Informacje

15.01.2014 07:03 II linia metra

Wydrążą łącznik metra pod Wisłostradą. Prace potrwają do maja

SERWISY:


W styczniu rozpocznie się drążenie łącznika metra pod tunelem Wisłostrady. Roboty w tym miejscu zostały przerwane półtora roku temu, kiedy budowniczowie natrafili na ciek wodny, na skutek czego zalana została budowa pobliskiej stacji metra oraz podmyta jezdnia Wisłostrady.

- Prace przy budowie łącznika wschodniej i zachodniej części stacji Centrum Nauki Kopernik rozpoczną się w drugiej połowie stycznia - poinformował PAP Mateusz Witczyński, rzecznik spółki AGP Metro Polska, która jest wykonawcą centralnego odcinka II linii podziemnej kolejki.

"Skomplikowana technologia"

Chodzi o 37-metrowej długości odcinek, który próbowano już wydrążyć w sierpniu 2012 r. Wtedy budowniczowie natrafili jednak na ciek wodny nieujęty w ekspertyzach poprzedzających prace budowlane. Zalana została konstrukcja stacji, a woda wymyła m.in. grunt pod tunelem Wisłostrady. Ze względów bezpieczeństwa zamknięto wówczas tunel i sąsiadujący z budową Most Świętokrzyski. Ruch na moście udało się przywrócić po kilku dniach, jednak tunel pozostał zamknięty przez 10 miesięcy.

Witczyński zapewnił, że tym razem podczas budowy tego odcinka "na 99,9 proc. nic się już nie stanie". - Skomplikowana technologia, którą zastosowaliśmy po wypłukaniu gruntu spod Wisłostrady, pozwala utrzymać ruch podczas całej operacji drążenia łącznika; daje też pewność, że nie powtórzy się sytuacja, z którą spotkaliśmy się latem 2012 r. - podkreślił.

Mieszanka podobna do betonu

Po podmyciu Wisłostrady ubytek podłoża został wypełniony mieszanką podobną do betonu. Następnie zastosowano iniekcje z cementu i substancji chemicznych, które miały dodatkowo związać grunt. Ostatnim etapem zabezpieczania podłoża przed niestabilnością podczas wiercenia łącznika jest zmrażanie gruntu w rejonie prac. Schładzanie ziemi rozpoczęło się jesienią ub. roku i trwa do dziś.

- Z poziomu jezdni Wisłostrady (jej skrajne lewe pasy w obydwu kierunkach nadal nie są dostępne dla kierowców - PAP) podłoże schładzane jest przez tłoczony pod ziemię roztwór chemiczny chlorku sodu, a z poziomu wybudowanych już stacji metra Centrum Nauki Kopernik - ciekłym azotem. Grunt w obszarze robót powinien osiągnąć średnią temperaturę -30 st. C - wyjaśnił Witczyński.

Ziemia będzie schładzana

Prace przy drążeniu łącznika rozpoczną się, jak tylko ziemia w rejonie prac osiągnie wymagane parametry. Budowa łącznika potrwa do maja. Przez cały czas robót ziemia w rejonie stacji Centrum Nauki Kopernik będzie schładzana, dlatego ruch na skrajnych pasach jezdni Wisłostrady będzie mógł być przywrócony dopiero po ukończeniu łącznika.

W związku z pracami na stacji Centrum Nauki Kopernik kierowców czekają też kolejne zmiany przy wjeździe na Most Świętokrzyski od strony Powiśla. Wkrótce przywrócony zostanie wjazd na most jego południową jezdnią, drogowcy zamkną za to odcinek Wybrzeża Kościuszkowskie pomiędzy Zajęczą i Tamką.

Jak zapewnia rzecznik konsorcjum AGP, to już ostatnie utrudnienia na ulicach Warszawy w związku z budową centralnego odcinka II linii metra. - Budowa infrastruktury na powierzchni już się kończy. Poza nielicznymi, chwilowymi utrudnieniami - które mogą się zdarzyć przy okazji odbiorów stacji - mieszkańców w miejscach, w których powstają stacje metra, czekają raczej ułatwienia - powiedział Witczyński.

Zaczną zwalniać teren

Na wiosnę planowane są też pierwsze oddania terenów nad stacjami. Prawdopodobnie w kwietniu konsorcjum AGP Metro Polska zwolni okolice stacji Dworzec Wileński - część obszaru budowy pomiędzy jezdniami ul. Targowej oraz teren pl. Wileńskiego.

Centralny odcinek drugiej linii metra ma być gotowy do 30 września 2014 r. Jak zaznaczył rzecznik spółki AGP, "nie ma żadnych sygnałów, żeby ten termin był jakkolwiek zagrożony".

Centralny odcinek II linii metra będzie miał siedem stacji (Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat - Uniwersytet, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Dworzec Wileński) i połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę.

Podsumowanie 2013 roku na budowie II linii metra


PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ojjojo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2014 21:18 ~ojjojo


  Czytacz postów~Czytacz postów

  Widzę, że projekt "Warszawa - Wenecją północy" idzie pełną parą. Jak tam postęp w szkoleniu gondolierów?
  La citta di Venezia~La citta di Venezia

  Może tym razem obejdzie się bez kolejnej powodzi...


  Sądząc po porze roku i technologi mrożenia, możliwe że gondolierów trzeba będzie też przeszkolić do obsługi bojlerów.

 • nik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2014 21:16 ~nik

  przecież kilka tygodni temu był artykuł na tym portalu, że drążenie zakończone, nawet pokazali zużyte tarcze :) zdążą do wyborów? :) termin tak pięknie ustalony, żeby wygrali ci którzy od tylu lat odwalają fuszerkę za wysokie kontrakty a sami co roku przyznają sobie 30 mln zł premii; ciemnota znowu zagłosuje; takim jesteśmy narodem, choćby nie wiem jak nas wykorzystywano to będziemy pokornie zasilać kasą rządzących: nowe podatki (w czynszu płacimy nawet za deszcz z nieba!) i coroczna WOŚP m.in. na ulicach Warszawy, aby sprawdzić czy jesteś chętny wrzucać kasę do papierowej puszki, z której małolaty wyciągają banknoty pęsetą, jak napisano kilka dni temu na tym portalu :) na podstawie Wielkiego Sondażu Pomocy władza wie, że nadal może nakładać nowe obciążenia

 • La citta di Venezia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2014 16:17 ~La citta…

  Czytacz postów~Czytacz postów

  Widzę, że projekt "Warszawa - Wenecją północy" idzie pełną parą. Jak tam postęp w szkoleniu gondolierów?

  Może tym razem obejdzie się bez kolejnej powodzi...

 • Dotknij Marii

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2014 16:15 ~Dotknij Marii

  tomek~tomek

  No prosze -niedawno bylo zwiedzanie stacji, prawie że przecinanie wstęgi a tu okazuje się że brakuje 37 m do przebicia w czymś podobnym do betonu... Normalnie kabaret...

  I jeszcze kazali nabożnie DOTYKAĆ tarczy drążącej, jak jakiegoś fetysza. Cyrk, to mało powiedziane.

 • Cosa nostra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2014 16:12 ~Cosa nostra

  kikbor~kikbor

  Czasami wożę z lotniska na budowę stacji Powiśle tych włoskich specjalistów. Don Corleone, gdyby żył, byłby dumny mieć u siebie takie buźki

  No co, no co ? Południowy typ urody męskiej ci się nie podoba ? Nie każdy śniady i kędzierzawy od razu mysi być mafiosem :)

 • gggt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2014 15:19 ~gggt

  kikbor~kikbor

  Czasami wożę z lotniska na budowę stacji Powiśle tych włoskich specjalistów. Don Corleone, gdyby żył, byłby dumny mieć u siebie takie buźki


  tyle botonu tam poszło ze szok.. a ile ludzi mozna w nim pogrzebać :) zwłaszcza wykonawców budowy-nieszczesliwy wypadek ;)

 • kikbor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2014 13:49 ~kikbor

  Czasami wożę z lotniska na budowę stacji Powiśle tych włoskich specjalistów. Don Corleone, gdyby żył, byłby dumny mieć u siebie takie buźki

 • Czytacz postów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2014 12:14 ~Czytacz postów

  Widzę, że projekt "Warszawa - Wenecją północy" idzie pełną parą. Jak tam postęp w szkoleniu gondolierów?

 • andrew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2014 11:26 ~andrew

  mza~mza

  i co powiedzą ci wszyscy twierdzący, że tunele metra są gotowe w 100%?

  Bo tunele są gotowe. Stacje natomiast jeszcze nie, a to będzie budowa łącznika dwóch części stacji. Zadna tarcza tu przebijać się nie będzie, one już zakończyły swoją działalność.

 • Plusk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2014 10:58 ~Plusk

  Jack 88~Jack 88

  Nie mogę się doczekać połączenia Kanału Wisłostrady z Basenem Narodowym tramwajem wodnym... ;-P

  I będzie tam wypożyczalnia kajaków ( Płatna ! ) Aquarilo.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »