Informacje

14.10.2013 17:48 po 13 października

"Wynik referendum to dezaprobata dla przenoszenia wojny partyjnej"

SERWISY:

- Wynik referendum warszawskiego rozumiem jako dezaprobatę dla wszelkich form przenoszenia konfliktów partyjnych i wojny partyjnej na poziom samorządowy - ocenił rezultaty wczorajszego głosowania w stolicy Bronisław Komorowski. Według prezydenta, duża część warszawiaków i mieszkańców całej Polski nie życzy sobie "konfliktów dzielących społeczeństwo".

- Partie tak mają, że muszą ciągle toczyć batalie, wojnę i uwielbiają wyznaczanie sobie kolejnych ringów, na których mogą się wzajemnie okładać kułakami - powiedział Bronisław Komorowski w czasie konferencji prasowej w Inowrocławiu, gdzie wizytował bazę 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

Według prezydenta, Polacy nie chcą więcej "konfliktów dzielących społeczeństwo".

Na potwierdzenie swoich słów prezydent przywołał badania CBOS, w których 75 proc. społeczeństwa źle oceniło takie konflikty. - Partie tak mają, bo ze swojej natury są partyjne, a więc są cząstką tylko całości. Ale muszą być podejmowane działania, które potrafiłyby to zrównoważyć - powiedział.

Sam wynik warszawskiego referendum prezydent rozumie właśnie jako "dezaprobatę dla wszelkich form przenoszenia konfliktów partyjnych i wojny partyjnej na poziom samorządowy".

Obywatele i samorząd

Według Komorowskiego, spoiwem w konfliktach powinni być obywatele i samorząd.

- Bolesne doświadczenie nie tylko z Warszawy, ale także i z Łodzi, i innych miast, gdzie były podobne problemy powinno skłonić polityków partyjnych do przemyślenia raz jeszcze, czy nie warto zrezygnować z tej naturalnej tendencji każdej partii do wyznaczania sobie obszarów kolejnych konfliktów na rzecz budowania wspólnoty, na rzecz wzmacniania samorządów - ocenił prezydent.

Przypomniał, że sam złożył do laski marszałkowskiej projekt ustawy ułatwiającej przeprowadzanie referendów tematycznych poprzez likwidację progu frekwencyjnego. Z drugiej jednak strony do Sejmu trafił prezydencki projekt podwyższający próg frekwencyjny przy przeprowadzaniu referendów odwołujących władze samorządowe. Według propozycji, w referendum musi wziąć udział tyle samo wyborców, co w czasie wyborów. Dziś wystarczą 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborach.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

pk//tka

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • krzysiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2013 13:13 ~krzysiek

  A ci, którzy poszli na referendum, to zrobili z miłości do wodza lub też np. Kamińskiego (kojarzy mi się z pewnym panem sprzed i czasu II w. św., niejakim Goebelsem),czy nienawiści do PO?
  Takie pytania to głupota. Podobnie jak mówienie że już nigdy nie pójdę na wybory. Idź i wybierz twoim zdaniem najlepszego.

 • mam dość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2013 10:07 ~mam dość

  Przemówił prezydent wszystkich PO-laków.

 • antypopis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2013 09:50 ~antypopis

  Moja noga do końca życia nie stanie w żadnym lokalu wyborczym.

 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2013 09:30 ~Andrzej

  Jestem pokojowo nastawionym mieszkańcem tego kraju. Dzięki tej wypowiedzi rządzących właśnie sie dowiedziałem, że wybory to jedynie partyjne wojenki.
  Dla dobra kraju już nigdy nie będę brał udziału w w jakichkolwiek wyborach. Nie chcę przyczyniać się do podziału społeczeństwa.

 • dani

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2013 09:20 ~dani

  Wybory, to dopiero wojna partyjna! Już nigdy nie będę brał udziału w konfliktach dzielących społeczeństwo!

 • Tomko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2013 09:06 ~Tomko

  Dreptak Warszawski~Dreptak Warszawski

  Nie wziąłem udziału w referendum. To był mój głos. Przeciwko awanturze politycznej pisu. Głosuje zawsze i tym razem też oddałem głos. Dla Warszawy, nie dla polityków.

  Ty nie oddałeś głosu... Ty , tak jak ci kazali, siedziałeś cicho....

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2013 09:02 ~waw

  A ja protestuje przeciwko przenoszeniu wojny partyjnej na poziom krajowy! Jakiekolwiek wybory to jedynie igrzyska dla gawiedzi.

 • kali

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2013 08:37 ~kali

  No i znowu to jątrzenie i podjudzadznie (w języku polskim to słowo chyba jest nieprzypadkowe). Jaka polityczna walka? Ja głosowałem przeciwko HGW, bo zwyczajnie nie chcę już rządów PO nigdzie! I przstańcie mi wmawiać, że jestem otumaniony przez PiS, bo oni tez mi kompletnie nie odpowiadają. Byłem pierwszy raz na wyborach od 89 roku, kiedy to byłem wtedy bardzo młodym człowiekiem. Widzę, że nic się tu nie zmieni za mojego życia. Znowu przestaje głować na 25 lat. I to jest mój wybór. Ahoj z wami, złodziejami, tzw. politykami.

 • Mimo32

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2013 21:40 ~Mimo32

  Apel Pana Prezydenta o niepójście na referendum oczywiście nie miał nic wspólnego z walką polityczną oraz faktem że Pani Gronkiewicz Waltz jest jego koleżanką partyjną.

 • zerozone

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2013 21:38 zerozone

  Popieram.

  DO innych piszących: Prezydent jest wybrany przez większość a nie wszystkich lub jakąś tam partię. Może mieć swoje zdanie i jak widać po frekwencji jak większość mieszkańców Warszawy :-).

  Dreptak Warszawski~Dreptak Warszawski

  Nie wziąłem udziału w referendum. To był mój głos. Przeciwko awanturze politycznej pisu. Głosuje zawsze i tym razem też oddałem głos. Dla Warszawy, nie dla polityków.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »