Informacje

08.09.2015 16:26 Trafią do muzeum

Wydobyli ponad 350 butli z I wojny światowej. "Unikatowe odkrycie"

SERWISY:


Większość wydobytych w bemowskim Forcie Chrzanów butli zostało wywiezionych do Muzeum Wojska Polskiego. Obszar fortyfikacji nie jest skażony, saperzy nie znaleźli też więcej przedmiotów, więc prace zakończono – informuje biuro wojewody mazowieckiego.

Butle zostały wydobyte przez specjalistów wojskowych pod koniec sierpnia. 335 rozszczelnionych (czyli bezpiecznych) zostało przewiezionych do Muzeum Wojska Polskiego. A 17 szczelnych wywiozło wojsko -  konieczne będzie sprawdzenie ich zawartości. Dwie zostały zniszczone. Łącznie butli naliczono 354.

"Pojemniki mogły być wykorzystywane w 1915 r. do działań wojennych. Dokładne oględziny pozwolą określić najwłaściwszy sposób konserwacji obiektów, a następnie udostępnienie ich zwiedzającym MWP" – informuje urząd wojewódzki.

Urzędnicy dodają, że odkrycie jest unikatowe, bo w polskich muzeach nie ma pojemników na bojowe środki trujące z I wojny światowej.

 

Znalezisko z Fortu Chrzanów

Na wykop z nieznanymi butlami natrafili w Forcie Chrzanów pod koniec marca spacerowicze. To oni zaalarmowali archeologów. Wcześniej teren przeszukali szabrownicy. Część butli ukradli, część zniszczyli. Większość jednak zostawili na miejscu. Prawdopodobnie nie mieli świadomości ich materialnej i historycznej wartości.

Informację pierwszy podał Kontakt 24, który otrzymał zdjęcia od internauty.

Przybyli na miejsce członkowie Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego Exploratorzy stwierdzili, że to butle w typie tych, które wykorzystywano w pierwszym na świecie ataku chemicznym wojsk pruskich podczas Bitwy nad Rawką (1915 r.) nieopodal Bolimowa. - Kilka sztuk zachowało się w muzeum w belgijskim Ypres. Dla archeologów to Święty Graal Wielkiej Wojny. Muzea będą się o nie zabijać - oceniał wówczas prezes stowarzyszenia.

Wojsko otoczyło teren

Akcja zabezpieczania i wydobywania butli była prowadzona w porozumieniu z konserwatorem zabytków, pod którego ochroną jest fort. Teren był zabezpieczony od końca marca do końca sierpnia. Terenu pilnowała żandarmeria wojskowa przy wsparciu policji i straży miejskiej.

TAK WYGLĄDAŁA AKCJA SŁUŻB:

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2015 16:37 ~sad

  komu i na co potrzebny ten złom

 • Irokez

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2015 12:42 ~Irokez

  Butle wykopali najprawdopodobniej złomiarze albo bazarowi handlarze starociami. Co się dało zapakować na rower (wbrew pozorom to bywa bardzo "pojemy" środek transportu)lub taczki, resztę zostawili. Spacerowicze albo zadzwonili na policję (myśleli, że niewybuchy?) i służby dały znać archeo, albo obiło im się o podczasze, że w takich sytuacjach (coś starego siedzi w ziemi) dzwoni się do konserwy.

 • wierzę w to bo musze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2015 12:22 ~wierzę w…

  Wielkie odkrycie ,o którym bębnią drugi raz jest tak widowiskowe dla zwiedzających muzeum ,że na pewno zaprze im dech w piersiach.

 • Romek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2015 10:28 ~Romek

  Super,
  kult zabijania ,podniecanie się bronią masowej zagłady...
  "nasza jest krewa a ich jest nafta"
  To takie ludzkie...

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2015 07:49 ~Olo

  Nie kumam. Jesli zwykly spacerowicz dostrzegl wartość historyczną tego znaleziska spacerując, to dlaczego budowlańcy sobie ot tak to zostawili. Przeciez nie wyszły te butle na powierzchnię same. Wykopano tyle butli i nikt się nie zainteresował albo nikt nie interweniował. Przecież to jakaś farsa.

 • Wesoły Roger

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2015 18:32 ~Wesoły Roger

  veee~veee

  szabrownikiem to jest państwo polskie, a bo wyciagnelo wszystko do ostatnije butli, poszukiwaczom skarbow wystarczylo po jednej i na pewno wiedzieli co wyciagaja, bo nie byle kto chodzi z wykrywka!


  A co, dla ciebie nie starczyło?

 • veee

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2015 18:14 ~veee

  szabrownikiem to jest państwo polskie, a bo wyciagnelo wszystko do ostatnije butli, poszukiwaczom skarbow wystarczylo po jednej i na pewno wiedzieli co wyciagaja, bo nie byle kto chodzi z wykrywka!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »