu też wypłacenie Rzeźniczakowi 500 zł nawiązki. Nie zasądzono zaś zakazu stadionowego.

"Uderzenie było wyraźne"

SR nie miał "cienia wątpliwości", że C. celowo i z błahego powodu uderzył piłkarza, wobec którego wyrażał wcześniej pretensje. - Uderzenie było wyraźne - mówiła sędzia Justyna Dałkowska.

Za wiarygodny dowód sąd uznał dokumentację foto i audio zdarzenia. Sąd nie dał wiary zeznaniom Rzeźniczaka z sądu, gdyż były one "jaskrawo sprzeczne" z tą dokumentacją. - Zeznania pokrzywdzonego z sądu to wyraz jego postawy po pojednaniu z oskarżonym. Stara się on zapobiec ponoszeniu przez niego odpowiedzialności - dodała sędzia.

Podkreśliła, że naruszenie nietykalności jest wprawdzie ścigane z oskarżenia prywatnego, ale prokuratura uznała, że musi ścigać ten "precedensowy akt agresji na meczu". Dodała, że czyn odbił się szerokim echem i "zaburzył poczucie bezpieczeństwa uczestników imprez masowych".

"Nieuprawniona polemika"

Obrońca złożył apelację, domagając się uniewinnienia albo zwrotu sprawy do SR. Mec. Wąsowski uznał, że dowody nie pozwalały na ustalenia, jakich dokonał SR. Mówił dziennikarzom, że monitoring nie pokazuje samego momentu uderzenia. Według adwokata nie bez znaczenia jest też fakt, że doszło do pojednania C. i piłkarza.

SO uznał, że apelacja jest jedynie "nieuprawnioną polemiką z prawidłowymi ustaleniami SR". Według SO sąd I instancji wskazał, dlaczego jednym dowodom dał wiarę, a innym nie. Za "bezsporne" SO uznał, że piłkarz został uderzony przez C., po czym "nastąpiło jego odciągnięcie, aby nie doszło do dalszych zdarzeń".

W 2011 r. "Staruch" poddał się karze 2 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat za rozbój, a także za udział w bójce i pobiciu. Sąd uznał go za winnego pobicia kibica klubu Polonia Warszawa i zabrania mu torby z odzieżą wartą 500 zł.

Trwa inny proces C. oskarżonego o handel amfetaminą. Nie przyznaje się on do zarzutów (za które grozi do 10 lat więzienia), opartych głównie na zeznaniach świadka koronnego. Obrona podkreśla, że zeznań świadka koronnego nikt nie potwierdza. C. przebywał w areszcie od maja 2012 r. W styczniu 2013 r., gdy wpłynął akt oskarżenia, warszawski sąd uchylił areszt za 80 tys. zł kaucji. Sąd zakazał mu zarazem opuszczania kraju.

PAP/wp/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • enter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2014 15:29 ~enter

  stare dobre przysłowie "kocha to poczeka" tym razem się nie sprawdziło

 • enter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2014 15:28 ~enter

  stare dobre przysłowie "kocha to poczeka" tym razem się nie sprawdziło

 • bossman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2014 15:24 ~bossman

  A była powszechnie znna piosteka legii:
  "foska!foska! kaśka st....ska!

 • zablakanakasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2014 08:07 ~zablakanakasia

  A czemu nie przybrał imienia jednego ze szwagrów,toć gwiazda tematu miała ich paru????
  Tylko po którym wypadało by przyjąć

 • dubleherc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2014 22:15 ~dubleherc

  jak ją widzę to cały czas mam fosę i flagowego przed oczymi :-)
  Niech żyje miłosny czworokąt

 • legionista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2014 19:47 ~legionista

  szkoda że tak łagodnie go potraktowali
  przyjął nazwisko żony TWARDZIEL :-)))i tak go nikt nie szanował na żylecie

 • dupa wołowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2014 13:59 ~dupa wołowa

  banda prorosysjkich urzędasó!

 • fulcrum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2014 10:31 ~fulcrum

  ARKA GDYNIA do końca!!!

 • eprawnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2014 08:33 ~eprawnik

  postawa Piotra S. naganna, ale sprawy o pobicie są wszzynane wyłącznie po zgłoszeniu zdarzenia przez pokrzywdzonego i na JEGO WNIOSEK ! nie lubię piłki nożnej ani kiboli - ale bądźmy obiektywni...Jakim prawem sąd wydał taki wyrok skoro pokrzywdzony nie wnioskował o ściganie sprawcy ? to nadużycie moim zdaniem.

 • zakochanakate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2014 22:48 ~zakochanakate

  fosa i flagowy we dwóch umcia umcia

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »