Informacje

24.05.2011 15:27 Kontakt24

Wykryto wadę schodów na Stadionie Narodowym

SERWISY:

 

Na Stadionie Narodowym wykryto wadę schodów kaskadowych. - Z badań obciążeniowych wyszło, że ich użytkowanie zagraża życiu potencjalnych kibiców - poinformował redakcję Kontaktu 24 pragnący zachować anonimowość internauta. Daria Kulińska, rzeczniczka Stadionu Narodowego, w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 mówi: oczekujemy teraz rozwiązania tego problemu i naprawy.

- Problemy że stadionem w Gdańsku, są już sprawą oczywistą i znaną, a w dniu wczorajszym pojawił się kluczowy problem na Stadionie Narodowym - informuje Kontakt 24 pragnący zachować anonimowość internauta.

- Wczoraj w dzienniku budowy, na około miesiąc przed oddaniem, pojawił się wpis, że generalny wykonawca musi rozebrać wadliwie wykonane schody kaskadowe. Schody obecnie są prefabrykowane, ale ich montaż jest zły. Wpis mówi również o konieczności ich wykonania w sposób monolityczny, co wiąże się z prowadzeniem robót dodatkowo trzy miesiące (nie licząc rozbiórki obecnych jak i częściowego demontażu siatki elewacyjnej) - kontynuuje internauta.

"Coś niepokojącego zostało zauważone"

- Wpis w dzienniku pojawił się na skutek przeprowadzonych badań obciążeniowych, z których wyszło, że ich użytkowanie zagraża życiu potencjalnych kibiców. Dodam, że schody te są głównym ciągiem komunikacyjnym na trybuny dla kibiców. Mowa oczywiście o schodach, które oplatają stadion dookoła - dodaje internauta.

- Zgodnie z informacjami od Głównego Inspektora Nadzoru, faktycznie został dokonany wpis w księdze budowy w ramach nadzoru inwestorskiego o usterce, która mówi o tym, że coś takiego niepokojącego zostało zauważone. Oczekujemy teraz rozwiązania i naprawy - mówi w rozmowie z Kontaktem 24 Daria Kulińska, rzeczniczka Stadionu Narodowego.

Pytana o to, czy schody w jakikolwiek sposób zagrażają życiu kibiców, odpowiedziała: jest za wcześnie, żeby wysnuwać tak daleko idące wnioski. Po prostu jest błąd i trzeba go naprawić.

"Oczekujemy programu naprawczego"

Czy trzeba demontować schody? - Nie ma takiej decyzji. My jako nadzorca dokonaliśmy wpisu w książce budowy i w tej chwili oczekujemy programu naprawczego od wykonawcy - mówi rzeczniczka.

Jeżeli chodzi o ewentualne opóźnienia, rzeczniczka stwierdziła, że jest jeszcze dużo za wcześnie żeby na ten temat rozmawiać. - Poczekajmy jakie rozwiązanie zaproponuje wykonawca. Wtedy będziemy wiedzieć na czym stoimy - kończy Kulińska.

Generalnym wykonawcą Stadionu Narodowego jest konsorcjum ALPINE - PBG SA - Hydrobudowa Polska SA. Na razie nie udało nam się uzyskać komentarza w tej sprawie od konsorcjum.

"Czekamy na wyniki ekspertyzy"

Jak mówi nam Karolina Szydłowska, rzeczniczka prasowa konsorcjum ALPINE - PBG SA - Hydrobudowa Polska SA (generalny wykonawca Stadionu Narodowego), w dniu 23 maja dokonany został przez Inspektora Nadzoru wpis do dziennika budowy dotyczący usterki wszystkich schodów zewnętrznych. "Uwagi zostały niezwłocznie przekazane do producenta elementów schodów. Równolegle zgłoszenie zostało przekazane do oceny niezależnego rzeczoznawcy" - mówi rzeczniczka.

Rzeczniczka nie potrafi określić, czy powstała usterka spowoduje opóźnienia podczas budowy Stadionu Narodowego (jak zaznacza, konieczne zmiany mogą być realizowane równolegle do innych prac wykonywanych na budowie stadionu). Nie wiadomo także, czy schody będzie trzeba demontować i czy stanowią one bezpośrednie zagrożenie dla potencjalnych kibiców. "Czekamy na wyniki ekspertyzy. Trudno jest nam spekulować na ten temat" - komentuje Szydłowska.

Najdroższa arena na Euro 2012

Stadion Narodowy w Warszawie to jeden ze stadionów piłkarskich powstający na turniej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.

Za budowę areny odpowiada Narodowe Centrum Sportu, spółka Skarbu Państwa, powołana przez Ministra Sportu. Budowę oficjalnie rozpoczęto w październiku 2008 r. Zakończenie budowy planowane jest na 30 czerwca 2011 roku.

Na trybunach stadionu będzie 55 tysięcy miejsc dla kibiców.

Stadion Narodowy będzie najdroższą areną na Euro 2012. NCS podaje, że cała inwestycja będzie kosztować 1,5 mld zł.

W czasie trwania Euro 2012, na Stadionie Narodowym zostaną rozegrane trzy spotkania grupowe, jeden ćwierćfinał i jeden półfinał.

Czytaj także na Kontakcie 24

Kontakt 24//dsz, aj//tka,ja/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2011 08:17 ~nik

  Usterki wykrywa nadzór inwestorski bo właśnie na tym polega jego praca(wychwytywanie błędów i usterek w trakcie budowy).
  To nie jest żadna sensacja tylko normalny dzień pracy dla tych ludzi z nadzoru!
  Tak jest na każdej budowie, cieszmy się że mają na wszystko oko.

  Specyfika dziennikarstwa polega na pisaniu o rzeczach, o których nie ma się zielonego pojęcia...

  pozdro

 • wujek dobra rada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2011 08:10 ~wujek dobra rada

  skoro zagrozenie katastrofa budowlana natychmiast wstrzymac budowe a Euro 2010 odwolac

 • FF

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2011 07:36 ~FF

  Z pewnością będzie drożej, ale to ujawni się już po Euro. Napiszcie jeszcze o 500 drzwiach nie pasujących do otworów, o instalacji elektrycznej i innych drobiazgach przez, które nieźle dopłacimy genialnym projektantom.

 • Jerry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2011 05:59 ~Jerry

  Ciekawe jakie usterki jeszcze odkryją?bo nie wierze że tylko na schodach się skończy

 • wawa1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2011 05:48 ~wawa1

  Może dobrze że nie wylosowano mojego zgłoszenia ma mecz otwarcia euro2012. BĘDĘ ŻYŁ!!!

 • Hubertooo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2011 02:02 ~Hubertooo

  @kkkk
  Jeżeli podparliby te schody to zmieniłoby diametralnie rozkład naprężeń w tych schodach w skutek czego mogłoby się okazać, że zbrojenie pierwotnie zaprojektowane przestałoby spełniać swoją funkcję.
  Przykładem takiego szkodliwego podparcia może być wspornikowy balkon, który pracuje na rozciąganie w górnej warstwie, gdzie znajduje się zbrojenie, jeżeli taki balkon podeprzeć to dolna warstwa płyty zacznie być rozciągana a nie zbrojony beton tego nie lubi.

 • student

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2011 23:45 ~student

  Oczywiście, że było wiadomo, że schody mają wadę. Od co najmniej 2 miesięcy nie mogli znaleźć inżyniera, który by im odebrał ten "majstersztyk". No i w końcu inwestor się wpisał do dziennika budowy...

 • tutiturumtutu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2011 22:01 ~tutiturumtutu

  może warto wspomnieć o tym, że stadion pęka - wielkie i piękne pęknięcie idzie przez połowę parkingu podziemnego? Może warto wspomnieć, że na schodach co chwila wymieniają wykończenia...bo ktoś nie wpadł na pomysł, żeby wykończenia instalować już po zakończeniu najcięższych prac? Może warto wspomnieć, że główny niemiecki wykonawca robi wszystko aby nie płacić polskim podwykonawcom oraz, że nawet gwoździe są sprowadzane z niemiec...i polska na własnej budowie w zasadzie nie zarabia...

 • wer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2011 21:41 ~wer

  po 500mln za mecz.... normalnie taniocha... Dodajmy do tego 6,5mld na remontowaną na Euro linię kolejową Warszawa-Gdynia która w najlepszym wypadku będzie gotowa...3 lata po Euro i zakupione specjalnie na nią za 1,6 mld wychylne pociągi które jednak ... nie będą się wychylać. I to wszystko z moich podatków.... Takie rzeczy tylko w E..e Sorry - w T.

 • Bania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2011 21:38 ~Bania

  Kaczyński... co za kompromitacja...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »