Informacje

10.03.2018 13:50 "Obcy w domu"

Wygnała ich antysemicka nagonka. Spotkali się po pół wieku

SERWISY:


Pierwsi goście odwiedzili wystawę upamiętniającą wydarzenia Marca '68 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Były spotkania po latach i łzy wzruszenia.

- Jestem Jurek Hercman, wyjechałem z Polski w 1968 roku, teraz się spotkałem z przyjaciółmi po 50 latach - mówi, nie kryjąc wzruszenia mężczyzna. W marcu 1968 roku był świeżo po studiach, rozpoczął pracę. - Wyrzucili mnie z pracy, ojca wyrzucili z pracy, mieszkaliśmy w Łodzi. Wyjechaliśmy najpierw do Wiednia, potem z Wiednia do Stanów Zjednoczonych, bo moja mama miała siostrę tam, jakoś się ustawiliśmy. A teraz przyjechałem - kończy.

Ciężko mu mówić, bo dziś wystawę "Obcy w domu. Wokół Marca '68" ogląda ze znajomymi z dawnych lat, również z kobietą, którą musiał zostawić przez wydarzenia marcowych. Przekonuje, że nie mam żadnych złych wspomnień z Polski.

- Najważniejsze, że przeżyliśmy razem dzieciństwo, młodość. Byliśmy przyjaciółmi, piliśmy wino, chodziliśmy na prywatki. Nic nas dzieliło, czy ja byłem Żydem, a oni Polakami. Nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy - wspomina.

Powieść linearna

Wystawa pokazuje nie tylko przyczyny, przebieg i skutki antysemickiej kampanii końcówki lat 60., ale także opowiada o osobistych doświadczeniach osób z pokolenia Marca '68. Częścią opowieści są zgromadzone pamiątki i relacje uczestników i świadków wydarzeń.

- To opowieść linearna, chronologiczna, która prowadzi nas do wiadomości o kampanii antysyjonistycznej, czyli kampanii antysemickiej, o tym języku, który był językiem nienawiści - opisuje Justyna Koszarska-Szulc, kuratorka wystawy.

W obronie Michnika i Szlajfera

8 marca 1968 roku na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wiec protestacyjny w związku ze zdjęciem przez władze komunistyczne wystawianych w Teatrze Narodowym "Dziadów" Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka oraz relegowaniem z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Zgromadzeni na wiecu studenci zostali brutalnie zaatakowani przez oddziały milicji oraz tak zwany aktyw robotniczy.

Zapoczątkowało to tak zwane wydarzenia marcowe, czyli falę studenckich protestów oraz walkę polityczną wewnątrz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, rozgrywaną w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy. W ich wyniku w latach 1968-69 z Polski wyemigrowało ponad 15 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego.

kz/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Darek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2018 10:07 ~Darek

  Shalom:)

  Zapraszamy wszystkich zamożnych biznesmenów do robienia interesów w Polsce (POLIN)

  Pozdrawiam.

 • hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2018 16:35 ~hehe

  aferyPO~aferyPO

  Wygnali ich komuniści, ci sami, których wy TVNie i wy POfile tak usilnie bronicie i gloryfikujecie.

  A PiS ma ich na kopy w swych szeregach.

 • Hela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2018 00:19 ~Hela

  a tylu ludzi chcialo wyjechac i nie moglo, eh

 • Anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2018 13:16 ~Anka

  trefl~trefl

  Gomułka ich wygnał-ale sądząc po wpisach to mało co się zmieniło od czasów PZPR 1968 w myślach co niektórych "mądrali" narodowych wypisujących nietaktowne posty.Jakbyś się czuł "mądralo" jeden z drugim gdyby nagle ktoś powiedział ci-spadaj w świat nie chcemy cię tutaj.Co byście powiedzieli gdyby nagle naszym rodakom np. w UK powiedzieli macie tu po 20 funtów i wypad z kraju.Nie przesadzajcie każdy miał po wojnie co nieco na sumieniu ale ten ruch Gomułki to była przeginka.

  Ja zanim złozylam wniosek o wydanie paszportu obleciałam wszystkie kościoly modląc sie gorliwie aby mi nie odmówili

 • faflun

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2018 08:45 ~faflun

  Patriota~Patriota

  A dzisiaj PO chce przywrócić przywileje emerytalne ludziom odpowiedzialnym za te wypędzenia.

  Łatwo ci sie kopie tych co nie zyją, dlaczego nie żądałeś utraty emerytur jak oni zyli, strach cie osciskał, zastanów się zanim cokolwiek piszesz. Twoje żądania przywrócenia emerytur Gomułce i jego ludziom zakrawają na kpinę. A nazwisko Hermaszewski nic ci nie mówi?

 • W_H

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2018 06:51 ~W_H

  Dlaczego nikt nie zapytał Jurku Hercmanu o to, czym zajmowali się jego rodzice przed 1968 r.?

 • Michal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2018 01:14 ~Michal

  Małgorzata~Małgorzata

  to byli Polacy żydowskiego pochodzenia mający takie samo niezbywalne prawo do mieszkania w swojej ojczyźnie jak wy dwaj powyżej .Wstyd wstyd wstyd.Jak można wypędzać ludzi z ich domu ? Nie jestem w stanie się z tym pogodzić .Tak jak nie jestem w stanie pogodzić się z komentarzami j.w.

  Zgadzam sie z Pania! Po 50 latach dowiaduje sie o jeszcze jednej ciemnej stronie tej naszej "matki". Przykro mi...

 • smutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2018 20:12 ~smutek

  Małgorzata~Małgorzata

  to byli Polacy żydowskiego pochodzenia mający takie samo niezbywalne prawo do mieszkania w swojej ojczyźnie jak wy dwaj powyżej .Wstyd wstyd wstyd.Jak można wypędzać ludzi z ich domu ? Nie jestem w stanie się z tym pogodzić .Tak jak nie jestem w stanie pogodzić się z komentarzami j.w.

  No właśnie, jak można ?! Z "polaczkami " wraz z sowiecką armią , Żydzi się nie cackali-won bo Cię zabijemy-nikt się nie interesował gdzie będą mieszkać , za co żyć...nie proponował paszportu i aż 5 dolarów..dla opornych doły śmierci...do dziś ludzie nie wiedzą gdzie ich groby..no i żadnych odszkodowań... żadnych..

 • habor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2018 17:57 ~habor

  Wyjechali do zachodnich rajów i jeszcze płaczą?! A ja im zazdroszczę, że w tamten czas nikt mnie nie prześladował i zostając tutaj, straciłem całe swoje życie. Ponadto o ile mnie wiadomo, z Polski w powojennych trzech transzach z wyjechało ok. 100 tys. Żydów. A wg najnowszej historii choć nikogo nie prześladował, z Polski wyjechało ok. 2 mln Polaków. Więc o co Żydom chodzi z tym ciągłym rozdrapywaniem dawno zabliźnionych ran?!

 • aferyPO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2018 17:08 ~aferyPO

  Wygnali ich komuniści, ci sami, których wy TVNie i wy POfile tak usilnie bronicie i gloryfikujecie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »