Informacje

14.06.2019 06:36 rafał trzaskowski z absolutorium

"Wykonanie budżetu na rok 2018 uznaję za udane"

SERWISY:


Radni udzielili w czwartek Rafałowi Trzaskowskiemu wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu za 2018 rok. Głosowanie przeprowadzono po debacie nad raportem o stanie Warszawy, który podczas sesji przedstawiał prezydent stolicy.

Za udzieleniem Trzaskowskiemu absolutorium głosowało 39 radnych, przeciwko było 14. Trzy osoby spośród radnych nie wzięły udziału w głosowaniu. O wynikach nad absolutorium poinformował na Twitterze również sam Trzaskowski. Prezydent stolicy podziękował radnym i pracownikom ratusza.

"Rada @warszawa udzieliła mi właśnie absolutorium. Wykonanie budżetu na rok 2018 uznaję za udane! Dziękuję radnym, dziękuję całej mojej ekipie z ratusza. A teraz ruszamy do dalszej pracy!" - napisał Trzaskowski na Twitterze.

 

Z kolei za udzieleniem Trzaskowskiemu wotum zaufania głosowało 39 radnych, przeciwko - 17 osób, a jedna wstrzymała się od głosu. Wcześniej prezydent stolicy zaprezentował raport roczny Warszawy, w którym zawarto między innymi informacje o finansach miasta w roku ubiegłym.

Edukacja, transport, kultura, zdrowie

Trzaskowski zaczął podsumowanie od edukacji ze względu na wagę, którą - jak mówił - miasto przywiązuje do inwestycji w przyszłość dzieci. W 2018 roku wydatki Warszawy na edukację wyniosły 4,2 mld zł, a udział subwencji rządowej 1,8 mld zł. W stolicy otwarto pięć nowych przedszkoli i jedną szkołę, a 40 placówek jest w budowie.

Kolejnym punktem były transport publiczny i komunikacja. Miasto wydało na to 4,4 mld zł, m.in. na rozbudowę sieci metra i zakup autobusów. - W ubiegłym roku pasażerowie ponad miliard razy korzystali z autobusów, tramwajów, metra i Szybkich Kolei Miejskich - wskazywał prezydent.

W ubiegłym roku Warszawa wydała 600 mln zł na kulturę. - Teatry dostały z budżetu miasta blisko 130 milionów złotych dotacji, muzea ponad 50 milionów złotych - powiedział Trzaskowski. 4 mln zł przeznaczono na zakupy dla miejskiej biblioteki. - Warszawa inwestowała także w rozwój społeczeństwa obywatelskiego - podkreślał.

Trzaskowski zaznaczył, że stołeczne władze inwestowały także w służbę zdrowia. Wspomniał między innymi o modernizacji pięciu szpitali i dofinansowaniu miejskiego programu in vitro. Miasto finansowało również działania związane z bezpieczeństwem warszawiaków. Zgodnie z raportem miasto opłaciło 20 tys. ponadnormatywnych służb policjantów i tysiąc dodatkowych dyżurów strażaków.

Na koniec Trzaskowski przypomniał, że większość tego roku Warszawa była zarządzana przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz, której przy tej okazji podziękował.

"Skoro jest tak dobrze, czemu jest tak źle?"

Krytycznie na temat raportu wypowiadali się radni PiS. Piotr Mazurek ocenił, że w dużej mierze raport składa się z "obrazków". - Jeżeli chodzi już o tę część raportu, która zawiera jakieś merytoryczne dane, to można by zapytać o to, czemu, skoro jest tak dobrze, czemu jest tak źle – powiedział.

Radny Sebastian Kaleta, jednocześnie szef komisji weryfikacyjnej i wiceminister sprawiedliwości zwrócił uwagę, że w raporcie nie wspomina się o problemie reprywatyzacji w Warszawie. - Jak mówimy o stanie miasta, to chyba dziwnym jest, że prezydent miasta nie sprawozdaje radzie informacji o tym, jaki jest stan związany z roszczeniami, postępowaniami, sytuacją mieszkańców. Tego, co czeka Warszawę: jaka jest skala roszczeń, jaka jest ich wartość, jaki jest pomysł na rozwiązanie tego problemu - podkreślił.

W debacie nad raportem głos mogli zabrać także warszawiacy, którzy poruszali sprawy związane m.in. z funkcjonowaniem placówek medycznych, spółdzielni mieszkaniowych i sytuacją w dzielnicach.

O jednym z wypowiadających się mieszkańców radny PiS Michał Szpądrowski napisał na Twitterze, że ten jest pracownikiem stołecznego urzędu. Głos po mężczyźnie zabrał radny PiS Jacek Ozdoba.

- Proszę, żeby przewodnicząca rady, czy też pan prezydent Trzaskowski mógł potwierdzić, że przed chwilą występujący pan jako mieszkaniec Warszawy jest urzędnikiem Warszawy, oraz ile z tych państwa jest rzeczywiście związanych z podmiotami miasta stołecznego Warszawa, czyli są po prostu podwładnymi pana prezydenta - powiedział. - Zejdźmy na ziemię, niech pan się zajmie Warszawą, a nie kampanią prezydencką na prezydenta naszego kraju. Niech pan to ogłosi, da spokój Warszawie - dodał.

Na krytykę Ozdoby odpowiedział Trzaskowski. Jego zdaniem część mieszkańców zadawała bardzo ciekawe pytania - czasami trudne. - Gdybyście państwo tego posłuchali, to byście usłyszeli - powiedział. Według niego radnych PiS podczas niektórych wypowiedzi nie było na sali.

Raport jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej stolicy. Przygotowano go w ramach nowych przepisów Ustawy o samorządzie gminnym.

PAP/kz/b/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2019 07:49 ~Paweł

  raczej, jako mieszkaniec i przedstawiciel mieszkańców - co wyraziło swoimi podpisami przy zgłoszeniu ponad 50 mieszkańców Ursusa, trudno odmówić swoim sąsiadom (emerytom) i znajomym zadania kilku pytań dotyczących problemów Ursusa, zwłaszcza że pytania nie były zbyt wygodne dla rządzących stolicą, praca w tym czy innym miejscu nie pozbawia cię praw obywatelskich, szukanie wszędzie spisku nie jest najlepszym rozwiązaniem.

  Oliwer~Oliwer

  Pan Paweł występuje jako mieszkaniec na sesji. Pan Paweł chwali rozwój miasta. Pan Paweł na FB podaje, że jest pracownikiem urzędu miasta.

 • ursusiaki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2019 07:36 ~ursusiaki

  niezłe, chociaż oglądając transmisję nie widziałem żeby cokolwiek chwalił a raczej pytał i dziękował również i wam radnym,za pieniądze na inwestycje w Ursusie, szczerze mówiąc jako mieszkaniec którego wytypowała grupa mieszkańców chyba miał prawo zadawać w ich imieniu pytania ??? jak dla mnie to była odwaga wiedząc jaki może go spotkać hejt ze strony "dobrej zmiany" ....

  Oliwer~Oliwer

  Pan Paweł występuje jako mieszkaniec na sesji. Pan Paweł chwali rozwój miasta. Pan Paweł na FB podaje, że jest pracownikiem urzędu miasta.

 • ja_sio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2019 07:31 ~ja_sio

  czy to prawda że Dzielnicę mógł reprezentować każdy kogo poparło przynajmniej 50 mieszkańców ????
  hmm ... to ciekawe czemu zabrakło zwolenników PiS....

 • Oliwer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2019 12:31 ~Oliwer

  Pan Paweł występuje jako mieszkaniec na sesji. Pan Paweł chwali rozwój miasta. Pan Paweł na FB podaje, że jest pracownikiem urzędu miasta.

 • ustawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2019 12:13 ~ustawka

  Chwalił rządy Platformy?

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2019 11:17 ~Jan

  Pan urzędnik pochwalił Rafała Trzaskowskiego.

  Rafał Trzaskowski pochwali urzędnika.

 • Olka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2019 10:53 ~Olka

  Toalety brak, skra - brak ruchów, stegny brak, transpot bezemisyjny brak poza nielicznym hgw, nowe ulice rozwiązujące korki jak na pulawskiej brak, nowe przedszkola brak, zwężanie ulic i smog.... brak rozwiązań smogu, zero oprysków na kleszcze, zero ruchów w sprawie nowej lini metra, co mamy???? Promocję lgbt i maraton blokujący miasto prawie co weekend....

 • Milion

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2019 10:49 ~Milion

  Rafał, obiecałeś milion drzew do 2020

 • smutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2019 09:23 ~smutek

  Ja mam taki problem , dotyczy to osób niepełnosprawnych w jakiś sposób w tej chwili niedołężnych z nieswojej winy , wcześniej ciężko pracujących....jest niby mnóstwo ngo ,zatrzęsienie fundacji , jest rpo , mnóstwo podatków idzie na ich działalność , ich reklamy ich wydarzenia a rzeczywistej pomocy zupełnie nie ma....i to chodzi o sprawy podstawowe np. praktyczny kontakt z prawnikiem lub choć studentem prawa za niewielkie pieniądze...Straszne jest też traktowanie obywateli przez decyzyjnych urzędników..próżność , psychopatia...czuję się jak zdeptany robal a wszędzie śmiech , baloniki , tańce...obwinianie mnie , obywatela o wszystkie tragedie świata choć nie mam na chleb...

 • mak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2019 09:23 ~mak

  a ja pozytywnie. Kolezanka rozmawiala ostatnio z pewna Wloszka pracujaca w Warszawie i ta powiedziala ze jest zaszokowana jak swieny transport publiczny ma Warszawa. Milo ze chociaz obcokrajowcy doceniaja pozytywy naszego miasta.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »