Informacje

03.12.2013 17:09 Spór wykonawcy z deweloperem

Wykonawca Złotej 44 pójdzie do sądu? "To my finansowaliśmy tę inwestycję"

SERWISY:

- Jesteśmy poważnym partnerem, to my faktycznie finansowaliśmy inwestycję Złota 44 – pisze przedstawicielka głównego wykonawcy, który został wyrzucony z budowy apartamentowca przy Złotych Tarasach. W poniedziałek deweloper twierdził, że to wykonawca nie gwarantuje terminowego zakończenia budowy. - Chcemy przyspieszyć prace – tłumaczyła Alicja Kościesza, przedstawicielka dewelopera.

W poniedziałek inwestor apartamentowca przy Złotej 44 – firma Orco – rozwiązała  umowę z konsorcjum firm wykonawczych Inso i Consorzio Cooperative Costruzioni.

– Chcemy przyspieszyć prace na budowie, a poprzedni generalny wykonawca nie gwarantował terminowego zakończenia robót - poinformowała  tvnwarszawa.pl Alicja Kościesza z firmy Orco.

Zapewniła, że rozwiązanie umowy, nie wpłynie na opóźnienie inwestycji.

Finał w sądzie?

We wtorek wykonawca odniósł się do zarzutów inwestora. W informacji prasowej Fulvia Cipriani z Inso poinformowała, że firma nie otrzymała żadnego "skutecznego pisma rozwiązującego umowę ze strony Orco".

- Przedstawiciele Orco uniemożliwili bezprawnie wstęp na plac budowy oraz do biur personelowi Inso oraz wszystkim podwykonawcom zaangażowanym w realizację projektu – napisała Ciprini.

Przedstawicielka Inso zapewniła w komunikacie prasowym, że jej firma wypełniła wszystkie zobowiązania wobec Orco i była poważnym partnerem.

- Faktycznie sfinansowaliśmy inwestycję Złota 44 Tower kwotą ok. 20 mln EUR, pomimo ciągłych problemów finansowych ze strony Orco, które doprowadziły do poważnych opóźnień w zapłacie należności Inso oraz do niemożliwości przedstawienia przez Orco odpowiednich gwarancji przewidzianych w umowie i w prawie - pisze rzeczniczka w informacji prasowej.

- INSO oświadcza, iż podejmie wszelkie czynności w celu ochrony swoich praw w sytuacji, w której jest ofiarą problemów wewnętrznych inwestora – czytamy w piśmie.

Napisano w nim także, że przedstawiciele Orco nie przedstawili żadnej "uzasadnionej przyczyny swojego zachowania". Ciprini sugeruje, że przyczyną są "prawdopodobnie informacje prasowe, które pojawiły się w wielu dziennikach dotyczące katastrofalnej sytuacji finansowej Grupy Orco".

Orco poda do sądu wykonawcę?

- W nawiązaniu do nieprawdziwych informacji przekazywanych mediom przez byłego generalnego wykonawcę, spółka Orco stanowczo odrzuca i zaprzecza wszystkim nieprawdziwym informacjom i nieuzasadnionym zarzutom na temat prawnych i rzeczywistych podstaw wypowiedzenia umowy generalnemu wykonawcy z dn. 2.12.2013 - pisze w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji Alicja Kościesza z firmy Orco.

- Przedmiotowe wypowiedzenie zostało szczegółowo uzasadnione i poruszało w szczególności stałe opóźnienia w pracach budowlanych, brak organizacji i właściwego zarządzania na placu budowy – wyjaśnia i przekonuje, że stan finansowy spółki nie jest w żaden sposób powiązany z decyzją o wypowiedzeniu umowy generalnemu wykonawcy.

- Spółka niezwłocznie podejmie działania na drodze sądowej mające na celu powstrzymanie generalnego wykonawcy od przekazywania bezpodstawnych oskarżeń, które mogą niekorzystnie wpływać na wizerunek projektu i reputację spółki – zapowiada Kościesza.

Były już problemy

Budowa zaprojektowanego przez Daniela Libeskinda wieżowca ruszyła w marcu 2008. Rok później, po wybudowaniu 17 kondygnacji, z powodu problemów finansowych inwestora, robotnicy opuścili plac budowy. Kolejną przeszkodą było zablokowanie przez sąd administracyjny pozwolenie na budowę. Powodem były protesty sąsiadów. Sąd nie podzielił jednak ich argumentacji, a jedynie wykazał braki formalne w dokumentach wydanych przez wojewodę mazowieckiego.

Pozwolenie odesłano do ponownego rozpatrzenia, a wojewoda utrzymał je w mocy. Prace zostały wznowione w styczniu 2011. 1 lutego 2012 roku na szczycie budynku zawisła wiecha.

O budowie w programie "Polska i Świat":


lata/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tak pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2013 12:32 ~Tak pytam

  velo~velo

  phi Byłem w NYC na 86 pietrze

  I co z tego wynika ?

 • velo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2013 09:20 ~velo

  phi Byłem w NYC na 86 pietrze

 • Piotrek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2013 08:32 ~Piotrek

  Apartamenciki za miliony sie nie sprzedają w tym szkaradztwie to trzeba zacząć kiwać podwykonawców z Polski... bo to zapewne Polacy wykańczają ten budynek... śmieszy mnie to, że chcą przyspieszenia prac wybierając nowego wykonawce... Robienie z siebie głupka w mediach... nowy wykonawca zanim rozpocznie prace musi zapoznać się ze stanem budynku, planami, wprowadzić swoje ekipy co moze trwać nawet kilka miesięcy :) LOL... Ale mają zasrani bogacze te swoje apartamenty...

 • ku1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2013 22:32 ~ku1

  To tak faktycznie wygląda jakby było siedzibą orców.

 • prawnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2013 18:56 ~prawnik

  pierwsza rozprawa w...2017r. :) skandal !

 • drizzt666

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2013 18:41 ~drizzt666

  Mimo tego, że budują tę szklarnie 100 m od mojego domu to w poważaniu mam głębokim kłótnie między inwestorami a wykonawcami w sektorze prywatnym. Ciągnie się ta budowa już tyle lat i nie może się skończyć bo jakieś barany się porozumieć nie mogą.

 • mir

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2013 17:59 ~mir

  Ludzie, o co chodzi ???
  Przecież ORCO kręciło od 2008 z tą inwestycją...
  Tam było chyba ze 4 Generalnych Wykonawców, zastępy podwykonawców, najwiekszych firm. Zanim zamknieto po raz pierwszy budowe w zimie roku 2009 chyba, to juz na jesieni chodziły słuchy że Orco sie zwija z Polski, ze pozwalniali ludzi w Polsce i biura zamknęli... Potem wybierali znowu innych wykonawcwó ze trzy razy i nikt nie chciał tego realizować, za proponowane wynagrodzenie przez Orco.
  I teraz widze znowu to samo..... nikt sie niczego nie uczy ???

 • warszawiak100

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2013 17:58 ~warszawiak100

  To stalo sie norma w Polskim budownictwie a zwlaszcza u deweloperoa ktory chca budowac za darmo W momecie zblizania sie do zakonczenia robot wiekszosc fiem deweloperskich pozbywa sie pod byle pretekstem firm wykonawczych aby nic nie placac przejac prawie gotowy obiekt Orko mialo klopoty finansowe przerywajac roboty Nastepnie dorwali naiwnych ktorzy im ten obiekt wykoncza Ku przestrodze innym budowlancom aby sie nie pchali do wczesniej przerwanych robot gdyz popadna finansowa klape.

 • devlp widmo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2013 17:48 ~devlp widmo

  Orco Property Group jest zadluzone na ok 750 mln Euro oraz powazny spadek przychodow.Dodatkowo sytuacja w samym zarzadzie nie jest do konca jasna. Szkoda przyszlych " lokatorow", ktorzy zainwestowali w bardzo drogie, niepewne apartamenty.

 • Cara Italia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2013 17:25 ~Cara Italia

  Mszczą się za rozróby " Tifosich " drużyny Lazio ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »