Informacje

15.12.2011 19:56 Nowe przepisy wejdą 1.1. 2013 r.

Wykup mieszkań komunalnych: będzie trudniej i drożej

 

Koniec sprzedawania lokali komunalnych za 10 procent ich wartości. Rada Warszawy przyjęłą w czwartek uchwałę, zgodnie z którą maksymalna bonifikata na wykup mieszkania wyniesie 70 procent i będzie możliwa dopiero po 40 latach.

- Sprzedając mieszkania pozbywaliśmy się narzędzia, które służy do zabezpieczenia potrzeb lokalowych dla najbiedniejszych – tłumaczyła Beata Wrońska-Freudenheim, dyrektor biura polityki lokalowej.

Dotąd po pięciu latach zamieszkiwania lokalu komunalnego można było je wykupić za 20 procent wartości, a po 10 latach za 10 procent.

Zgodnie z uchwałą przyjętą w czwartek przez stołecznych radnych od 2013 roku wykup mieszkania będzie możliwy dopiero po 10 latach z 50 procentową bonifikatą. Powyżej 20 lat upust będzie rósł co roku o 1 procent, ale maksymalnie do 70 procent, które będzie można uzyskać dopiero po 40 latach zamieszkiwania.

70 procent taniej po 40 latach

Jak można przeczytać w uzasadnieniu uchwały: w latach 2008 – 2010 sprzedano 6129 lokali, z czego uzyskano (wraz z I opłatą za użytkowanie wieczyste) ok. 200 mln zł. Dla porównania w tym samym okresie na budownictwo komunalne wydano środki w wysokości ok. 238 mln zł, a oddano do użytkowania 1032 lokale. Z powyższego wynika, że środki uzyskane ze sprzedaży 7 lokali umożliwiają wybudowanie tylko 1 lokalu (na gruncie Miasta).

Ponadto od 1 stycznia tego roku ze sprzedaży wyłączone będą lokale, które w stu procentach należą do miasta.

Beż możliwości wykupu mieszkań będą najbiedniejsze osoby. Są to lokatorzy, którzy korzystali z obniżki czynszu lub mieli umożony dług czynszowy czy pięć lat przed kupnem otrzymywali dodatek mieszkaniowy.

Uchwała, za którą opowiedzieli się radni Platformy Obywatelskiej oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej wejdzie w życie od 1 stycznia 2013 roku. Stanie się tak dlatego, że obecnie wiele umów o wykup mieszkania jest już na zaawansowanym poziomie i mają być podpisane w 2012 roku.

ec/bf/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2012 21:52 ~ewa

  mieszkam w komunałce już od urodzenia czyli już 50 lat z moimi dorosłymi dziecmi i nie stac nas było na kredyt lub na wykup mieszkania,w moim budynku wykupują mieszkania ludzie ze wsi którzy posprzedawali swoje hektary, ja pola nie posiadam.Los zrządził że dziś mam na wykup mieszkania i moje dzieci będą miały gdzie mieszkac.Takie były kiedyś czasy dziś są inne trzeba się z tym pogodzic a nie psy wieszac i zazdrościc.jest mi bardzo szkoda ludzi którzy mieszkali latami a teraz nie stac ich na wykup ,mieszkania należą sie im a nie tym wsiochą.życzę wszystkim najęmca żeby wykupili mieszkania w których mieszkają latami należy się im.

 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2011 10:06 ~Konrad

  Moja matka mieszka w mieszkaniu od 30 lat , za własne pieniądze wyremontowała je , wymieniła okna / administracja twierdziła że nie ma na to funduszy/ instalacje wodociągową. Kiedy chciała wykupic mieszkanie przyszedł biegły i dokonał wyceny mieszkania biorąc pod uwage to co wykonała za własne fundusze matka / i wartośc mieszkania urosła do niezłej sumy . Kiedy już pozbierała potrzebna kwote na wykup okazało sie że sprzedaz jest wstrzymnana bo rzekomo odnalazł sie spadkobierca dzierżawcy terenu na którym, na kawałku /40 m2/ stoi dom. Sprzedaz wstrzyman i jestem ciekaw czy ruszy dopiero po 1 stycznia 2013 r i nie będzie już wtedy przeszkadzał spadkobierca? Po śmierci mojej matki / oby żyła jak najdłużej / gmina dostanie jej mieszkanie o podwyższonej /za jej pieniądze bo kto by chcial mieszkać w ruinie?/ wartości. Kto zwróci te pieniądze? bonifikata dotyczyła równiez wniesionego przez mieszkańca własnego wkładu w jego remont, a nie darmowego przekazania mieszkania w drodze łaski.Pytanie na śniadanie -ilu pracowników, ich rodzin urzędu miasta, gminy zdążyło /bez żadnych komplikacji, przez przypadek / wykupić mieszkania ?

 • Kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 16:32 ~Kuba

  Sprawa jest skomplikowana na pewno.
  Oczywiście są słupy ale nie oszukujmy sie kto korzystał na takich rozwiązaniach, ile razy się słyszy o urzędnikach gdzie każdy członek rodziny ma po jednym mieszkaniu komunalnym.
  Kolejna rzecz, ja w komunałce płace tysiąc złotych miesięcznie co jest nie małą kwotą. Na szczęście powinienem się załapać i wykupię mieszkanie na starych zasadach.

  Płacicie kredyt, moi drodzy miejcie pretensje do systemu finansowego windującego ceny nieruchomosci. zobaczcie teraz jak spadają ceny nawet w Wawie, przypadek? nie nadmuchane ceny nieruchomosci są wziete z kosmosu. Nie odzwierciedlają własciwej wartosci. Zauwazcie ile z naszego krajobrazu poznikało małych sklepików, kwiaciarń, punktów gastronomicznych, drobnych punktów napraw etc. Ile jest pustych lokali usługowych gdzie za miesiąc płaci sie ponad 5 tysiecy i co roku rosna te ceny. Idziecie ulicą i tylko bank koło banku. Teraz jak ten system siada ceny nieruchomości może chociaż trochę spadną.

 • WE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 10:52 ~WE

  @ech 100% racji. Z takiego samego założenia wychodzi się w Wlk. Brytanii.Jak ktoś wykupi mieszkanie z bonifikatą 50% to przecież płaci podatki i opłatę za użytkowanie wieczyste. Miasto na tym korzysta. Cześć komentarzy to wywody LLU a oni muszą spłacać kredyty a mogli zostać na wiosce. Nie ma co się dziwić im bliżej do Azji niż do zachodniej europy. Adaś i Nick powinni wypowiadać się Łukowie czy Grójcu. Warszawiacy dostawali przydziały na mieszkania w wielkiej płycie jak jeszcze nikt o kredycie hipotecznym nie słyszał! Wasi ojce wtedy uprawiali pole a Warszawę to widzieli w dzienniku telewizyjnym.

 • Maciej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 10:07 ~Maciej

  Taka uchwała spowoduje gwałtowny wykup mieszkań komunalnych przez osoby, które tego do tej pory tak szybko nie planowały. Budżet miasta zostanie zasilony bardzo dużą kwotą pieniężną, co pozwoli przetrwać miastu czasy kryzysu. Tylko patrzeć jak do starszych, bezdzietnych najemców takich lokali zapukają inwestorzy z propozycją umowy na wzór dożywocia. Dadzą pieniądze na wykup, będą dopłacali co miesiąc do emeryturki a potem staną się właścicielami nieruchomości. Nie wiem tylko jeszcze jak rozwiążą kwestię zakazu sprzedaży nieruchomości przez okres 5 lat od wykupy (z wyjątkiem celu pozyskania środków na zakup większego mieszkania która to operacja jest dopuszczona), no ale może ten zakaz sprzedaży nie koliduje z tym co wymyśliłem. Przewiduję złoty rok dla inwestorów w nieruchomości. Szkoda, że nie mam parę milionów odłożonych gdzieś na koncie.

 • wstyd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 09:59 ~wstyd

  @misiak - popieram w 100%. cwaniaczki dodatki biorą a na czarno odwalają równo - tylko potem biedna mina że na nic nie ma ( a wakacje za granicą co roku )

  Zakaz wykupu powinien być od dawna - to są mieszkania socjalne a nie prywatne domy, potem dochodzi do tego, że mamy katastrofę - ileś rodzin traci dach nad głową ale mieszkań nie ma bo jakieś mendy za pozwoleniem wykupiły za grosze i mają w nosie realne przeznaczenie takich lokali.

 • emi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 09:53 ~emi

  do "Misiek"
  Wiesz brałam dodatek mieszkaniowy,bo "powinęła mi się w życiu noga".A to dlatego,że urodziłam dziecko niepełnosprawne (dzięki lekarzom,bo go uszkodzili przy porodzie).Nie dostałam żadnego odszkodowania,musiałam zrezygnować z pracy,kariery ,z siebie.Poświęciłam się żeby ratować dziecko.I poniekąd mi się to udało,bo dzięki mojej zaciętości,żmudnych godzinach rehabilitacji,i ciężkich pieniądzach na to wydanych moje dziecko chodzi.A za to powinni płacić Ci,którzy to zrobili mojemu dziecku.Tak korzystałam z dodatku,bo miałam wybór albo zapłacić mieszkanie albo dać jeść mojemu dziecku-co byś wybrał???Także nie osądzaj ludzi zbyt pochopnie.Skąd mam pieniądze na wykup?-jeszcze ich nie mam.Ale moje dziecko ma się coraz lepiej i mam nadzieję,że będę mogła w końcu iść do pracy i wziąść kredyt ,na to...Uwierz mi nie chciałbyś się ze mną zamienić...Pozdrawiam.

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 09:30 ~ech

  Poziom głupoty w poniższych komentarzach jest wręcz porażający - radzę najpierw poczytać co to jest w ogóle gospodarka komunalna, do czego służy i dlaczego stawki czynszu nie wynoszą w niej tyle ile komercyjnie, a dopiero później wypisywać takie brednie jak "my płacimy ciężkie kredyty, a inni wykupują mieszkania za bezcen po znajomości". Widać od razu, że słoikom którym się takie mieszkania "nie należą" nie mogą pojąć jak funkcjonuje miasto i np. z czyich pieniędzy te ponad 40 letnie budynki były budowane. W dodatku nie spotkałem się z przypadkiem, aby wynajmujący lokal mieszkalny na wolnym rynku wszelkie remonty - włącznie z wymianą okien, armatury, posadzek - ponosił najemca, zwłaszcza gdy taki remont jest zasadny, bo trudno aby coś po 40 latach spełniało jeszcze swoje pierwotne założenia. W dodatku stawka czynszu jest zawsze wyższa od kosztów utrzymania mieszkania komunalnego więc przez dziesięciolecia ludzie płacą tak jakby byli właścicielami i więcej, w tym samym czasie inni przez analogiczne zasiedzenie nieruchomości już po 20 latach stają się jej właścicielami ZA DARMO, a oni mają sobie jedynie pomarzyć o ewentualnym wykupie, lub według słoików kupować po cenie rynkowej.

 • WE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 09:10 ~WE

  Słoiki się buntują że muszą płacić a jakaś babcia w mieszkaniu komunalnym w którym mieszka 50 lat uciułała na wykup. Słuchajcie siedźcie u siebie na wsi i trzeba było nie brać tych kredytów.W Anglii Tacher uruchomiała wykup mieszkań socjalnych i tam nie krzyczą że to złodziejstwo. Tylko WarszaWsioki nie potrafią tego zrozumieć.

 • ehhh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 08:55 ~ehhh

  Zgadzam się z Adamem i nickiem...my płacimy ciężkie kredyty, a inni wykupują mieszkania za bezcen po znajomości...słyszałam o przypadku, że x wykupił 60-metrowe mieszkanie z antresolą 20m2 w XIX pięknej wyremontowanej kamienicy za połowę tego, co ja kupiłam 35m2 w starym bloku...swoją drogą ciekawe, jakim cudem takie mieszkanie kiedykolwiek było komunalne...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »