Informacje

09.07.2017 14:30 Będą wyjścia na przystanki

Wygodniej przy ratuszu Bemowa.
Z metra prosto do tramwaju

SERWISY:

Władze miasta poprawiły projekt stacji metra przy ratuszu na Bemowie tak, aby zakładał wyjścia z podziemi na przystanki tramwajowe. Ma być wygodniej i bardziej funkcjonalnie, choć wcześniej wiąże się to z ponowną przebudową torowiska i całego skrzyżowania.

O nowym projekcie stacji informuje transport-publiczny.pl. Do tej pory budowa wyjść na przystanki była niemożliwa ze względu na gwarancję trwałości, jaką nałożono na świeżo wybudowaną trasę tramwajową na Powstańców Śląskich (oddaną zaledwie dwa lata temu), w dodatku za unijne pieniądze.

Chcąc budować wyjścia z podziemi, trzeba by przecież rozkopać torowisko i całe skrzyżowanie ponownie. Ratusz początkowo sceptycznie przyjmował taki pomysł, ale okazało się, że jednak "da się" zastosować taki zabieg.

"Budujemy na lata"

- Jak bardzo się chce, to można. Wystąpiliśmy do CUPT-u [Centrum Unijnych Projektów Transportowych - red.] z pytaniami w sprawie trwałości projektu. Zgodzili się, że nie naruszamy trwałości projektu, przyjęli naszą dokumentację, mamy to na piśmie, dzięki czemu możemy zbudować wejścia na przystanki tramwajowe - powiedziała portalowi transport-publiczny.pl Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy odpowiedzialna za komunikację.

- Budujemy na lata, więc ważne, by wszystkie rozwiązania wdrożyć od początku do końca - dodała.

Nowe wyjścia z metra wymuszają jednak przebudowę całego skrzyżowania Górczewskiej z Powstańców Śląskich, które wraz z przystankami ma być poszerzone. - Ta skórka jest warta wyprawki. Jestem przekonana, że ten teren będzie się rozwijać - przyznaje Kaznowska.

Kontrowersyjna stacja

To już kolejne zmiany w projekcie ważnej bemowskiej stacji, która od początku budziła kontrowersje. Niedługo po opublikowaniu jej pierwszych planów lokalni działacze zaczęli przekonywać, że jest źle zaplanowana - bez wygodnych przesiadek do autobusu.

„Wszyscy pasażerowie chcący pojechać metrem do centrum lub przesiąść się w autobus lub tramwaj kursujący ulicą Powstańców Śląskich będą korzystać z jednego wyjścia wychodzącego na pomnik. Z pozostałych trzech wejść korzystałyby zapewne jedynie osoby chcące udać się w stronę skrzyżowania ulicy Górczewskiej i Konarskiego. Mimo to, wszystkie wyjścia miałyby tę samą szerokość” - alarmowali mieszkańcy skupieni wokół portalu Bemowiacy.

Ratusz zapowiedział wtedy, że poprawi projekt tak, aby przesunąć stację na zachód, bliżej samego skrzyżowania i - co najważniejsze - z wyjściami na wszystkie jego narożniki. Nie wiadomo było jednak, czy uda się też zorganizować wyjścia nakierowane na tramwaj. Dziś wszystko jest już jasne.

W planach już kolejne stacje

Kilka tygodni temu władze Warszawy pokazały projekty kolejnych już trzech stacji (za bemowskim ratuszem). Mają być wykonane z betonu, z prostymi funkcjonalnymi wejściami. Konkurs na ich koncepcję wygrało konsorcjum firm AMC – Andrzej Chołdzyński i Biura Projektów "Metroprojekt".

W ramach tego etapu rozbudowy podziemnej kolejki mają powstać trzy stacje. Stacja C03 "Lazurowa" - zlokalizowana po południowej stronie ul. Górczewskiej, w rejonie ul. Lazurowej; stacja C02 Chrzanów - w rejonie skrzyżowania ul. Szeligowskiej z planowanym przedłużeniem ul. Człuchowskiej; stacja C01 Połczyńska - w rejonie ul. Sochaczewskiej i Połczyńskiej.

 

kw/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sofo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2017 20:57 ~sofo

  taaa... jak zobaczę to uwierzę... pod torami na stadionie narodowym tez miało być i przejście i nowe wejścia na perony... i co? i nic nie zrobili! miasto i wykonawca się wykpili, niema i nie będzie!!!

 • lesio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2017 12:00 ~lesio

  jsg~jsg

  Lepiej późno niż wcale !

  To cały czas ta sama firma

 • zibi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2017 11:53 ~zibi

  budzyniu~budzyniu

  Ta stacja powinna być zlokalizowana jak Rondo ONZ (jedyna centralnie pod skrzyżowaniem).
  Ale chyba zabrakło odwagi żeby znowu zamknąć na 2-3 lata skrzyżowanie Powstańców/Górczewska.
  Do hejterów: tak sam jestem z Bemowa - ALE BUDUJEMY NA LATA!!!


  Budujmy na lata ale bez zamykania skrzyżowania. Wszak metro jest pod ziemią a nie na. Owszem na czas przekładania torów czy jezdni można zamknąć skrzyżowania na wakacje ale nie ma żadnego uzasadnia aby na 3 lata zdemolować tę okolicę!!! Uprzedzając zblazowanych urzędników - da się tak - cały świat tak robi ale wymaga to myślenia i może trochę większych pieniędzy.

 • mck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2017 10:31 ~mck

  budzyniu~budzyniu

  Ta stacja powinna być zlokalizowana jak Rondo ONZ (jedyna centralnie pod skrzyżowaniem).
  Ale chyba zabrakło odwagi żeby znowu zamknąć na 2-3 lata skrzyżowanie Powstańców/Górczewska.
  Do hejterów: tak sam jestem z Bemowa - ALE BUDUJEMY NA LATA!!!

  Też jestem z Bemowa i uważam tak samo jak Ty. Stacja powinna być pod skrzyżowaniem.
  Cóż - przez chwilę musi być gorzej, żeby potem długo było lepiej. Przeżylibyśmy te utrudnienia przez rok-dwa. Przez pierwsze 1-2 tygodnie byłby szok i problemy komunikacyjna, a potem by się wszyscy przyzwyczaili i sobie z tym radzili. Dało się przeżyć przebudowę powstańców Śląskich, dało się przeżyć przebudowę skrzyżowania, da się żyć z budową metra na Górczewskiej, to i z tym by się dało.

 • budzyniu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2017 17:35 ~budzyniu

  Ta stacja powinna być zlokalizowana jak Rondo ONZ (jedyna centralnie pod skrzyżowaniem).
  Ale chyba zabrakło odwagi żeby znowu zamknąć na 2-3 lata skrzyżowanie Powstańców/Górczewska.
  Do hejterów: tak sam jestem z Bemowa - ALE BUDUJEMY NA LATA!!!

 • JanuszPe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2017 16:35 ~JanuszPe

  Może ktoś z Ratusza lub równie dobrze zorientowany przypomni dlaczego nie dokończono I linii pozostawiając na papierze stacje A-12 Pl. Konstytucji i A-16 Anielewicza? Ponadto dlaczego nie udało się zbudować stacji Ratusz-Arsenał pod Pl. Bankowym z dojściami do przystanków wtłaczając praktycznie cały ruch pasażerski w jedno wejście i powtarzając ten błąd na stacji Daszyńskiego?

 • jsg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2017 16:22 ~jsg

  Lepiej późno niż wcale !

 • Lesio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2017 15:00 ~Lesio

  Fiirma która spieprzyła projekt stacji przy Ratuszu wygrała przetarg na kolejne stacje. Czy to normalny kraj?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »