Informacje

11.08.2016 20:51 Budynek grozi zawaleniem

Wykonawca II linii metra: budowa
nie miała wpływu na stan kamienicy

SERWISY:

Firma Astaldi, która odpowiada za budowę metra na Pradze, twierdzi że stan kamienicy przy Strzeleckiej 46 nie mógł pogorszyć się z powodu jej prac. - Nie ma fizycznej możliwości, bo do tej pory nie toczyły się tam żadne prace konstrukcyjne – zapewnia jej rzecznik.

O sytuacji mieszkańców praskiej kamienicy napisaliśmy na tvnwarszawa.pl. Ekspertyza dzielnicowego Zarządu Gospodarki Nieruchomościami i decyzja nadzoru budowlanego o wykwaterowaniu mieszkańców w ciągu 30 dni nie pozostawiają złudzeń.

- Stan budynku pogarsza się z miesiąca na miesiąc, nie ma na co czekać - tłumaczy burmistrz Pragi Północ Wojciech Zabłocki.

"Prace się nie rozpoczęły"

Tuż obok kamienicy planowana jest stacja II linii metra "Szwedzka". Od maja trwają prace przygotowawcze. Wygrodzono teren, zlikwidowano i przebudowano niektóre przyłącza. Wycięto też kilka drzew i rozebrano jedną z sąsiednich kamienic. Rzecznik Astaldi Mateusz Witczyński przekonuje jednak, że te działania nie mogły wpłynąć na stan kamienicy.

- PINB wydał decyzję o wykwaterowaniu mieszkańców w czerwcu, na podstawie wydanej w maju ekspertyzy. Oględziny rzeczoznawcy musiały się odbyć jeszcze wcześniej.  Nie ma więc fizycznej możliwości, by pogorszenie się stanu budynku, miało miejsce w związku z budową metra - przekonuje Witczyński.

Jak dodaje, w pobliżu kamienicy nie mogły toczyć się prace budowlane, ponieważ z przyszłą stacją metra koliduje instalacja wodno-kanalizacyjna. Konieczna była budowa obejścia instalacji. - Została przełączona tydzień temu - zauważa.

- Jedyne prace wykonane w tym czasie na stacji C16 Szwedzka, to rozbiórka budynku we wschodniej części placu, która została wykonana kawałek po kawałku i nie mogła mieć wpływu na budynek oraz przebudowa kanalizacji, która też nie mogła mieć na to wpływu - podsumowuje  Witczyński.

"Stan jest jeszcze gorszy"

Innego zdania są jednak mieszkańcy i burmistrz dzielnicy, z którymi rozmawialiśmy na początku tygodnia.

- Pół roku temu, kiedy zacząłem być burmistrzem, wezwałem PINB. PINB sprawdził i powiedział, że mieszkańców trzeba wyprowadzić. Prace postępowały, a kolejna ekspertyza powiedziała, że stan jest jeszcze gorszy - stwierdził we wtorek Zabłocki i nadal utrzymuje swoją wersję.

- Przeprowadzaliśmy trzy ekspertyzy, każda kolejna pokazała, że stan budynku się pogarsza – mówi. - Pod koniec lipca odbyło się spotkanie z wykonawcą metra i wiceprezydentem Wojciechowiczem. Usłyszeliśmy, że kamienicę trzeba jak najszybciej wyłączyć kamienicę z użytkowania. Jest zbyt duże ryzyko, że kiedy wprowadzą tam tarcze do kopania tunelu, to budynek nie wytrzyma – wyjaśnia.

Co z mieszkańcami?

Sama kamienica jest własnością dzielnicy. Znajdują się w niej mieszkania komunalne, w których mieszka około 30 rodzin. Obawiają się, że czasu na wyprowadzkę jest mało i twierdzą, że mieszkania proponowane przez dzielnice są "w opłakanym stanie". Burmistrz zapewnia, że nie stracą na zamianie. - Wszystkie mieszkania zostaną odremontowane, zanim lokatorzy się do nich przeprowadzą - przekonuje.

I dodaje: - Ci, którzy mają umowy najmu, płacą czynsz zgodnie z ustaleniami z miastem, dostaną nowe mieszkania, w nowym budownictwie. Takich rodzin jest około 20. Bardzo na tym zyskają, bo ze starego rozpadającego się budynku przejdą w nowe, dopiero co oddane mieszkania - zapewnia.

CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI MIESZKAŃCÓW STRZELECKIEJ 46

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2016 01:33 ~kim

  jeśli taka sytuacja ma miejsce (a nie jest to niestety wykluczone;/ ), miasto powinno zapewnic lokatorom bezpieczny grunt do życia....eh;/ .... czemu zawsze nad bezpieczeństwem obywateli góre biorą relacje polityczne?;/ to jest chore....

 • Hardy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2016 12:58 ~Hardy

  Kamienica~Kamienica

  Ależ skąd, nie miała wpływu, co za przypuszczenia ! Tylko że sto lat stała, a teraz nagle zaczęła pękać. Pewnie z dumy.


  Moze to szokujące ale budynki tez sie starzeja. Szczegolnie jak sie o nie nie dba, nie naprawia na biezaco i ogolnie nie konserwuje. Materialy uzyte do zbudowania tej kamienicy z pewnoscia nie byly niezniszczalne. W tym kraju bardziej sie dba o koscioly niz o miejskie kamienice.

 • anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2016 12:26 ~anna

  ....kamienicę trzeba wyłączyć kamienicę z użytkowania. Zęby bolą od czytania tych sformułowań

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2016 12:14 kubat

  Te kamienice już dawno proszą się o tnt. W czsach późnego Gierka, lokatorzy byli by przeniesieni do nowowybudowanych bloków a teraz, teraz nie stać tych lokatorów na kupno lokum w apartamentowcu.

 • czarli zulu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2016 11:48 ~czarli zulu

  JASNEE....

 • zuzia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2016 09:18 ~zuzia

  Teraz wiadomo już dlaczego protestują mieszkańcy Płockiej. U nich metro ma pójść bezpośrednio pod blokami. A tam jest 1000 mieszkań, nie 30

 • Kamienica

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2016 22:58 ~Kamienica

  Ależ skąd, nie miała wpływu, co za przypuszczenia ! Tylko że sto lat stała, a teraz nagle zaczęła pękać. Pewnie z dumy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »