Informacje

21.01.2019 08:26 akcja cbśp

"Wyłudzili 13,5 miliona złotych dofinansowania". 12 osób zatrzymanych

SERWISY:


Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało kolejne 12 osób w prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie śledztwie dotyczącym wyłudzeń dofinansowania z ARiMR. Wcześniej postawiono zarzuty 10 osobom.

Rzecznik prasowy warszawskiej prokuratury regionalnej Agnieszka Zabłocka-Konopka potwierdziła, że do zatrzymań działających na szkodę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa osób doszło we wtorek.

"Udział w grupie przestępczej"

Wśród zatrzymanych jest były kierownik w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który w latach 2003-2008 kontrolował podmioty uzyskujące dofinansowanie z Agencji, oraz prezesi i członkowie zarządów siedmiu grup producenckich.

Prokuratura postawiła im zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia przestępstw przy uzyskiwaniu przez różne podmioty dotacji ze środków unijnych, którymi dysponuje Agencja. Według śledczych grupa miała działać od połowy marca 2012 roku do końca listopada 2015 roku.

Zatrzymani przez CBŚP mieli wprowadzać w błąd pracowników warszawskiego oddziału ARiMR, żeby uzyskać dotacje unijne dla grup producentów owoców i warzyw. - W ten sposób wyłudzili ponad 13,5 mln zł dofinansowania – powiedziała Zabłocka-Konopka.

Zatrzymani działali dla osiągnięcia korzyści majątkowej i uczynili sobie z przestępstw stałe źródło dochodu – zarzuciła im prokuratura. Według śledczych, wnosząc o przyznanie pomocy finansowej na pokrycie części kosztów inwestycji, miedzy innymi budowy przechowalni i chłodni owoców, przekazywali oni poświadczające nieprawdę nierzetelne dokumenty.

Dozór policji

- Za takie przestępstwa grozi kara do 10 lat więzienia, grzywny, a także przepadek przedmiotów i korzyści pochodzących z przestępstw lub ich równowartości – przypomniała rzecznik.

- Prokurator po postawieniu zarzutów zastosował wobec nich od kilkudziesięciu do 400 tys. zł poręczenia majątkowego, zakaz kontaktowania się ze sobą i dozór policji – powiedziała Zabłocka-Konopka.

Śledztwo prokuratury prowadzone jest po zawiadomieniu Agencji z 2017 r., dotyczącym możliwych nieprawidłowości w 30 grupach producenckich. W czerwcu 2018 r. CBŚP zatrzymało w tej sprawie 10 osób z podwarszawskiego Błonia, którym warszawska prokuratura rejonowa postawiła zarzut oszustwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Byli wśród nich członkowie zarządów grup producenckich owoców i warzyw, wspólnicy, prokurent, a także rzeczoznawca nieruchomości, który sporządzał fałszywe wyceny.

Inwestycje, które zakwestionowała ARiMR, zostały ponownie wycenione przez rzeczoznawców i kosztorysantów. Wyceny wykazały, że koszty były wielokrotnie niższe od kwot dofinansowania zadeklarowanych przez grupy producenckie w dokumentacji inwestycji.

Zabłocka-Konopka zaznaczyła, że sprawa nadal ma charakter rozwojowy. Zadeklarowała, że Prokuratura Regionalna w Warszawie "gromadzi liczne dowody, które pozwolą na wyjaśnienie wszelkich okoliczności dotyczących pozostałych osób i podmiotów gospodarczych mających związek z badanymi przestępstwami".

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • MSI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2019 07:12 ~MSI

  Strasznie źle sie zyje rolnikom w tym kraju. 13 baniek, toz to jak życ? jak zyc?

 • taki tam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2019 11:31 ~taki tam

  Ryszard~Ryszard

  jak brałem kredyt w Banku 20 tys. zł to zastawiłem dom,działki, mieszkanie i dwóch żyrantów , a tu wyłudzili 13,5 miliona w jakim ja kraju żyję skoro złodziei na początku się wspiera


  Rysiu pierniczysz jak potłuczony !!!
  A zony i dzieci w jasyr nie oddałeś ???

 • dzień babci

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2019 11:30 ~dzień babci

  Jak się ma agent Tomek??? Zwrócił już przepuszczone na własne zachcianki pieniądze z dotacji? Już siedzi czy koledzy partyjni go kryją???

 • rsz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2019 11:03 ~rsz

  ARIMR czy to jest PSL?

 • Ryszard

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2019 10:03 ~Ryszard

  jak brałem kredyt w Banku 20 tys. zł to zastawiłem dom,działki, mieszkanie i dwóch żyrantów , a tu wyłudzili 13,5 miliona w jakim ja kraju żyję skoro złodziei na początku się wspiera

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2019 09:59 ~kubat

  rebacz~rebacz

  No i prosze tak przybywa milionerow w naszym kraju raju,ciekawe to jest bardzo jak to sie robi,bo caly kraj zazdroscil gornikom jakos nikt nie zostal milionerem i to z uczciwej pracy.


  Jak to onegdaj powiedział jeden z naszych współczesnych doktrynerów: "pierwszy milion trzeba ukraść a potem już idzie dobrze".

 • rebacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2019 09:44 ~rebacz

  No i prosze tak przybywa milionerow w naszym kraju raju,ciekawe to jest bardzo jak to sie robi,bo caly kraj zazdroscil gornikom jakos nikt nie zostal milionerem i to z uczciwej pracy.

 • Bernie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2019 08:57 ~Bernie

  Źródłem problemu jest dofinansowanie w ogóle jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Dobrze, że produkcja butów, rur PCV i szklanek nie jest dofinansowywana, bo też byłyby przekręty.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »