Informacje

11.04.2013 11:43 "to koniec muzeum"

Wyrok dla Muzeum Kolejnictwa.
12 miesięcy na wyprowadzkę

SERWISY:

Muzeum Kolejnictwa musi opuścić zajmowany bezumownie teren przy ulicy Towarowej – taki wyrok zapadł w warszawskim Sądzie Okręgowym. – To koniec muzeum – przyznaje bezradnie dyrektor placówki.

- Sąd zobowiązał muzeum do wydania zajmowanej nieruchomości przy Towarowej w ciągu roku od dnia uprawomocnienia się wyroku – powiedziała Katarzyna Mazurkiewicz, rzeczniczka prasowa Polskich Kolei Państwowych.

Wyrok nie jest jeszcze prawomocny. – Odwołamy się od niego. Będziemy walczyć o ten teren. Nie może być tak, że PKP w swoich działaniach kieruje się tylko pieniędzmi. A co z placówką, która prezentuje historię polskiej kolei – komentuje Ferdynand Ruszczyc, dyrektor muzeum kolejnictwa.

Mimo chęci walki, dyrektor dopuszcza najczarniejszy scenariusz: - Niewykluczone, że trzeba będzie zlikwidować muzeum – mówi z trudem.

Inne lokalizacje? "To pola"

Od czterech lat Muzeum bezprawnie zajmuje tereny przy Pl. Zawiszy. Nie ma podpisanej umowy najmu, w związku z tym nie płaci za zajmowane powierzchnie czynszu. Dług z tego tytułu wynosi już ponad dwa miliony złotych. PKP proponowało podpisanie umowy na tymczasową dzierżawę terenu, jednak do tej pory do tego nie doszło.

PKP proponowało również muzeum inne tereny m.in. przy ul. Grodzieńskiej oraz działkę w Sochaczewie. Nowe miejsce dla muzeum proponowali również lokalni działacze z Bielan – jedną z nieużywanych hal na terenie Huty ArcelorMittal Warszawa. Ostatecznie jednak muzeum na żadną propozycje nie przystało.

- Czy Pan widział te lokalizacje, tam jest pole. Tam nic nie ma. W tych miejscach wszystko trzeba budować od podstaw. My nie mamy na to pieniędzy – mówi bezradnie Ruszczyc.

Dyrektor ma nadzieję, że niezależnie od losu apelacji złożonej przez muzeum, w jego ratowanie włączą się politycy i eksperci.

– Liczę, że takie rozmowy się rozpoczną i jakieś sensowne alternatywy dla muzeum się pojawią. Mamy 6 tysięcy eksponatów, która trzeba gdzieś przenieść i to nie może być zwykła działka porośnięta chaszczami z niewielkimi odcinkami torów. To nie rozwiązuje problemów – wyjaśnia dyrektor.

Konkretów brak

Urząd Marszałkowski wraz z muzeum wielokrotnie organizowali debaty, podczas których szukano ratunku dla placówki. Za każdym razem po medialnym szumie i deklaracjach marszałka Mazowsza Adama Struzika, że muzeum będzie bronił jak niepodległości,  nie było żadnych konkretów.

Ferdynand Ruszczyc lansował również pomysł multimedialnego Centrum Techniki i Cywilizacji, które miałyby tworzyć muzea z całej Polski. Oprócz działu kolejnictwa byłby dział techniki wojskowej, lotnictwa, czy zabawek i robotów.

W rozmowy włączyło się również ministerstwo transportu. W 2011 roku resort zaproponował, by muzeum z PKP podpisało umowę najmu na pięć lat. W tym czasie obie strony wspólnie miały szukać nowej lokalizacji dla zabytkowego taboru.

Ministerstwo snuło również plany, aby w miejscu dawnego budynku dworca Warszawa Główna (w jego budynku znajduje się część muzeum), postawić budynek na wzór Dworca Wileńskiego. Miałby obsługiwać pociągi kursujące na linii radomskiej. Na pozostałej części terenu powstałyby mieszkania i biura. Swoją siedzibę zachowałoby też muzeum. Jak dotąd nie pojawiły się żadne konkrety.

Chętni na Towarową już byli

Nie powinno natomiast być problemu ze znalezieniem chętnych na działkę po muzeum. Już w 2004 roku teren przy Towarowej miał zostać sprzedany Polskiej Sieci Handlowej Polma S.A. za 63 mln złotych.

Spółce do szczęścia brakowało jedynie przeniesienia Muzeum Kolejnictwa w inne miejsce. Ostatecznie do transakcji nie doszło - okazało się, że wartość działki (oszacowana przez rzeczoznawcę) była kilkakrotnie niższa od ceny rynkowej.

bf//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tiaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2014 19:24 ~tiaaa

  mis~mis

  to muzeum ruder i rdzy a nie kolejnictwa – płakał nie będę


  pisales juz, nie powtarzaj sie

 • Planer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2013 14:47 ~Planer

  Przeczytaj koniecznie cały tekst planera pod artykułem :
  http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,muzeum-kolejnictwa-to-pudrowany-trup,30874.html

 • Muzeum na Bielany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2013 10:21 ~Muzeum na Bielany

  Ja chętnie widział bym to muzeum u siebie na Bielanach. Tereny huty należy rewitalizować, a z obecnością muzeum i budową w niedalekiej przyszłości galerii handlowej oraz biur, to miejsce odżyję. Dodatkowymi plusami przeniesienia muzeum właśnie tu jest: już gotowa hala, którą trzeba tylko trochę wyremontować, ogromny teren i bocznica kolejowa, doskonały dojazd (bezpośrednie sąsiedztwo węzła przesiadkowego młociny) wszystkimi środkami transportu (metro, tramwaj, autobusy, itp.) oraz co najważniejszę prawię nie używana linia kolejowa do dworca zarówno gdańskiego jak i zachodniego, która może służyć jako linia rekreacyjna do przewozów gości muzeum zabytkowymi parowozami, a nawet można byłoby ich tam zawozić np. z dworca gdańskiego, a w przyszłości na tej trasie ma być również rewializowana górka na radiowie, która służyć ma jako górka rekreacyjna (stok narciarski, bobsleje, taraz widokowy, itp., co było by dodatkową atrakcją, a i polepszył by się dojazd do ów górki.....

 • lesiosta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2013 15:18 ~lesiosta

  Panie Ruszczyc niech Pan nie sciemnia ile dostanie Pan odprawy !Przeciez to Pan zlikwidował to Muzeum na polecenie P. Struzika poco ta sciema!

 • spmk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2013 14:33 ~spmk

  Zwracamy się do wszystkich Miłośników, Organizacji, Stowarzyszeń i Sympatyków kolejnictwa o utworzenie jednego wspólnego stanowiska wspierającego Muzeum Kolejnictwa w zaistniałej sytuacji. Prosimy o przesyłanie listów poparcia dla Muzeum w formie pisemnej na adres spmk@interia.pl. Tylko wspólne stanowisko nas wszystkich może wpłynąć na zapadające decyzję o przyszłości Muzeum Kolejnictwa. Razem możemy wszystko !!! Pokażmy, że nie ma zgody na likwidację Muzeum. www.spmk.dbv.pl

 • Aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2013 14:06 ~Aga

  Ukochane muzum mojego syna.Był tam już kilkanście razy. Szkoda:-(

 • Ochota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2013 09:00 ~Ochota

  A kogo obchodzą nasze sentymenty i radości naszych dzieci...

 • Wojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2013 08:54 ~Wojtek

  Szkoda. Mój 4-letni synek uwielbia to miejsce - jedno z atrakcyjniejszych miejsc dla przedszkolaków w Warszawie.

 • Marek 51

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2013 02:17 ~Marek 51

  Sam dworzec Warszawa Glowna liczy sobie bardzo duzo lat, to chyba juz jest pod ochrona prawna. Takze pod ta ochrona sa tez pozostale obiekty, ktore sie tam znajduja.Chyba w tym przypadku jako MUZEUM KOLEJNICTWA pociagi i budynki twoza calosc i powinno to wszystko tam zostac, mysle ze nasi WLODARZE pomoga Muzeum zeby tam zostalo i rusza tez kasa w ramach pomocy.DZIEKUJE.

 • ŁWaWa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2013 22:26 ~ŁWaWa

  Muzeum powinno pozostać tam gdzie jest- w końcu Dworzec Główny to jeden z ważniejszych punktów przedwojennej historii Warszawy...
  Ale oczywiście zwycięża żywy pieniądz, bo działka warta kilkaset milionów złotych ( o ile nie więcej)...
  Sprzedawanie wszystkiego pod biurowce niekoniecznie jest dobrym pomysłem.. ceńmy, szanujmy i rozwijajmy wartość historyczno- sentymentalną...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »