Informacje

11.05.2012 20:44 XIII parada Schumana przejdzie ulicami Warszawy

Wydoją europejską krowę
i wykrzyczą fochy

SERWISY:

W sobotę, z okazji święta Europy ulicami Warszawy przejdzie XIII parada Schumana - manifestacja poparcia dla idei integracji europejskiej. Jej uczestnicy będą mogli między innymi wydoić europejską krowę i wykrzyczeć w specjalnej budce fochy dla Europy.

Tegoroczna parada odbędzie się pod hasłem "Halo tu Europa".

- To dla nas bardzo ważne hasło. Dużo ostatnio mówimy o perturbacjach związanych z kryzysem gospodarczym czy też zawirowaniami na politycznej scenie. Chcemy pokazać, że mimo tego Europa ma się dobrze - zapewniła na wtorkowej konferencji szefowa polskiej Fundacji im. Roberta Schumana Anna Radwan. Jej zdaniem, największym kryzysem Europy jest brak zaufania do niej samej. - My chcemy pokazać "yes, we can". Parada Schumana ma być wyrazicielem tej wiary w Europę - podkreśliła Radwan.

Parada jest papierkiem lakmusowym

Radwan przekonuje, że Unia Europejska jest projektem nie tylko dla polityków, ale przede wszystkim dla obywateli. - Parada jest papierkiem lakmusowym, przykładem zaangażowania obywateli w życie europejskie - zaznaczyła. - Chcemy też pokazać, że jest coś takiego jak lud europejski, że on też chce wychodzić na ulicę, że chce manifestować, że ulice Warszawy i miast polskich mogą być miejscem spotkania tych, którzy chcą manifestować za czym, a nie tylko przeciw czemu - przekonywała.

Debata przed paradą

Jak poinformowali organizatorzy, paradę poprzedzi debata na Zamku Królewskim w Warszawie "Dla Europy - Unia Europejska i Sąsiedzi" zorganizowana w ramach XIX Polskich Spotkań Europejskich. Jej głównymi tematami będą: europejska polityka sąsiedztwa w świetle rewolucji w Afryce Północnej, impas w przemianach demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej i problemy związane z imigracją.

W debacie wezmą udział m.in.: b. premier Tadeusz Mazowiecki, komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski, dyrektor Akademii Europejskiej w Berlinie prof. Eckart Stratenschulte i słowacka deputowana do Rady Narodowej Magdalena Vasaryova.

Przejdą ulicami Warszawy

Następnie w samo południe sprzed kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu ruszy parada Schumana. Z placu Zamkowego wyruszą szkolne Kluby Europejskie z całego kraju i z zagranicy, politycy i warszawiacy. Na czterech lawetach wspólnie przejadą politycy i młodzież. Planowany jest także przejazd autobusów: londyńskiego - Parlamentu Europejskiego, polsko-ukraińskiego Eurobusu oraz duńskich rowerzystów.

Paradzie będą przygrywać orkiestra dęta z Sierpca i didżeje, zatańczą mażoretki. Przejdą ulicami: Królewską, Moliera, przez plac Teatralny i wrócą na plac Zamkowy.

Namioty Europy

Na Krakowskim Przedmieściu oraz na Skwerze Hoovera od godz. 12.00 będzie działać Miasteczko Europejskie z 30 stoiskami informacyjnymi różnych instytucji unijnych i organizacji pozarządowych. Komisja Europejska ustawi swoje namioty.

W namiocie Bądź Aktywny, nawiązującym do Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012, będzie można obejrzeć mini-wystawę Spotkanie Pokoleń, sprawdzić swoją kondycję i wziąć udział w konkursach - np. rozpoznać znaną osobę i odgadnąć, w jakim była wieku, gdy osiągnęła życiowy sukces.

W namiocie Razem Silniejsi będzie mowa o sposobach UE na kryzys: o strategii na rzecz nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego, budowaniu systemu wczesnego ostrzegania przed kryzysem i dyscyplinie finansowej w UE. Będzie też można zagrać w bule, by wyrzucić kryzys z zielonej Europy. Namiot 50 lat Wspólnej Polityki Rolnej przybliży problemy produkcji żywnoci i ochrony rodowiska. Atrakcją specjalną ma być dojenie eurokrowy Mućki.

Będzie też budka, w której będzie można wykrzyczeć swoje pretensje do UE oraz przedstawić swoje sugestie co do tego, jak ma funkcjonować. Na najmłodszych w miasteczku czekają gry planszowe, konkursy - w tym projektowanie torby wolontariusza, zabawy z europejskich podwórek i słodycze.

62 lata temu, 9 maja 1950 roku, francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman wygłosił przemówienie, w którym po raz pierwszy została przedstawiona koncepcja integracji europejskiej. To wydarzenie upamiętnia się corocznie jako Dzień Europy.

PAP/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • olek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2012 13:02 ~olek

  kiedyś było święto pracy, które pomimo żalu SLD odchodzi w zapomnienie, a teraz organizuje się spędy pod tytułem 'Parada Schamana'. jak chodziłem do gimnazjum z mojej szkoły organizowano wycieczki z delegacjami ze wszystkich klas, a za uczestnictwo dostawało się jakieś punkty/oceny z WOSu i zachowania(patronem szkoły był ów Schaman, co było zabawne, bo wcześniej patronem tej samej szkoły był Jawaharlal Nehru, także palcówka przeszła sprawną transformację z Unii Sowieckiej do Unii Eurosowieckiej). żenada i propaganda w takim samym wydaniu jakie serwowano moim rodzicom i dziadkom, tylko kolory się zmieniły.

 • nickt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2012 12:42 ~nickt


  ...to taki marsz dla wszystkich"prawdziwych" warszawiaków którzy odcinają się od reszty Polski która jest dla nich Słoikowem.

 • Pogodynka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2012 07:19 ~Pogodynka

  Słoneczka to raczej nie będzie...

 • wwiaK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2012 22:00 ~wwiaK

  Jesteśmy w Unii, ceny biorac pod uwagę siłę nabywczą mamy większe niz w wielu krajach Unii, a zarobki mamy mniejsze niz w wielu krajach Unii. Zreszta kto zarabia mniej, chyba tylko Bulgarzy i Rumuni. Jak ktos chce sobie polepszyć może wyjechać na zmywak.

  Halo tu Europa???

 • otco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2012 21:43 ~otco

  niech doją w brukseli nas już dość wydolili

 • Anty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2012 21:42 ~Anty

  Banda kretynów świętująca zniewolenie swoje i swojego kraju...

 • muuuuuuu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2012 21:35 ~muuuuuuu

  co z tymi krowami??
  jakies nie wydojone?
  na bialolece krowy
  na stadionie narodowym krowy
  i na ulicach krowy
  ale ok jade po sloiki bo jak wydoja krowe to bede mial mleko w sloiku swieze

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »