Informacje

16.05.2017 08:15 Przegląd prasy

Wyłudzali milionowe pożyczki
pod zastaw nie swoich działek

SERWISY:


Zdobywali dane o atrakcyjnej działce i jej właścicielu. Brali milionowe pożyczki pod zastaw cudzej ziemi. Szajka wyłudzała nie tylko pieniądze, ale też dokumenty - informuje "Rzeczpospolita".

Łupem zorganizowanej grupy przestępczej, dopuszczającej się oszustwa padły działki z możliwością zabudowy, położone głównie w stolicy. Sprawcy, podszywając się pod właścicieli nieruchomości i wykorzystując ich dane, zdobywali oryginalne dokumenty, po czym zaciągali pożyczki pod zastaw ziemi.

W procederze poszkodowany jest zarówno legalny właściciel działki, jak i osoba lub firma, która udzieliła pożyczki - pisze "Rzeczpospolita".

Słup udawał właściciela

Schemat działania sprawców zawsze był podobny. Szajka dzięki licznym, dotąd nieustalonym, kontaktom zdobywała dane o atrakcyjnej działce i jej właścicielu. Na jego nazwisko tzw. słupowi (podstawionej osobie) wyrabiano fałszywy dowód osobisty. Z takim dokumentem tożsamości szedł do sądów i urzędów, gdzie udając właściciela, pobierał wszystkie oryginalne dokumenty dotyczące nieruchomości - m.in. wypisy z ksiąg wieczystych czy mapy geodezyjne.

Jednocześnie grupa poszukiwała inwestora, który zgodzi się udzielić pożyczki zabezpieczonej nieruchomością. Kiedy to się udało, podpisywano umowę u notariusza - informuje "Rzeczpospolita".

Przestępcy odbierali pieniądze w gotówce lub trafiały one na ich konto, po czym znikali. Ustalonych rat nie spłacali, więc działki przechodziły na własność osób prywatnych lub instytucji finansowych, które udzielały pożyczek.

O kierowanie szajką - jak informuje "Rzeczpospolita" - jest podejrzany Sebastian R. - niekarany, ale powiązany ze zorganizowaną przestępczością. Pierwsi członkowie grupy wpadli jesienią 2016 r., kolejni w tym roku. To nie koniec - zaznacza gazeta.

Zobacz także nagrania z policyjnych zatrzymań:

PAP/skw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Adelajda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2018 15:32 ~Adelajda

  To są naprawdę skandaliczne doniesienia! Cieszy mnie jednak, że takie kwiatki co jakiś czas wychodzą, a rynek oczyszcza się i pozostają na nim firmy, które odpowiedzialnie i uczciwie traktują swoich klientów - ja brałam pożyczkę pod zastaw do ukończenia etapu inwestycji przed zapożyczeniem się w banku w Financial home - nic złego mnie nie spotkało!

 • cekam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2017 22:39 ~cekam

  A za jazdebez prawka 5 lat .
  BRAWO

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2017 13:15 ~Tomek

  FRAG~FRAG

  Notariusze, komornicy, prokuratorzy i sędziowie to w tym kraju święte krowy. Ale to się niedługo skończy - Brawo Panie Ziobro :)


  trzeba wreszcie tej bandzie przykręcić mocno śrubę, bo to są patologie, od których cierpią zwykli ludzie, którzy nic nie zawinili. Adwokat korumpuje sędziego = korzystny wyrok. Adwokat korumpuje prokuratora = brak aktu oskarżenia i umorzenie postępowania. Adwokat daje łapówkę komornikowi = dziwne egzekucje majątku, który do dłużnika nie należy. CHORE, CHORE, CHORE, niech Ziobro z tym wreszcie zrobi porządek

 • dziadek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2017 12:44 ~dziadek

  Jeden artykul narkotyki mafia ten przekrety tez mafia,czy zyje jeszcze ktos uczciwy normalny zjadacz chlebka,same przekrety bandziorstwo,dziwic sie ze wszyscy uciekaja z kraju by normalnie zyc.

 • zkm1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2017 12:03 ~zkm1

  a od kiedy to notariusze maja obowiązek sprawdzać czy strony mówią prawdę.
  Jeśli dowód się zgadza z dokumentami i wszystko jest oryginalne, to notariusz zgodnie z przepisami nic nie bada. Potwierdza wolę stron na podstawie przedstawionych dokumentów. Gdzie tu macie winę notariusza, czy sądu?

 • mayor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2017 11:58 mayor

  moim zdaniem, skoro właściciel nie podpisywał dokumentów na pożyczkę to wszystkie dokumenty podpisane przez oszusta są nieważne a to skutkuje tym że pożyczkodawca ma problem a nie prawowity właściciel którego chciano okraść.

 • aniol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2017 11:51 ~aniol

  OJ rozbestwilo sie towarzystwo,kamieniolomy i pracusia pierdel to nie Hotel niestety.

 • pioti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2017 11:42 ~pioti

  FRAG~FRAG

  Notariusze, komornicy, prokuratorzy i sędziowie to w tym kraju święte krowy. Ale to się niedługo skończy - Brawo Panie Ziobro :)

  zostawic w skarpetkach przepadki mienia nawet cioci,babci,czy innego ciecia z rodziny.

 • sru

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2017 11:25 ~sru

  max~max

  "Sprawcy, podszywając się pod właścicieli nieruchomości i wykorzystując ich dane, zdobywali oryginalne dokumenty"
  "wyrabiano fałszywy dowód osobisty. Z takim dokumentem tożsamości szedł do sądów i urzędów, gdzie udając właściciela, pobierał wszystkie oryginalne dokumenty dotyczące nieruchomości - m.in. wypisy z ksiąg wieczystych czy mapy geodezyjne".

  Notariusz akurat miał do wglądu oryginalne dokumenty. Prędzej winni są urzędnicy i sąd, którzy nie zweryfikowali autentyczności dowodu osobistego.


  ty gupi ty .... sądy nigdy nie sa winne bo sa "niezawisłe"

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2017 11:06 SEBBAX

  Właściciele nic nie stracą - sąd przywróci im prawo własności nieruchomości - poza tym przed przysądzeniem prawa własności - właściciel powinien być przez sąd powiadomiony i wezwany... a tego sądy nie zrobiły zapewne...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »