Informacje

04.03.2015 13:55 rusza inwestycja przy grochowskiej

Wyjątkowa siedziba orkiestry.
Są pieniądze na budowę

SERWISY:

 

Ponad 300 mln złotych zamierza przeznaczyć miasto na remont zabytkowej siedziby i nową salę koncertową Sinfonii Varsovii przy Grochowskiej. Do 2020 ma zostać zrealizowany znany od kilku lat projekt Thomasa Puchera. Koncepcja zakłada m.in. budowę muru wiszącego 3 metry nad ziemią.

Odważny projekt znany jest od 2010 roku, kiedy to austriacki architekt wygrał międzynarodowy konkurs. Ale pomysł szybko powędrował na półkę, bo na jego realizację nie było pieniędzy. W najbliższym czasie ma się to jednak zmienić. Jak bowiem poinformowała na środowej konferencji prasowej Hanna Gronkiewicz-Waltz, pieniądze zostaną zabezpieczone w tegorocznym budżecie (35 mln zł) oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej (279 mln zł). Decyzję musi "przyklepać" jeszcze Rada Warszawy i prawdopodobnie zrobi to na najbliższej sesji.

"Wyszlifować diamencik"

- Ten projekt ma istotne znaczenie dla zmiany oblicza Pragi. Budynek Sinfonii Varsovii przy Grochowskiej to taki diamencik, który musi zostać wyszlifowany. 35 mln złotych przeznaczymy na rewitalizację zabytkowych budynków, w których znajdzie się administracja, sale prób i będą odbywać się kameralne koncerty. Dodatkowo 279 mln zł przeznaczymy na budowę sali koncertowej - zapowiedziała na środowej konferencji prasowej prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Zabytkowe budynki to pozostałość po Instytucie Weterynarii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, która mieściła się tu wcześniej. W 2009 roku miasto skorzystało z prawa pierwokupu. Nabyła obiekt z myślą o wybitnej, ale bezdomnej orkiestrze.

 

Ćwiczyli u stolarzy i kolejarzy

- Sinfonia Varsovia przez 30 lat swojego istnienia miała szczęście do wspaniałych artystów. Miała szansę grać koncerty na głównych scenach świata, ma w dorobku ok. 300 płyt. Ale nigdy nie mieliśmy szczęścia do miejsca, w którym przychodziło nam pracować. Najpierw ćwiczyliśmy w stolarni przy Zamku Ujazdowskim, potem próby odbywały się w kinach Kultura i Wiedza, w teatrze Studio, wreszcie w szkole związanej z kolejnictwem (chodzi o technikum na Szczęśliwicach – red.). Budziło to sensację wśród przyjeżdżających muzyków, Yehudi Menuhin nie potrafił tego zrozumieć – wspominał Janusz Marynowski, dyrektor orkiestry.

Miasto zakłada, że inwestycję zrealizuje z własnych środków. - Aczkolwiek zamierzamy się ubiegać o pieniądze w ramach programu Infrastruktura i Środowisko (10 mln euro) na zabytkową część inwestycji. Jeśli uda się pozyskać te środki pozwolą one zmniejszyć obciążenie miasta – wyjaśniał Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Inwestycja zostanie przeprowadzona prawdopodobnie w trzech etapach: najpierw remont głównego budynku, potem czterech narożnych, na końcu budowa nowej sali koncertowej w głębi działki. Ale precyzyjny scenariusz działań nie został na razie rozpisany.

 

Architekt wciąż bez umowy

Wciąż nie podpisano umowy z architektem, ale jak zapewnił wiceprezydent Olszewski ma do tego dość jeszcze w tym półroczu.

Projekt architektoniczny wybrano w 2010 roku. Wybrana jednogłośnie koncepcja Thomasa Puchera przewiduje otoczenie zabudowań unoszącym się nad ziemią murem. Za nim ukryte będą zabytkowe budynki i nowoczesna sala koncertowa dla 1,8 tys. melomanów. Między zabudowaniami powstanie ogród w stylu francuskim. Pucher zapewnił, że nigdy nie stracił nadziei na realizację swojej wizji i przez 5 lat był w stałym kontakcie z Marynowskim. – W tym czasie zdążyliśmy zostać przyjaciółmi – żartował.

Cała inwestycja ma być gotowa w 2020 roku.


Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zulu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2015 20:32 ~zulu

  świetna inwestycja i bardzo dobrze, że na Pradze

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2015 18:54 ~warszawiak

  qwerty~qwerty

  Trochę drogo, ale lepiej wydać takie pieniądze na muzykę niż na kolejne arterie.

  Ciekawe, jak do tej 'muzyki' dojedziesz, gdy Hance uda się wreszcie CAŁKOWICIE ZAKORKOWAĆ Warszawę, a jest bardzo bliska tego 'WYCZYNU'?!

 • lupus71

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2015 16:31 ~lupus71

  Rosomak~Rosomak

  Warszawa ma pecha do różnego rodzaju projektantów z importu, podrzucających nam swoje kukułcze jaja, na które sami nie będą musieli patrzeć. Tęcza na Placu Zbawiciela, dzieło pomorzanki; czarna mydelniczka na Placu Piłsudskiego, dzieło wielkiego Fostera. I teraz ten, jak ktoś słusznie zauważył, zlewozmywak, postawiony jakby spadł z ciężarówki, w przypadkowym miejscu. Pora skończyć z zaśmiecaniem Warszawy tego rodzaju paskudztwami.

  jednak najbardziej (w sensie liczby szkód) Warszawę zapaskudził śp.Kuryłowicz (w ostatnim ćwierćwieczu)
  Pomijam JW Destruction bo to nie jest architektura tylko terroryzm. A inni architekci dewastatorzy nie są tak płodni (na szczeście)

 • lupus71

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2015 16:21 ~lupus71

  PRECZ Z MUREM!
  MUR DO BERLINA!

  A poza tym, z tym miejscem kojarzy mi się taka historia.
  Jechałem kilka lat temu "3" i spotkałem w niej starsaego pana. Chciał sobie z kimś porozmawiać i wybrał mnie.
  Okazało się, ze był chyba z Wawra albo Falenicy i dawniej był wozakiem. Kiedy przejeżdżaliśmy obok "Weterynarii" wzruszył się i powiedział, że pracowali tam świetni lekarze, którzy uratowali życie jego koniowi. "Myślałem, że już nic z niego nie będzie a oni mi go uratowali" i łzy popłyneły mu po policzkach. Było to bardzo wzruszające i takie prawdziwe i warszawskie. Taka fajna historia zaizana z Grochowem i ty miejscem

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2015 14:52 ~Warszawiak

  no pewnie!
  przecież kultura i sztuka nie są nikomu potrzebne!

  Jeśli jedynym celem niektórych jest bezrefleksyjna wegetacja,
  uprzejmie proszę zmniejszyć nadmiar ludności w moim mieście.

  Nareszcie będzie jakiś powód, żeby powić się na Pradze!

  grabarz~grabarz

  ja myśle że Grochów potrzebuje innych inwestycji np. trasa-przebicie Wiatracznej,mieszkania dla młodych i wiele innych.

 • Rosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2015 13:39 ~Rosomak

  Warszawa ma pecha do różnego rodzaju projektantów z importu, podrzucających nam swoje kukułcze jaja, na które sami nie będą musieli patrzeć. Tęcza na Placu Zbawiciela, dzieło pomorzanki; czarna mydelniczka na Placu Piłsudskiego, dzieło wielkiego Fostera. I teraz ten, jak ktoś słusznie zauważył, zlewozmywak, postawiony jakby spadł z ciężarówki, w przypadkowym miejscu. Pora skończyć z zaśmiecaniem Warszawy tego rodzaju paskudztwami.

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2015 10:25 ~Gość


  Luki~Luki

  Po co en kretyński mur ??????????????? Jakim celem jest oszpecanie Warszawy, tego miejsca ? Po co wydawać takie pieniądze, by zasłonić te piękne zabudowania, ktore wmiast tego powinny być E K S P O N O W A N E !!!!!!! Nie godzę się na to i nie ma mowy o takim marnotrastwie !!!!! Czy stać nas na takie szastanie publiczną kasą ????
  Modernista~Modernista

  Znowu pseudomodernistyczny projekt zagranicznego architekta, którym, jak widać, nie zna naszego miasta i jego specyfiki. W jakimś celu chce zasłonić ładne, stare budynki paskudnym murem, który i tak nie będzie nikogo chronił przed hałasem, a tylko zmasakruje wygląd ulicy.


  Zgadzam się, mur to jest poroniony pomysł i nikt się na to nie zgodzi.

 • pytajnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2015 10:13 ~pytajnik

  tak jest~tak jest

  Inspiracją twórczą był dla autora zlewozmywak.

  Oraz deska sedesowa. Kto akceptuje taki architektoniczny koszmarek???

 • grabarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2015 09:43 ~grabarz

  ja myśle że Grochów potrzebuje innych inwestycji np. trasa-przebicie Wiatracznej,mieszkania dla młodych i wiele innych.

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2015 06:44 ~aaaa

  Pomysł fajny, ale gdzie tam parkować, i dlaczego aż 300mln? Czy miejskie inwestycje muszą być aż tak drogie?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »