Informacje

15.05.2018 11:32 osobowość transportu

"Wyhamowałem co do milimetra. Była pod wpływem narkotyków"

SERWISY:

Troje pracowników Metra Warszawskiego i Tramwajów Warszawskich odebrało w poniedziałek nagrody w konkursie "Osobowość Warszawskiego Transportu Publicznego Przyjazna Pasażerom". Zostali uhonorowani za szczególne osiągnięcia, zaangażowanie i empatię wobec pasażerów.

Była to pierwsza edycja tego konkursu, w której I miejsce zajął Sebastian Stelmach – motorniczy Zakładu Realizacji Przewozów R4 "Żoliborz" Tramwajów Warszawskich. Jak podano w zgłoszeniu konkursowym ma on na swoim koncie między innymi uratowanie ludzkiego życia.

Sebastian Stelmach powiedział, że w marcu jadąc tramwajem linii 28 w kierunku Sadów Żoliborskich przy pasie zieleni zauważył kobietę. - W pewnym momencie rzuciła mi się pod tramwaj. Moja reakcja była natychmiastowa. (...) Wyhamowałem co do milimetra, nie stało jej się nic złego. Po zbadaniu przez lekarzy okazało się, że była pod wpływem narkotyków - powiedział.

Inny pomógł niewidomej

W zgłoszeniu konkursowym podkreślono, że udało się uratować tę osobę "zarówno dzięki wysokim kwalifikacjom zawodowym, jak i umiejętności udzielenia pierwszej pomocy, którą pan Sebastian prowadził aż do momentu przybycia pogotowia".

Laureatem II miejsca został dyżurny ruchu i stacji w Metrze Warszawskim, pracujący na II linii metra, Mariusz Rząca. Jak podkreślono, okazał wsparcie, gdy pomocy potrzebowała osoba niewidoma, która straciła białą laskę na stacji - Mariusz Rząca opiekował się nią po zakończeniu służby aż do momentu bezpiecznego powrotu poszkodowanego do domu.

Z kolei dyżurna stacji w Metrze Warszawskim Anna Krzyżewska, która została laureatką III miejsca w konkursie, uratowała życie pasażerki, która straciła przytomność i u której zatrzymała się akcja serca. Anna Krzyżewska udzieliła jej profesjonalnej pomocy.

W konkursie "Osobowość Warszawskiego Transportu Publicznego Przyjazna Pasażerom", organizowanym przez Zarząd Transportu Miejskiego mogli wziąć udział etatowi pracownicy firm, z którymi ZTM ma zawarte umowy na świadczenie usług przewozowych. W plebiscycie wzięli udział pracownicy, którzy - jak podkreślali zgłaszający ich do konkursu pracodawcy - budują pozytywny wizerunek Warszawskiego Transportu Publicznego i wzorowo wykonują swoje obowiązki związane bezpośrednio z obsługą przewozów m.in. kierowcy, motorniczowie czy kierownicy pociągów.

Wyboru laureatów dokonała komisja konkursowa złożona z przedstawicieli ZTM i urzędu miasta. Uczestnicząca w poniedziałkowej uroczystości wręczenia nagród wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska podkreśliła, że "każdy pieniądz, jaki wyłożymy żeby budować infrastrukturę transportu publicznego, jest ważny, ale najważniejsze są serca, najważniejsi są pracownicy, bo to od nich w dużej mierze zależy jak odbieramy warszawski transport, jak podróżni odbierają transport i jak na niego reagują".

"Transport dostaje ludzkiej twarzy i nabiera emocji"

- Dla warszawiaków nie ma znaczenia, która spółka obsługuje ich podróże z pracy do domu czy szkoły. Transport i jakość kursów ma być na jak najwyższym poziomie - podkreśliła Kaznowska.

Dodała, że pracownicy transportu miejskiego powinni się czuć docenieni, wyróżnieni i zauważeni.

- Pojedyncze, z pozoru zupełnie nieistotne działania, zjawiska, czy też wydarzenia powodują, że transport dostaje ludzkiej twarzy i nabiera emocji. Mówimy często o bardzo drobnych rzeczach, które przesądzają o tym, jak jesteśmy oceniani, a jesteśmy oceniani bardzo dobrze - powiedziała wiceprezydent Warszawy.

Dyrektor ZTM Wiesław Witek podkreślił, że inspiracją do stworzenia tytułu "Osobowości Warszawskiego Transportu Publicznego" było między innymi to, że w Miejskich Zakładach Autobusowych przyznawano wyróżnienia kierowcom za działania inne niż związane z prowadzeniem pojazdu - jak zaznaczył, w zeszłym roku wyróżnienia takie otrzymało 20 kierowców.

Witek zapowiedział, że konkurs "Osobowość Warszawskiego Transportu Publicznego Przyjazna Pasażerom" stanie się wydarzeniem organizowanym co roku.

Czytaj też o miejskiej kampanii promującej kulturę:

PAP/kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • vttX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2018 19:18 ~vttX

  Takie to czasy. Należąc do pewnej grupy zawodowej i poprawnie wykonując swoje obowiązki, otrzymujesz publicznie nagrody. Zawodowy kierowca prywatnej firmy ginący na autostradzie to statystyka, ale górnik to już tragedia narodowa. Bohaterem stał się także policjant, który zaczął ratować z Wisły kogoś kto tego sobie nawet nie życzył. Informacje w mediach: BOHATER.

  Jak dla mnie ci wszyscy "bohaterowie od wykonywania swoich obowiązków", robiący konferencje prasowe i odbierający nagrody na uroczystościach mają niski poziom poczucia własnej wartości. Smutne.

 • DarkStyle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2018 21:21 ~DarkStyle

  Pracuję dla firmy zewn.na Metrze.Jakiś czas temu odtransportowałem niewidomego do tramwaju,ponieważ była awaria w metrze.Jakoś nie jestem łasy na nagrody.To była moja powinność.

 • Ziom3k

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2018 21:15 ~Ziom3k

  Nic ciekawego.Ja pracuję,nie dostałem nigdy żadnej nagrody.I nie czuję się gorszy.Z resztą każdy powinien się tak zachować na ich miejscu i nie liczyć na nagrodę.Co najwyżej na wdzięczność.

 • vvvv

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2018 14:26 ~vvvv

  Zakład Realizacji Przewozów :) :) Osz w mordę! Ja bym takiej nazwy nawet po litrze finladii nie wymyśłił.

 • sanitar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2018 12:23 ~sanitar

  A czemu oni tacy uchachani na tym zdjęciu. Rozmawiamy o wypadku.

 • Albor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2018 11:58 ~Albor

  Nie ma to jak nagradzać za normalność.
  Doczekaliśmy czasów, w których nie jesteśmy normalnym społeczeństwem, skoro nagradzamy za normalność.
  Ufundujmy też nagrody dla bandytów, którzy przestali kopać nastolatka, który czemu ten przeżył.
  W dzisiejszych czasach normalność to wyczyn godny nagrody... czyli paranoja.
  Ile ja żyć uratowałem jadąc samochodem?
  Tyle razy wciskałem hamulec, a nie dostałem nagrody.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »