Informacje

20.05.2016 06:20 po kilku latach zastanawiania

Wyremontują zrujnowaną toaletę w Ogrodzie Saskim

SERWISY:


Ogród Saski doczeka się wreszcie porządnej toalety. Władze miasta zdecydowały o remoncie zamkniętego kilka lat temu publicznego szaletu.

O toaletę w Ogrodzie Saskim upominamy się na tvnwarszawa.pl co najmniej od dwóch lat. Zarząd Oczyszczania Miasta ustawił co prawda plastikowe ubikacje, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że nie przystają do tego zabytkowego, eleganckiego miejsca. Położony na granicy ogrodu i placu Piłsudskiego Grób Nieznanego Żołnierza przyciąga codziennie setki turystów z Polski i zagranicy. Jeśli zapuszczą się 100 metrów dalej w jedną z kilku alejek, są narażeni na zatykanie nosów. Najgorzej jest w pobliżu zrujnowanego szaletu w narożniku Marszałkowskiej i Królewskiej.

Decyzja zapadła, termin nieznany

Jak zapewnił nas wiceprezydent Michał Olszewski, miasto postanowiło rozwiązać wstydliwy problem.

– Powstaje projekt remontu tego budynku. Gdy będzie gotowy kosztorys, na radzie miasta stanie wniosek o przesunięciu środków na ten cel – mówi Olszewski.

Szacuje się, że przywrócenie do życia starego szaletu pochłonie co najmniej 300 tysięcy złotych.

Konkretnych terminów na razie nie ma, ale wiceprezydent chciałby, aby pierwsze prace ruszyły jeszcze w tym roku, tak, by w przyszłym, toaleta mogła zacząć działać.

- Spodziewamy się, że do uruchomienia toalety będzie konieczny remont sieci wodno-kanalizacyjnej i energetycznej, ale to też zadanie projektantów ustalić w jakim stanie jest ta sieć i jakiego zakresu prac wymaga. Niemniej, te remonty mogą mieć wpływ na termin realizacji – zastrzega Iwona Fryczyńska, rzeczniczka ZOM.

Przybędzie publicznych toalet

Wcześniej konieczne będzie jeszcze wydanie zarządzenia, na mocy którego budynek trafi w zarząd ZOM, który jest gospodarzem ogrodu. Dziś zarządcą zamkniętego szaletu jest inna miejska jednostka – śródmiejski Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami, który wcześniej przejął ją od MPO.

Pod koniec ubiegłego roku miasto zdecydowało, jak będą wyglądać toalety automatyczne, które na początek staną w 19 lokalizacjach, a docelowo w ok. 50. Program nie objął jednak parków z konserwatorską ochroną, m.in. Ogrodu Saskiego. Postanowiono, że dla zabytkowych przestrzeni będą powstawać indywidualne projekty.


Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2016 17:38 ~Konrad

  szkoda pieniędzy na cóóóś takiego !!nasza kultura nie dorosła do takich cymesów,nasi kulturalni chłopcy zaraz pozbawią nas tego przybytku!!!

 • MarioWWA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2016 13:55 ~MarioWWA

  Mam nadzieje ze nie bedzie to kosztowalo 5 milionow... I ze w kolo bedzie 20 kamer bo nie mam zamiaru z podatkow dawac na wieczne remonty

 • ref

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2016 12:18 ~ref

  Zarządzanie miasta przez Bufetowa to absolutny skandal. Wydawane sa setki milionów a nie ma toalet za grosze w pieniądzach jakimi dysponuje miasto. Wszedzie smród od odchodów ludzkich bo nie ma się gdzie załatwić. Turyści jak to widza to chyba nie twierdzą że to jewropa.... Ale cóz, nagrody rozdane. Tak dalej HGW!!!!

 • Ork

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2016 11:09 ~Ork

  Jak to jest, że swego czasu publiczne szalety posprzedawano jako punkty usługowe, a teraz wydadzą kupę forsy na coś, co w polskich realiach co chwilę będzie się psuło (już widzę trwałość tych "elektronicznych" kibelków).

 • freeman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2016 10:38 ~freeman

  A ja upominam się o toalety w całej Stolicy. Kiedyś było ich może nie sporo ale wiadomo gdzie i że są. Dziś praktycznie wszystkie są przebudowane na bary i inne prywatne interesiki, a załatwić potrzeby nie ma gdzie. Nie ma żadnego systemu, nie ma stałych miejsc, a toitoiki to odrażająca ostateczność.

 • Albor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2016 09:06 ~Albor

  Kebaba tam otworzą.

 • gaja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2016 09:03 ~gaja

  no trzeba trzeba, te plasticzane coś zupełnie nie przystoi

 • Jsta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2016 08:50 ~Jsta

  Pałac sanki chcą odbudowac za miliony a nie stać urzędami na modernizację toalety. Wstyd i Chanba. Wszyscy powinni z parku chodzić do toalety do rzędu Miśta przy placu bankowym. Najchętniej do tej co korzystają urzędnicy odpowiedzialni za ten remont. Wstyd. 21 wiek

 • tom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2016 08:39 ~tom

  Ja się zastanawiam dlaczego te remonty tyle trwają? Jak ktoś zatrudni firmę do remontu domu to trwa to góra 2 miesiące. Dla mieszkania jest jeszcze krócej ze 3 tygodnie..

 • Zapytuję

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2016 07:37 ~Zapytuję

  Jeszcze pamiętam czasy świetności tego szaletu. Przyjemnie było tam wstąpić na chwilę, było czysto i schludnie, a budyneczek nie odstawał stylem od Ogrodu Saskiego. No i komu to, do diabła, przeszkadzało ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »